Co wpływa na wydajność i jakość siary?
Wysokiej jakości siara dostarczana na czas jest kluczem do zdrowia i wzrostu cieląt. Badanie Cornell University, finansowane przez New York Farm Viability Institute, podjęło kroki w kierunku lepszego zrozumienia specyficznych dla krów, środowiskowych czynników związanych z wydajnością i jakością siary.
Tekst: Mateusz Uciński na podstawie American Agriculturist
Słaba jakość siary lub niewystarczająca jej podaż mogą zagrozić przenoszeniu biernej odporności z krowy na cielę, zwiększając ryzyko niedostatecznego przyrostu masy ciała, chorób i śmierci, a także przyszłej utraty produkcji mleka i częstszego uboju — ostrzega Sabine Mann, adiunkt w Cornell College of Veterinary Medicine.
Doktorant Trent Westhoff, pracujący pod nadzorem Mann i we współpracy z Tomem Overtonem z Cornell Pro-Dairy, zbierał dane dotyczące krów i środowiska w ciągu jednego roku z 18 gospodarstw mleczarskich ze stadami liczącymi od 540 do 4150 krów. Chociaż w tym badaniu nie zastosowano wzorców dla odpowiedniej jakości i wydajności siary, wspólnym punktem identyfikacji wysokiej jakości siary jest 22% lub więcej w skali Brixa.
Westhoff podkreśla, że zapotrzebowanie na siarę, a tym samym wydajność lub podaż, różnią się w zależności od gospodarstwa, a w zebranym zbiorze danych 3,8 litra było powszechną objętością siary podawanej każdemu cielęciu przy pierwszym karmieniu.
– Wydajność siary była związana z szeregiem czynników specyficznych dla krów — zaznacza Westhoff. – W tym od płci cielęcia, czy urodziło się ono martwe, od długości ciąży, długości okresu zasuszenia, liczby porodów, długości poprzedniej laktacji i równoważnej 305-dniowej produkcji mleka w poprzedniej laktacji.
Krowy z dłuższym okresem zasuszenia miały zwiększoną wydajność siary. Ponadto okres zasuszenia trwający ponad 67 dni był związany ze zwiększoną zawartością w skali Brixa u 12 553 krów. Krowy po drugim porodzie wykazywały największą wydajność siary, a krowy po pierwszym, czwartym i piątym porodzie dawały najniższe plony. Jednak wraz ze wzrostem liczby parytetów procent w skali Brixa również wzrósł. Nawet u 76% krów po pierwszej ciąży w tym badaniu stwierdzono odsetek wg. skali Brixa na poziomie 22% lub wyższym, co wskazuje, że krowy po pierwszej ciąży mają dobrą zdolność do produkcji wysokiej jakości siary.
Ocena czynników żywieniowych dokonana przez Westhoffa przed porodem wykazała, że zwiększona zawartość skrobi przed porodem była związana ze zmniejszoną zawartością skali Brixa w siarze.
– W poprzednim badaniu Mann i współautorzy wykazali, że gdy gęstość energii w postaci skrobi w diecie przedporodowej wzrosła do 150% szacowanego zapotrzebowania, stężenie IgG [immunoglobuliny G] siary spadło. – mówi Westhoff. – Przyrost wydajności o około 1 kilogram był postrzegany jako energia metaboliczna zwiększona ze 100% do 150% szacowanego zapotrzebowania.
Należy podkreślić, że poprzednie badania wykazały sezonową zmienność w produkcji siary. Jak można się było spodziewać, badanie to wykazało wyższą wydajność siary latem, spadającą jesienią i zimą. Ekspozycja na podwyższony wskaźnik temperaturowo-wilgotnościowy i natężenie światła przed wycieleniem wiązała się z wyższą wydajnością siary krów wieloródek. Te badania obserwacyjne stanowią podstawę do określenia związków przyczynowych w celu wspierania rozwoju najlepszych praktyk zarządzania siarą. Celem jest zwiększenie możliwości uzyskania odpowiedniej wydajności i jakości siary w celu zapewnienia zdrowia cieląt i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przedodsadzeniowych, takich jak biegunka i zapalenie płuc.