Powierzchnie przemysłowo‑logistyczneszyte na miarę
Deweloper CTP od 2021 roku jest obecny na polskim rynku. W jego krajowym portfelu znajduje się około 600 tys. mkw. nowoczesnych i funkcjonalnych powierzchni przemysłowo-logistycznych, które otwierają szerokie perspektywy rozwoju dla ich najemców.
Solidne fundamenty
CTP operuje na europejskim rynku od niemal 30 lat. Jest największym notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem oraz zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 12 mln mkw. powierzchni w 10 krajach. W Polsce jest obecne od 2021 roku, a od tego czasu stale umacnia swoją pozycję na rynku. W portfolio CTP Polska znajduje się kilkanaście wybudowanych, realizowanych bądź zaplanowanych parków logistycznych o łącznym docelowym metrażu ponad 1,6 mln mkw. Obiekty zlokalizowane są przy strategicznych arteriach komunikacyjnych – autostradach, drogach ekspresowych czy kluczowych trasach kolejowych, ułatwiających zoptymalizowanie operacji biznesowych, jak również stwarzających korzystne warunki do ekspansji i rozszerzenia skali działalności najemców.
W ostatnim czasie CTP zakupiło tereny inwestycyjne w strategicznych lokalizacjach (Łodzi, Toruniu oraz aglomeracji warszawskiej), powiększając polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw., którego łączna powierzchnia przekroczyła już 3 mln mkw. To efekt realizacji strategii całej Grupy, zakładającej nakłady inwestycyjne w wysokości 300 mln euro na dalszy rozwój biznesu w Polsce.
– Polska należy do grona państw wyróżniających się najszybszym tempem rozwoju powierzchni przemysłowo-logistycznych na Starym Kontynencie. Ze względu na centralne położenie stanowi równocześnie jedno z najważniejszych ogniw w europejskim łańcuchu dostaw, co coraz chętniej wykorzystują firmy z szeregu różnorodnych branż. Z tych powodów Polska to kluczowy rynek wzrostu dla CTP. Niedawno zakupiliśmy 8,5-hektarową działkę inwestycyjną w podwarszawskich Wiskitkach, pozwalającą rozbudować nasz kompleks CTPark Warsaw West o dodatkowe 36 tys. mkw. przestrzeni najmu. Tylko w województwie mazowieckim posiadamy pięć inwestycji o łącznej docelowej powierzchni najmu 650 tys. mkw., z których 45 proc. jest już gotowych do użytkowania – mówi Patrycja Makowska, Business Developer w CTP Polska.
Model biznesowy CTP zakłada podpisywanie długoterminowych umów ze swoimi partnerami, co przekłada się na wysoki poziom stabilności współpracy. Jednocześnie inwestor, będący właścicielem swoich obiektów, jest w stanie dostosować ofertę do aktualnych oczekiwań najemców, wynikających chociażby z rozszerzenia skali prowadzonej przez nich działalności.
Odpowiedź na oczekiwania najemców
W portfolio klientów CTP Polska znajdują się przedstawiciele firm reprezentujących różnorodne gałęzie gospodarki, prowadząc na wynajętych powierzchniach zarówno działania produkcyjne, jak i wykorzystując je w celach magazynowo-logistycznych. Do grona partnerów biznesowych CTP należą takie marki, jak: Grupa Raben, Hermes Fulfilment, UFI Filters Poland, TitanX Engine Cooling, PsiBufet, Inter-Turbo, BayWa r.e. czy TAS Logistyka.
– CTP specjalizuje się w wymagających projektach, które zakładają konieczność dostosowania powierzchni najmu do precyzyjnych wymagań naszych partnerów, wynikających na przykład z konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa czy charakteru prowadzonej działalności produkcyjnej. Naszą przewagą jest fakt, iż tworzymy elastyczne ekosystemy biznesowe. Do każdej współpracy podchodzimy w sposób indywidualny i nie boimy się wyzwań, a z naszych obiektów mogą korzystać firmy praktycznie ze wszystkich branż, w tym także te operujące w szeroko rozumianych sektorach rolniczych. W tym kontekście możemy się pochwalić międzynarodowym doświadczeniem i implementować na polski rynek najlepsze praktyki z innych europejskich państw – dodaje Patrycja Makowska.
Zielona przyszłość
CTP przykłada bardzo dużą wagę do zrównoważonego rozwoju portfela swoich inwestycji. Jest pierwszym europejskim deweloperem magazynowym, który przeprowadził certyfikację w systemie BREEAM dla całego swojego portfolio, a od 2021 roku realizuje obiekty zgodnie z jej restrykcyjnymi wymaganiami na poziomie co najmniej „very good”. W rankingu Sustainalytics uzyskało natomiast rating ESG na poziomie „low-risk” (niskiego ryzyka).
– Od lat inwestujemy w rozwój energooszczędnych budynków. Odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego to kluczowa część DNA naszej firmy. W CTParks wdrażamy rozwiązania służące między innymi zredukowaniu poziomu zużycia wody, dostosowujemy dachy inwestycji pod montaż paneli fotowoltaicznych, a także instalujemy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki temu najemcy mają możliwość niezakłóconego realizowania swoich strategii ESG, które stanowią obecnie niezwykle istotną przewagę konkurencyjną – podsumowuje Patrycja Makowska.