Nowości na AgroShow 2016

Pływająca pokrywa zbiorników z płynami

Przykrycie zbiorników na gnojowicę zmniejsza uciążliwość tych obiektów dla środowiska, ograniczając emisję odoru. Najczęściej stosowane przykrycia w postaci plandek wymagają odpowiedniej konstrukcji nośnej, co może być problemem w przypadku starych budowli. Kłopoty sprawiają także zbiorniki wkopane w grunt. Niedogodności te eliminuje pływająca pokrywa o handlowej nazwie Covertec, oferowana przez firmę Huesker Synthetic. Pokrywa zbudowana jest z pływających kafli o kształcie foremnego sześciokąta, które zakrywają 98% lustra płynów. Drobne szczeliny między krawędzią a pokrywą ulegają samoistnemu uszczelnieniu przez kożuch i pływające osady. Kafle wykonane są z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), odpornego na czynniki mechaniczne i działanie substancji chemicznych. Wypełniono je betonem w takiej ilości, aby nie przesuwały się po powierzchni zbiornika podczas burzy i silnych wiatrów, z jednoczesnym zachowaniem zdolności samopoziomowania. Producent zaleca ich stosowanie w zbiornikach o średnicy do 20 m.

www.huesker-agro.pl

Komfort w kabinie operatora

Firma KUHN wprowadziła w swoich samojezdnych wozach paszowych 3 poziomy wyposażenia kabiny. Obecnie oprócz standardowego wyposażenia kabiny oferowana jest wersja Edition, wzbogacona m.in. o radio i dodatkowe oświetlenie. Najbardziej komfortowa jest kabina Attractive, posiadająca wstępne wyposażenie do klimatyzacji, uchwyt na telefon komórkowy, tapicerkę itp. Firma informuje, że każdy typ kabiny można doposażyć w elektrycznie sterowane lusterka, siedzisko amortyzowane pneumatycznie lub mechanicznie. Ponadto standardowa wersja kabiny wyposażona jest w system wagowy PTM, ale opcjonalnie może być zamontowany system wagowy KDW 341, posiadający dodatkową możliwość zarządzania wagą z poziomu telefonu komórkowego za pośrednictwem wi-fi. Ponadto producent informuje, że zastosowane nowe noże na ślimakach mieszających we wszystkich typach wozów paszowych, zwiększyły efektywność cięcia i znacznie spowolniły proces tępienia się ostrzy.

www.kuhn.com.pl

Wozy paszowe z poziomymi ślimakami

Blattin Polska oferuje nowe linie wozów paszowych z poziomymi ślimakami o handlowych nazwach Long life i Long life+. Dolne ślimaki, odpowiedzialne za rozdrabnianie i mieszanie komponentów TMR-u, wykonano z bardzo wytrzymałej, trudno ścieralnej stali Hardox. Dla hodowców utrzymujących stada pow. 200 krów przeznaczona jest wersja Long life+, która dodatkowo posiada podłogę wykonaną ze stali Hardox lub stali nierdzewnej Inox. W opinii dostawcy wspomnianych wozów paszowych, zastosowanie trudno ścieralnej stali w systemie ślimaków zwiększa ich trwałość i jednocześnie wydłuża żywotność maszyny.

www.blattin.pl

Naturalny preparat do pielęgnacji wymion

Mucca jest weterynaryjnym preparatem do codziennej pielęgnacji wymion u bydła mlecznego. Zawiera biologicznie czynne mleczko pszczele, bogate w proliny, kwas asparginowy oraz witaminy grupy B. Ponadto w skład preparatu wchodzą naturalne ekstrakty roślinne: krwawnik, nagietek, hakorośl, mięta pieprzowa oraz olej lniany. Preparat nie zawiera antybiotyków, zatem jego stosowanie nie wiąże się z przestrzeganiem okresu karencji na mleko. W opinii producenta, Mucca działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz koi wszelkie podrażnienia i przyspiesza gojenie ran. Preparat jest dostępny w opakowaniach o objętości: 1000, 500 i 250 ml. Ceny wynoszą odpowiednio ok.: 85, 40 i 29 zł.

www.mucca.com.pl

Dodatek energetyczny dla krów od LIRY

REPRO Help jest specjalistycznym dodatkiem wnoszącym do diety wysoki poziom energii szczególnie potrzebnej krowom w pierwszym okresie laktacji. Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 w znaczny sposób ogranicza produkcję prostaglandyn, poprawiając tym samym przeżywalność zarodków. Ponadto Repro Help przyczynia się do zwiększenia wydzielania progesteronu oraz korzystnie wpływa na produkcję pęcherzyków jajnikowych. 1 kg paszy zawiera: energii metabolicznej – 12,65 MJ, białka ogólnego – 185 g, tłuszczu – 200 g, włókna – 80 g. Producent zaleca podawanie REPRO Help krowom w ilości 1–1,5 kg/dziennie na sztukę oraz 10–20% udział w mieszance treściwej dla cieląt. Opakowanie 25 kg kosztuje ok. 70 zł netto.

www.lira-pasze.pl

Ruszty z matami gumowymi

Betonowe podłogi rusztowe RF-Step zaprojektowano ze specjalnym wcięciem (obniżeniem) umożliwiającym przykrycie obniżonej części gumowymi matami. Dzięki temu uzyskuje się równą powierzchnię, bez progów. Producent, tj. firma Thye-Lokenberg Polska sp. z o.o. informuje, że wspomniane podłogi można stosować do wszystkich dostępnych na rynku mat gumowych. Produkowane są na zamówienie, po określeniu przez hodowcę grubości mat. Szerokość szczelin w rusztach może wynosić 3,5 lub 3,9 cm, ich krawędzie są szlifowane. Betonowy element ma szerokość 1,1 m i długość od 2 do 4,25 m. Ruszty RF-Step są droższe od standardowych rusztów FR (bez wcięcia na gumową matę) o ok. 20 zł/m2.

www.thye-lokenberg.pl

TEKST: RYSZARD LESIAKOWSKI; ZDJĘCIA: FIRMOWE