Akademia Nowoczesnego Hodowcy – Akademia Nowoczesnego Hodowcy na Warmii i Mazurach
– Cztery zjazdy pełne profesjonalnej wiedzy –
Listopad na Warmii i Mazurach upłynął na wytężonej nauce naszych hodowców. Podczas Akademii Nowoczesnego Hodowcy we współpracy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Spółdzielczej Mleczarni Spomlek Oddział Młynary, Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego oraz COR Avena hodowcy wzięli udział w warsztatach teoretycznych i praktycznych. Akademia odbyła się w postaci czterech zjazdów w różnych lokalizacjach naszego województwa. Zajęcia prowadzili specjaliści PFHBiPM, dzieląc się nie tylko swoją wiedzą, ale i doświadczeniem. Na każdym spotkaniu uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne oraz raporty wynikowe.
Pierwszy moduł – „Postaw na ocenę!” – odbył się 5.11.2024 roku i dotyczył zagadnień, jak produkować taniej, łatwiej i nowocześniej. Część teoretyczną zaprezentowaliśmy w salce konferencyjnej w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek Oddział Młynary. Akademię zainaugurowali: Andrzej Steckiewicz, Wiceprezydent PFHBiPM oraz prezes W-MZHBM, Wilhelm Juniewicz wiceprezes W-MZHBM, Maciej Wojtera kierownik zespołu ds. oceny PFHBiPM. Od strony SM Spomlek Oddział Młynary – Maciej Kozicki, przewodniczący Rady Nadzorczej Marek Kalinowski, kierowniczka skupu Aleksandra Szczęsna. Pieczę nad przebiegiem spotkań sprawowała Anna Błońska, kierowniczka oddziału w Dorotowie PFHBiPM.
Piotr Pałachowski, inspektor nadzoru PFHBiPM, szczegółowo wyjaśnił ,jak interpretować wyniki swoich obór z raportów wynikowych, natomiast Maciej Wojtera omówił nasz autorski program do zarządzania stadem – Stado Online. Narzędzia te pozwalają zarządzać gospodarstwem w sposób nowoczesny i łatwy oraz umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji, oszczędzając czas. Po sporej dawce wiedzy uczestnicy zwiedzili zakład produkcyjny mleczarni, gdzie prześledzili ścieżkę, jaką pokonuje mleko, aby delektować się pysznym serem Radamer.
Kolejny moduł dotyczył zagadnień z zakresu doradztwa żywieniowego. Dzięki uprzejmości pani sołtys gościliśmy w świetlicy wiejskiej we wsi Zwierzno, gdzie oprócz wykładów można było zapoznać się z naszym mobilnym laboratorium paszowym oraz przebadać paszę.
Doradcy żywieniowi PFHBiPM, Zbigniew Wróblewski, Przemysław Broż i Izabela Sitek, wyjaśnili się, czy „tania” dawka to „dobra” dawka. Przedstawili, jak poprawić parametry mleka, m.in. tłuszczu i białka, zwłaszcza kazeiny niezbędnej przy produkcji serów. Jak liczyć koszty produkcji mleka i jakich błędów żywienia unikać oraz jak dostosować intensywność żywienia krów do ich zapotrzebowania. Część praktyczna odbyła się u Pana Marcina Tomaszewskiego, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć, jak ważne jest używanie sit kałowych i paszowych, a także uczestniczyć w audycie żywieniowym.
Kolejny moduł pt. „Warsztat dojarza” odbył się, dzięki uprzejmości prezesa Tomasza Tyszeckiego, w Centrum Obsługi Rolnictwa Avena w Pasłęku. Wiedzę praktyczną hodowcy otrzymali od doradców ogólnych PFHBiPM: Piotra Borkowskiego i Małgorzaty Różańskiej-Heleniak. Przedstawili oni procedury prawidłowego doju, wskaźniki zdrowia wymienia oraz najczęstsze błędy w rutynie doju. Wiedzę uzupełnił lekarz weterynarii Piotr Ostrowski. Cześć praktyczna odbyła się w gospodarstwie Pana Krzysztofa Karczewskiego w Aniołowie. W oborze hodowcy mieli okazję zobaczyć, jak powinna prawidłowo działać instalacja udojowa.
Ostatnie, czwarte spotkanie było praktycznym warsztatem z programu do zarządzania stadem, potocznie zwanym SOL-em. Poprowadziła je SOL Asystentka PFHBiPM Dorota Stożek. Uczestnicy bardzo chętnie i z zaangażowaniem zgłębiali tajniki wiedzy o programie. Na warsztaty przybyli zaopatrzeni w urządzenia elektroniczne, na których korzystają z SOL-a.
Na zakończenie Akademii Nowoczesnego Hodowcy, które odbyło się na terenie SM Spomlek, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia oraz upominki, które z gratulacjami i życzeniami dalszej chęci pogłębiania wiedzy hodowlanej wręczyli Dyrektor Maciej Kozicki, Przewodniczący Rady Marek Kalinowski oraz Z-ca Dyrektora RO Północ PFHBiPM Dariusz Zabrocki.
Naszym złaknionym wiedzy hodowcom dziękujemy za uczestnictwo i zaangażowane. Gratulujemy wigoru i poświęcenia na rzecz dalszego samorozwoju. Życzymy samych sukcesów w hodowli.