Z troski o przyszłość mleka
Ponad 220 uczestników z 17 krajów. Wśród nich ministrowie rolnictwa z Polski i Litwy, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i mleko w roli głównej! Tak prowadzący powitali gości 18. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej – największej w Europie konferencji sektora mleczarskiego – które odbyło się w Białymstoku w dniach 8–9 września.
teksti i zdjęcia: Mateusz Uciński
Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa i związanymi z tym obostrzeniami, przedstawiciele światowego sektora mleczarskiego spotkali się, aby dyskutować na temat szans i zagrożeń, jakie niosą ze sobą brexit, nowa polityka rolna oraz Europejski Zielony Ład. Spotkanie odbyło się w Białymstoku, stolicy Podlasia, najbardziej mlecznym regionie w Polsce.
– To już 18. raz, kiedy spotykamy się wspólnie, aby dyskutować o przyszłości sektora mleczarskiego – zaakcentowała na uroczystym otwarciu Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, wiceprezydent Cogeca i organizatorka podlaskiej konferencji. – 18. forum, a więc moje drugie dziecko, bo pierwsze, córkę, niektórzy mieli okazję poznać, osiąga pełnoletniość! Bardzo się cieszę z tego powodu i składam serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom!
Z gośćmi forum połączył się przez Internet Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa UE. Zdaniem komisarza przed sektorem mleczarskim stoją dziś nowe wyzwania, wymagania i plany. Wspólna polityka rolna oraz Zielony Ład stanowią szansę dla europejskich rolników i producentów mleka zarówno w małych, jak i w średnich gospodarstwach. Wojciechowski podkreślał, że realizując główne założenia WPR, europejskie gospodarstwa będą się wyróżniać na arenie międzynarodowej, a wszystkie aspekty, które zakłada Europejski Zielony Ład, będą wartością dodaną, z korzyścią dla produkcji i eksportu. Zauważył jednocześnie, że zdaje sobie sprawę z obaw, wyrażanych przez wiele osób, które w działaniach UE widzą nowe wymagania i obowiązki, a więc zagrożenia dla rolników i sektora, a nie korzyści. W opinii komisarza wynika to z nieporozumienia, gdyż realizacja założeń Zielonego Ładu ma się odbywać za pomocą zachęt, a nie zobowiązań, a sam program wsparcia rolników dotyczący ekologii czy realizacji założeń wyższego poziomu dobrostanu będzie jedynie dla chętnych.
Podczas forum zorganizowano pięć sesji tematycznych, którym towarzyszyły panele dyskusyjne. Podejmowano następujące tematy: „Wyzwania nowej WPR i Zielonego Ładu”, „Ekonomia czy ekologia? Jak zarządzać mleczarstwem w obliczu nowych wyzwań?”, „Handel Międzynarodowy, skutki umów o wolnym handlu”, „Światowy handel, czy kodeksy i ustawy zapewniają uczciwą cenę” i „Mleczarski świat po pandemii”.
Prelegentami wykładów byli między innymi: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa Republiki Litewskiej Paulius Lukševičius, ekspert Team Europe Jerzy Plewa, sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen, kierownik rynków rolnych i metod ilościowych IERiGŻ-PIB Piotr Szajner, dyrektor generalna Tetra Pak na Europę Wschodnią Lyndsey Loyden-Edwards, dyrektor generalny IFCN The Dairy Research Network Łukasz Wyrzykowski, prezes zarządu Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego Andrzej Babuchowski, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy EDA Alexander Anton, radca rolny przy Stałym Przedstawicielstwie Nowej Zelandii w Brukseli Chris Carson, dyrektor ds. sektorów produkcyjnych Gabriel Trenzado Falcón (Unia Europejska oraz współpraca międzynarodowa w Cooperativas Agro-alimentarias de España), przewodniczący Europejskiego Komitetu La Coopération Agricole i wiceprzewodniczący Cogeca Bernard Ader, radca rolny w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Friedemann Kraft, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Handlu Produktami Mleczarskimi „Eucolait” Jukka Likitalo, dyrektor generalny ds. strategii handlowej i spraw interesariuszy (EMEA) w Fonterra Cooperative Group Ltd. Mark Casey, dyrektor Instytutu Gospodarki Żywnościowej ife w Kilonii prof. dr Holger D. Thiele, oraz dyrektor ds. towarów rolnych w European Energy Exchange AG Sascha Siegel.
Wspomniane wykłady prowadzą do następującej konkluzji: w najbliższych latach europejski rynek mleczarski czekają głębokie przemiany, nie bez znaczenia dla rodzimej branży. Towarzyszą temu duże obawy i niepewność. Za wcześnie jest na stawianie jakichkolwiek prognoz. Wszystko zależy od tego, jak polskie mleczarstwo zareaguje na te zmiany i odnajdzie się w nowej rzeczywistości gospodarczej.
Ukoronowaniem tego arcyciekawego wydarzenia była uroczysta gala w Operze i Filharmonii Białostockiej, podczas której wręczono nagrody 18. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. W poszczególnych kategoriach zostali wyróżnieni:
- Lider Ekspansji – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
- Przedsiębiorstwo Zielonych Rozwiązań – Bel Polska
- Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – Hochland Polska
- Menager Roku – Edward Bajko (Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek)
- Kobieta Biznesu – Iwona Grzybowska (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu)
- Biznes pisany mlekiem – Poland Food Dorota Goszkowska
- Małe Spółdzielnie Mleczarskie – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie
- Średnie Spółdzielnie Mleczarskie – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
- Duże Spółdzielnie Mleczarskie – Mlekovita
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.