W jakim tempie zacielają się krowy w twoim stadzie – pregnancy rate w programie SOL
Tempo zacielania (ang. pregnancy rate) to nowa analiza z zakresu rozrodu w programie Stado OnLine. Czym jest i co oznacza ten wskaźnik, możecie Państwo przeczytać w czerwcowym numerze HiChB, w artykule „Pregnancy rate, czyli tempo zacielania”. Ja natomiast przedstawię sposób prezentacji tego wskaźnika w programie SOL.
autor: Izabela Jannasz
Słowem wstępu
Celem analizy jest dostarczenie użytkownikowi informacji o aktualnym stanie rozrodu w postaci wskaźnika pod nazwą „Tempo zacielania” oraz umożliwienie śledzenia zmian efektywności rozrodu obserwowanych w ciągu ostatnich 14 miesięcy.
Prezentacja dwóch dodatkowych wskaźników („Tempo krycia” i „Skuteczność krycia”) pozwala użytkownikowi stwierdzić, czy ewentualne kłopoty z rozrodem wynikają bardziej z braku rui i/lub nieskutecznego ich wykrywania, czy raczej z niskiej skuteczności inseminacji (lub krycia).
Aby otworzyć tę analizę, należy wybrać zakładkę „Analizy”, następnie „Rozród” i wybrać z listy „Tempo zacielania krów – miesiące”. Analiza ta składa się z wyszukiwarki, kolorowego wykresu, tabeli i wykazu krów.
Wyszukiwarka
W wyszukiwarce ustawiona jest data początkowa i data końcowa analizy, przy czym jest to domyślnie okres 14 miesięcy wstecz od daty bieżącej. Pole z datą początkową jest zablokowane – możliwa jest do ustawienia tylko data końca analizy (czerwona elipsa). Poniżej, z prawej strony, znajduje się okienko umożliwiające zmianę liczby analizowanych okresów z domyślnych 20 na dowolnie inną liczbę okresów w przedziale od 1 do 20 (niebieska elipsa). Liczba okresów (21-dniowych) wyznacza łączną długość okresu analizy, a w rezultacie także datę początkową. Ustawiając odpowiednio datę końcową analizy oraz liczbę okresów, można np. przeanalizować TZ we wskazanym roku kalendarzowym, półroczu lub kwartale.
Kolejne pole umożliwia odfiltrowanie krów z odpowiednich laktacji – domyślnie w analizie uwzględniane są krowy ze wszystkich laktacji. Dzięki temu można np. wyliczyć tempo zacielania w grupie krów pierwiastek i porównać je z odpowiednim wskaźnikiem u krów starszych W wyszukiwarce można ponadto wybrać konkretną oborę FedInfo (jeśli gospodarstwo składa się z kilku stad krów) i lokalizację zwierząt.
Wykres
Na wykresie domyślnie przedstawiony jest wskaźnik tempa zacielania (TZ) w postaci punktów połączonych liniami. Każdy punkt, po najechaniu na niego myszką, pokazuje wartość TZ za dany okres 21-dniowy.
Wykres podzielony jest na kolorowe pasy: poziome – umożliwiające szybką interpretację poziomu wskaźnika w stadzie, i pionowe – wskazujące granice analizowanych okresów 21-dniowych. Zielone pasy na wykresie to obszary wartości wskaźnika TZ, które są najbardziej pożądane, natomiast pas czerwony wskazuje wartości niepokojąco niskie. Legenda pod wykresem opisuje dokładnie znaczenie kolorów użytych na schemacie.
Widoczna na wykresie pozioma linia przerywana wskazuje średnią wartość TZ w całym okresie objętym analizą.
Nad wykresem znajdują się kwadraciki (check boksy) do zaznaczenia: „Pokaż dodatkowo na wykresie: tempo krycia (TK) i skuteczność krycia (SK)” (czerwona elipsa). Zaznaczenie tych kwadracików spowoduje pojawienie się dodatkowych linii na wykresie, obrazujących wspomniane dodatkowe wskaźniki. Oprócz tych linii, pokazujących wartości dla poszczególnych okresów, na wykresie pojawiają się również średnie wartości TK i SK dla całego omawianego okresu. Wykres można pobrać w formacie PDF.
Tabela
Tabela składa się z części określających: datę początkową i końcową analizowanego okresu 21-dniowego, wartość wskaźnika, liczbę krów, które były w tym okresie w kryciu, oraz wyniki tychże kryć. Niektóre z wyników wskaźników oznaczone są gwiazdką, co oznacza, że ich wartość może być obarczona błędem, bo ponad 10% pokryć ma nieznany skutek.
W części tabeli dotyczącej kryć i cielności krów niektóre liczby prezentowane są w kolorze niebieskim. Oznacza to, że kliknięcie na nie spowoduje wyświetlenie się informacji na wykazie w postaci listy krów określonych daną liczbą. Ponadto w legendzie pod tabelą zamieszczone są podstawowe definicje związane z tempem zacielenia, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć przedstawioną analizę.
Wykaz
Wykaz domyślnie pokazuje krowy wzięte pod uwagę przy analizowaniu pierwszego okresu 21-dniowego do analizy z pierwszego okresu (te na samej górze tabeli).
Wykaz jest dość rozbudowany, ale to, czy będzie wyglądał tak czy inaczej, zależy od decyzji użytkownika. Nad wykazem, z prawej strony znajduje się ikona „przełącznika” (czerwona strzałka), która pozwala wybrać, jakie kolumny mają się pojawiać na wykazie – domyślnie włączone są wszystkie.
Wykaz posiada standardowe rozwiązania dla list prezentowanych w programie SOL – możliwość sortowania, pobierania czy też zmiany widoku z komputerowego na ten przeznaczony do małych ekranów smartfonów (niebieska strzałka).
Co warto mieć na uwadze? Nad wykazem widoczny jest niebieski kafelek z napisem „Wyczyść filtr” (żółta strzałka). Naciśnięcie tego przycisku spowoduje wyświetlenie się wszystkich krów we wszystkich okresach uwzględnianych w analizie. Domyślnie pojawiają się krowy ogółem z pierwszego okresu z tabeli.
Tempo zacielania w SOL
Trzeba zauważyć, że analiza ta opiera się na wynikach badania na cielność. Oznacza to, że miarodajne wyniki wskaźnika tempa zacielania pojawią się wtedy, gdy użytkownik będzie systematycznie uzupełniał informacje na temat cielności swoich krów i jałówek.