Jak najlepiej wykorzystać pasze i preparaty w okresie odchowu cieląt?
Ważnym elementem odchowu jałówek jest etap przed odsadzeniem – w tym etapie zaczynają rozwijać się przedżołądki, które w późniejszych etapach rozwoju będą miały wpływ na właściwe wykorzystanie składników pokarmowych. Skuteczne wykorzystanie składników odżywczych jest kluczowe dla właściwego rozwoju młodych organizmów.
Maciej Wałachowski
Menadżer ds. Aplikacji Technologii, Cargill, artykuł promocyjny
Sposób odpajania oraz struktura podawanej paszy mają istotne znaczenie dla rozwoju żwacza i brodawek żwaczowych, które są kluczowymi elementami w procesie przyswajania składników odżywczych. Wysokość smoczka od podłoża i tempo picia mają ogromne znaczenie w kontekście tzw. picia żwaczowego. W takim przypadku mleko nie trafia do trawieńca tylko do żwacza, gdzie fermentuje i w konsekwencji powoduje biegunki u cieląt. Osłabia to cielęta i powoduje straty w przyszłej laktacji.
Aby zapewnić odpowiedni rozwój żwacza i brodawek żwaczowych, niezbędne jest dostarczenie odpowiednich składników, takich jak kwas propionowy i masłowy. Skrobia jest źródłem kwasu propionowego, natomiast cukry dostarczają kwas masłowy. Jednakże, aby te składniki mogły spełnić swoją funkcję, konieczne jest usunięcie keratyny, która pokrywa rozwijające się brodawki i ogranicza wchłanianie składników pokarmowych. Składniki strukturalne zawarte w paszach typu musli czy suchych TMR-ach pomagają w usunięciu keratyny z powierzchni brodawek.
Tylko po zapewnieniu sprawnego przyswajania składników pokarmowych i stworzeniu optymalnych warunków środowiskowych można mówić o skutecznym wykorzystaniu podawanych pasz oraz potencjału genetycznego zwierząt. Dbałość o te aspekty w okresie wczesnego odchowu cieląt przynosi korzyści w postaci zdrowych, silnych zwierząt, które mogą osiągnąć pełny potencjał rozwojowy.