Excellent = Pigwa 5
Słowo „excellent” w języku angielskim oznacza ‘wspaniały’, w języku francuskim – ‘doskonały, znakomity, świetny’…, łacińskie „excellens” zaś znaczy tyle samo co ‘wywyższony’. Excellent to po prostu doskonałość, urokliwość, genialność, mistrzostwo, optimum, ideał, śliczność, nadzwyczajność, bezbłędność, wzorowość… I tak można bez końca!
tekst: Ewelina Wolska
Taką właśnie excellentność znaleźliśmy w gospodarstwie państwa Sabiny i Tadeusza Jaroszków w Adamowie nad Nogatem. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ideał z Żuław to Pigwa 5.
Historia produkcji mleka w gospodarstwie państwa Jaroszków sięga początku XIX wieku. To w ich domu przed wojną istniała mała przetwórnia, w której robiono ser i masło. Dowożono tutaj mleko z pobliskich gospodarstw. Mleczarnia była dobrze wyposażona. Sery rozprowadzano drogą wodną – rzeką Nogat. Niestety dzisiaj ani po mleczarni, ani po przystani nie ma śladu.
Pan Tadeusz bardzo szybko został właścicielem gospodarstwa, bo w wieku 13 lat. Często powtarza, że nie da się wszystkiego osiągnąć od razu. Dobre gospodarstwo budują pokolenia. Lata doświadczeń oraz dobre decyzje – to klucz do sukcesu. Na sukces w gospodarstwie państwa Jaroszków pracują już trzy pokolenia. Wielkie oparcie mają w dzieciach, Paulinie i Tomaszu, oraz wnuczku Bartku. Obecnie na utrzymaniu jest około 52 krów dojnych, których średnia wydajność wynosi 12 103 kg mleka. Hodowcy mogą się pochwalić niejednym sukcesem na regionalnych wystawach zwierząt hodowlanych. Uczestniczą także w wystawach ogólnopolskich. W 2004 roku krowa Łysa 9 zawitała w klubie stutysięcznic.
Obecnie państwo Jaroszkowie mogą się pochwalić kolejnym sukcesem. Jest nim krowa Pigwa 5 (PL005415142802), urodzona 16 lutego 2018 roku, która uzyskała w drugiej laktacji oceną doskonałą za typ i budowę. Aktualnie jest na początku trzeciej laktacji, z wydajnością życiową na poziomie 35 996 kg mleka. Niestety dotychczas nie zostawiła po sobie potomka płci żeńskiej. Ojcem Pigwy 5 jest buhaj Majster, pochodzący z własnej hodowli.
Pigwa 5 już jako pierwiastka wyróżniała się pod względem pokroju. Sklasyfikowana została jako bardzo dobra i uzyskała 88 pkt za ocenę typu i budowy. W drugiej laktacji została wyceniona po raz kolejny i otrzymała doskonałą ocenę ogólną typu i budowy 91 pkt. Na ocenę excellent złożyły się: rama ciała – 91 pkt, siła mleczności – 91 pkt, nogi i racice – 91 pkt, wymię – 90 pkt.
Ocena typu i budowy stanowi ważne narzędzie do zarządzania stadem, które pomaga
hodowcom w doskonaleniu budowy krów. W gospodarstwie państwa Jaroszków prowadzona jest taka selekcja. To dzięki obiektywnej selekcji naturalnych zdolności i predyspozycji krów zwiększa się produkcja mleka i wydłuża okres ich użytkowania.