Kluczowe znaczenie wody
Woda jest najważniejszym i najtańszym składnikiem pokarmowym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania krów mlecznych. Mleko w ponad 87% składa się z wody, a zapotrzebowanie na nią rośnie wraz ze wzrostem wydajności. Z tego względu dbanie o zapewnienie prawidłowego zaopatrzenia zwierząt jest sprawą kluczową dla gospodarstwa.
tekst: Robert Kaczmarek, Nutrition Consultant Dairy Cargill; Irmina Newlacil, Senior Nutritionist Dairy Cargill, artykuł promocyjny
Jeśli produkcja mleka ma być opłacalna, krowy muszą mieć stały, nielimitowany dostęp do wody o odpowiedniej jakości i temperaturze. W oborach wolnostanowiskowych powinniśmy zapewnić min. 7 cm lustra wody na sztukę w poidłach wannowych, które najlepiej umiejscowić w odległości do 10 m od stołu paszowego oraz na wyjściu z hali udojowej/robota. W przypadku zastosowania poideł miskowych należy umożliwić indywidualny dostęp, a przepływ wody powinien wynosić min 10 l/minutę. Często spotykamy się z sytuacją, że ciśnienie jest za słabe, co zniechęca krowy do pobierania odpowiednich ilości wody. Codzienną rutyną w gospodarstwie powinna być kontrola funkcjonowania oraz czystości poideł.
Pobranie paszy, trawienie, wchłanianie, metabolizm, wydalanie i produkcja mleka – każdy z tych procesów może zostać zaburzony w wyniku nieodpowiedniego zaopatrzenia zwierzęcia w wodę, co prowadzi do strat w postaci niskiej wydajności czy słabych przyrostów młodzieży. W dłuższej perspektywie może również być przyczyną obniżenia statusu zdrowotnego stada i zaburzeń metabolicznych. Wszystkie te elementy mają wpływ na efektywność ekonomiczną stada.
Podsumowując, woda stanowi kluczowy czynnik wpływający na produkcję, a w konsekwencji – zasobność portfela hodowcy. Z tego też względu dbałość o zapewnienie stałego i nieograniczonego dostępu do świeżej, higienicznie czystej wody powinno stanowić priorytet każdego hodowcy.