Nowości na targach Agro Show 2022
Skala i rozmach targów w podpoznańskich Bednarach sytuują je wśród największych rolniczych imprez na świecie. W tym roku wystawcy zagospodarowali rekordową powierzchnię wystawienniczą i zaprezentowali wiele nowości – oto niektóre z nich.
tekst: RYSZARD LESIAKOWSKI, zdjęcia: RYSZARD LESIAKOWSKI, FIRMOWE
Ciągnik napędzany metanem
W ostatnich latach rozwój technologii w zakresie wytwarzania i oczyszczania biogazu spowodował zwiększenie w nim zawartości metanu, a co za tym idzie – jego właściwości energetycznych. Taki biogaz, zawierający ponad 85% metanu, to już czyste paliwo, zbliżone w składzie chemicznym do gazu ziemnego. Firma New Holland na tegorocznych targach zaprezentowała ciągnik T6.180 Methane Power, zasilany biogazem zawierającym co najmniej 85% metanu oraz gazem ziemnym CNG. Znajdujący się w nim motor FPT posiada zapłon iskrowy, a nie samoczynny. Ze względu na zasadę działania jest on bardziej zbliżony do silnika benzynowego niż do diesla. Za napęd modelu T6.180 Methane Power odpowiada sześciocylindrowa jednostka o pojemności 6728 cm³, mocy maksymalnej 175 KM oraz momencie obrotowym 740 Nm. Jego znamionowe obroty równe są 2200 obr./min. Jak informuje producent, są to parametry identyczne jak w dieslowskim odpowiedniku modelu New Holland T6.180. Ciągnik, napędzany metanem, posiada siedem cylindrycznych, wysokociśnieniowych zbiorników na sprężony gaz o łącznej pojemności 185 l, które mieszczą w sumie 32 kg gazu. Zbiorniki te zostały umieszczone między kołami, w miejscu zazwyczaj zarezerwowanym dla zbiornika na olej napędowy oraz AdBlue. Dodatkową opcją jest przedni zbiornik. Zawiera on trzy cylindry o łącznej pojemności 270 l, w których można przechowywać 47 kg skroplonego gazu. Pozwalają one na znaczne wydłużenie pracy ciągnika Methane Power oraz zwiększenie jego zasięgu w transporcie. Ciągnik na metan kosztuje ok. 640 tys. zł, jednak aby wykorzystać biogaz produkowany w gospodarstwie, należy go najpierw oczyścić i sprężyć.
agriculture.newholland.com/eu/pl-pl
Doczepiane kultywatory ścierniskowe
Firma Kverneland wzbogaciła swoją ofertę kultywatorów ścierniskowych o składany model ciągany serii Enduro i Enduro Pro. Nowe modele zaczepiane Enduro T i Enduro Pro T są przeznaczone dla gospodarstw średniej wielkości. Maszyny te uprawiają, wyrównują oraz zagęszczają glebę w jednym przejeździe, co przyczynia się do obniżenia kosztów. Jak przekonuje producent, odległość między zębami (280 mm) oraz odległość między rzędami (750 mm) i duży prześwit pod belką (870 mm) zapewniają dobre wymieszanie uprawy bez ryzyka zablokowania. Maksymalna głębokość robocza wynosi: 35 cm w przypadku modeli Enduro Pro i 30 cm w przypadku Enduro. Regulacja głębokości w Enduro Pro odbywa się za pomocą hydrauliki podczas jazdy, a w modelu Enduro – za pomocą przekładek. Oba modele kultywatorów ścierniskowych oferowane są z dwoma rodzajami zębów, które można wyposażyć w szeroki wybór przykręcanych redlic oraz dłut Knock-On. W ofercie firmy Kverneland są także różne rodzaje wałów, przystosowane do łączenia z nowymi kultywatorami.
kvernelandgroup.com
Podgarniacz paszy Viper
Krajowy producent maszyn rolniczych Euromilk oferuje podgarniacz paszy Viper mocowany z przodu ciągnika. Występuje w trzech wersjach: o szerokości roboczej 1,2 m i masie 140 kg oraz o szerokości 1,6 m i masie 160 kg. Największy model mierzy 2,0 m szerokości i waży 180 kg.
Euromilk informuje, że zapewnia dostosowanie podgarnicza do przedniego TUZ ciągnika lub ładowarki. Urządzenie wyposażone jest w listwę zganiającą, która dokładnie oczyszcza stół paszowy z resztek TMR-u. Ślimak natomiast przesuwa paszę bliżej drabiny paszowej oraz jednocześnie spulchnia i napowietrza TMR. W zależności od wersji cena maszyny wynosi od 7,5 do 9,8 tys. zł netto.
euromilk.pl
Wszechstronna ładowarka teleskopowa
FS 7.32 jest pierwszym modelem nowej gamy ładowarek teleskopowych w ofercie firmy Faresin dostępnym w czterech wersjach wyposażenia. Maszyna standardowo posiada hydrostatyczne sterowanie przekładnią Ecodrive, która dozuje dostarczoną moc zgodnie z trybem jazdy w celu uzyskania najbardziej efektywnego wykorzystania mocy silnika przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu zużycia paliwa. Producent informuje, że moc hydrauliczna urządzenia zapewnia szybkie cykle pracy oraz płynne i precyzyjne ruchy. Maksymalny udźwig wynosi 3,2 t, a maksymalna wysokość wysuwu to 7,1 m. Pozostałe parametry: kąt skrętu – 37°, promień skrętu – zaledwie 3,8 m, rozstaw osi – 2,95 m, szerokość – 2,10 m, minimalna wysokość – 2,06 m. Firma Faresin informuje, że kabinę zaprojektowano tak, aby operatorowi zapewnić maksymalny komfort pracy. W zakresie bezpieczeństwa kabina ładowarek FS 7.32 spełnia normy europejskie i obowiązujące w USA. Dystrybutorem ładowarek Faresin w naszym kraju jest firma Korbanek sp. z o.o.
korbanek.pl
Samojezdny opryskiwacz
Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego rolnictwa, firma Kuhn poszerzyła swoją ofertę opryskiwaczy o nowy samojezdny opryskiwacz Kuhn F40 Evo. W opinii producenta maszyna ta wyznacza nowe standardy w precyzyjnej ochronie roślin. Zaprojektowano ją dla dużych gospodarstw i firm usługowych.
Konstrukcja opryskiwacza oparta jest na sztywnej ramie, do której zamontowano w przedniej części zawieszenie belki opryskiwacza. Kabina opryskiwacza spełnia wymagania dla czwartej klasy szczelności. Operator ma do dyspozycji: pneumatyczny fotel, klimatyzację, trzy wycieraczki szyb, oświetlenie LED oraz centrum sterowania z dwoma monitorami. Zbiornik główny opryskiwacza o pojemności 5 tys. lub 6 tys. l wykonano ze stali nierdzewnej. Jego napełnianie może odbywać się ze źródła zewnętrznego lub za pomocą pompy o wydajności 1100 l/min.
Proces ten przebiega w pełni automatycznie. Opuszczany hydraulicznie rozwadniacz umożliwia pobieranie środków chemicznych w formie płynnej lub proszku.
Maszynę napędza silnik sześciocylindrowy o pojemności 7,8 l i mocy 218, 252 lub 280 KM. Silnik ma 5-letnią gwarancję. Jak informuje producent, opryskiwacz Kuhn F40 Evo może być wyposażony w trzy różne systemy oprysku:
- pneumatyczny system zamykania rozpylaczy z możliwością zastosowania od 7 do 15 sekcji;
- system oprysku pulsacyjnego DYNPULSE z możliwością zastosowania od 7 do 30 sekcji;
- system DYNPULSE EVO posiadający funkcję DYNPULSE plus, która umożliwia kompensację dawki na lukach i zmienne dawkowanie.
Firma Kuhn informuje, że obecne belki z system DYNPULSE EVO są przygotowane do zastosowania w przyszłości systemu indywidualnej selekcji chwastów i punktowego oprysku herbicydem. Belka opryskiwacza może być wyposażona w system automatycznej kontroli i utrzymania jej nad glebą lub roślinami.
kuhn.com.pl
Rozdrabniacz bel RB 1850 Kruk
Na tegorocznych targach Agro Show firma SIPMA SA przedstawiła nowy rozdrabniacz słomy, siana i sianokiszonki o handlowej nazwie RB 1850 Kruk. Maszyna może być wykorzystywana do zadawania paszy oraz do ścielenia legowisk słomą. Mogą z niej korzystać także sadownicy i ogrodnicy w celu rozkładania słomy, np. między rzędami truskawek. Skrzynia ładunkowa umożliwia załadunek jednej beli słomy o maksymalnej średnicy 1,8 m lub dwóch bel sianokiszonki o średnicy 1,5 m. Jak informuje producent, szybki załadunek beli do komory rozdrabniacza umożliwia tylna ściana załadowcza, uruchamiana za pomocą siłowników hydraulicznych. Hydraulicznie sterowany komin wyrzutowy pozwala na kierowanie rozdrobnionego materiału bezpośrednio do żłobów i regulację zasięgu wyrzutu na odległość do ok. 18 m (np. przy ścieleniu legowisk słomą). Obrotowy komin wyrzutowy posiada płynną regulację kierunku w zakresie 300°, co umożliwia rozrzucanie materiału zarówno na lewą, jak i na prawą stronę, zapewniając dużą przepustowość i wydajność maszyny. Jest ona wyposażona w elektroniczne sterowanie umożliwiające płynną regulację wszystkimi funkcjami maszyny z kabiny ciągnika. Dodatkowy sterownik, umiejscowiony w tylnej części urządzenia, zapewnia operatorowi łatwy i bezpieczny załadunek beli.
sipma.pl
Przetrząsacz dziesięciokaruzelowy
HIT V 11100 to nowy dziesięciokaruzelowy przetrząsacz wprowadzony na rynek przez firmę Pöttinger. Sercem maszyny jest innowacyjna karuzela Dynatech o średnicy 1,42 m. Sześć łukowatych ramion podbiera czysto paszę i dzięki optymalnemu kątowi przetrząsania pozostawia bardzo dobre efekty pracy na polu. Dokładne dopasowanie maszyny do podłoża zapewnia koło Multitast. Opcjonalne koło kopiujące na wychylnym koźle kopiuje tuż przed uchwytem palców kontury terenu i reaguje na najmniejsze nierówności. Nowy przetrząsacz jest wyposażony w pracujące linearnie jarzmo kulowe i dwa hydrauliczne siłowniki centrujące. Jak informuje producent, w czasie przetrząsania maszyna przemieszcza się w linii prostej. Siła centrująca obydwu siłowników zapewnia prowadzenie maszyny w śladzie, bez wychyłów na boki. Dzięki napięciu siłowników ułatwiona jest również praca na zjazdach ze stoku. Przy szerokości roboczej 10,7 m maszyna zajmuje mało miejsca w pozycji do odstawiania (parkowania), tj. 3,4 m wysokości i 2,99 m szerokości. Pöttinger zapewnia o bezpiecznym transporcie maszyny dzięki nisko umieszczonemu punktowi ciężkości.
poettinger.at
Wóz asenizacyjny Cobra2
Firma Joskin zmodernizowała wóz asenizacyjny Cobra. Druga wersja tego modelu zachowuje wyjątkowo wąską ramę (600 mm), która umożliwia zastosowanie bardzo szerokich opon niskociśnieniowych (o średnicy 1,99 m i szerokości 1,06 m). Szerokość tej jednoosiowej maszyny nie przekracza 3 m. Dostępne są warianty o pojemnościach od 11 290 l do 14 500 l. Przyczepa jest bardzo zwrotna dzięki krótkiemu zbiornikowi o dużej średnicy, która, zależnie od modelu, wynosi 1,9 m, 2,0 albo 2,1 m. Manewrowanie ułatwia także krótki i wąski dyszel, umożliwiając maksymalny kąt skrętu. Opcjonalny podnośnik jest umieszczony blisko tylnej części zbiornika, aby jak najbardziej zbliżyć do niego sprzęt rozlewający gnojowicę (dostępny w opcji), dzięki czemu zmniejsza się zwis z tyłu pojazdu. Wozy Cobra2 są standardowo wyposażone we wzmocnioną oś, przykręcaną do kołyski zbiornika. Dzięki temu w przypadku dodania osprzętu do rozlewania gnojowicy lub jego wymiany można łatwo zmienić położenie osi, aby zapewnić optymalny stosunek jej obciążenia do obciążenia oczka pociągowego.
Jak informuje producent, wozy asenizacyjne Cobra2 mogą mieć różne przygotowania, pozwala to wyposażyć je w wiele opcji zarówno w momencie składania zamówienia, jak i później przy użyciu zestawów montażowych (nawet po latach od opuszczenia fabryki).
joskin.com/pl