Pomorskie – Mleczne Laury w pięknych okolicznościach przyrody
Ośrodek Wypoczynkowy Neptun w Borzechowie już po raz kolejny był miejscem spotkania hodowców i producentów mleka, którzy zostali wyróżnieni i nagrodzeni za wyniki osiągnięte w 2023 roku.
tekst: Michał Krukowski
Okoliczności przyrody choć wiosenne, to atmosfera samego wydarzenia była jak „w dzień gorącego lata”. Frekwencja dopisała pomimo okresu prac polowych, a uśmiechnięci hodowcy to z kolei najlepsze wyróżnienie dla organizatorów – Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w partnerstwie z Pomorskim Związkiem Hodowców Bydła Mlecznego.
– Na co dzień goszczą Państwo nas w swoich gospodarstwach, dziś to my chcemy Państwa docenić i ugościć – powiedział prowadzący wydarzenie Tomasz Dorszyński, po czym wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Piotr Doligalski otworzył Mleczne Laury województwa pomorskiego. Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia nowych władz Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego. Po zapoznaniu się uczestników z bieżącą działalnością Polskiej Federacji, przedstawioną przez dyrektora RO Północ Janusza Nalewalskiego, oraz z prezentacjami dotyczącymi pozycji polskiej hodowli na tle innych krajów w Europie przystąpiono do wręczania wyróżnień i nagród.
Osiągnięcia wybranych laureatów
- W 2023 roku spółka Fortune z Cieszymowa osiągnęła najwyższą wydajność w stadach powyżej 500 sztuk krów z wynikiem 13 181 kg. Mało tego, miała najwyższy Indeks Ekonomiczny dla rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany RW oraz najwyższą wydajność laktacyjną w trzeciej laktacji u trzech krów, były to: Adriana 1730-1 (19 539 kg), Malwa 464-1 (19 239 kg) oraz Froukje 1498-3 (18 893 kg). W gronie zwierząt, które przekroczyły wydajność życiową powyżej 100 tys. kg, znalazły się: Minutka-3 (112 942 kg), Kora-6 (110 701 kg), Saga-25 (104 608 kg) oraz Trudna 974-1 (103 919 kg).
- Gospodarstwo Rolne państwa Kingi i Daniela Górnowiczów z miejscowości Koszary może pochwalić się najwyższą wydajnością mleczną w stadach od 50,1 do 150 sztuk, a jego wynik to 13 244 kg. Osiągnęło też najwyższą w województwie wydajność według suchej masy – 970 kg.
- Gospodarstwo Rolne Agrofarm sp. z o.o. z Jurkowic Pierwszych w stadach od 300,1 do 500 sztuk zajęło pierwsze miejsce pod kątem wydajności. Wśród krów stutysięcznic znalazła się krowa Kalina 15, która osiągnęła 105 388 kg mleka.
Po wręczeniu Mlecznych Laurów i innych wyróżnień nastąpiło podniosłe wydarzenie – uhonorowanie hodowców Złotymi Honorowymi Odznakami Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Odznaczeni zostali: Jadwiga Dysarz, Grażyna Góra, Józef Sarnowski, Jacek Tarnowski, Jan Pardua, Kazimierz Konsowicz, Robert Klawikowski, Antoni Adahs, Adam Sasiuk, Piotr Żukowski i Marek Chodorowski. Wszystkim hodowcom i odznaczonym serdecznie gratulujemy.