Produkcja zarodków metodą OPU/IVP w GRH Żydowo
Metoda OPU polega na pobieraniu niedojrzałych komórek jajowych (oocytów) od dawczyń za pomocą igły punkcyjnej pod kontrolą USG. Następnie oocyty poddawane są procedurze dojrzewania (IVM – in vitro maturation), a po dobie następuje ich zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych (IVF – in vitro fertilisation).
Podczas całej procedury stosuje się specjalistyczne pożywki, a komórki jajowe – a następnie zarodki utrzymywane są w inkubatorach, w odpowiedniej dla etapu temperaturze i atmosferze. Po około 7 dniach prawidłowe zarodki najlepszej klasy transferowane są jako „świeże” do przygotowanych uprzednio biorczyń lub mrożone w ciekłym azocie. Mrożenie pozwala na wieloletnie przechowywanie materiału genetycznego oraz na transportowanie go na bardzo duże odległości.
Redakcyjnie odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolno Hodowlane w Żydowie sp. z o.o. gdzie razem z panią Katarzyną Darul – główną hodowczynią, obserwowaliśmy proces pobierania wyżej wspomnianych oocytów, a także zabiegi inseminacyjne.
Trzeba przyznać, że metoda OPU jest bardzo obiecująca, zwłaszcza, iż posiada kilka niezwykle istotnych zalet. Można ją przeprowadzić na jałówkach już w wieku 6 miesięcy, a także na sztukach cielnych, do tego może być przeprowadzana co tydzień. Poza tym umożliwia większą różnorodność zarodków w krótkim odstępie czasu – co tydzień można użyć nasienia innego buhaja.
Sugerowana jest do stosowania u dawczyń, które miały bardzo słabe lub żadne wyniki po superowulacji (stymulacji hormonalnej używanej przy klasycznym embriotransferze). Tym, co jest jej dodatkową zaletą, jest możliwość pozyskiwania komórek jajowych pośmiertnie.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym pani Katarzyna opowiada o specyfice tej metody i tym, czego GRH Żydowo spodziewa się po jej zastosowaniu. Życzymy miłego słuchania.