Światowe Warsztaty Klasyfikatorów Bydła Rasy Holsztyńsko-Fryzyjskiej
W dniach 16–18 kwietnia 2024 roku w Cremonie (Włochy) odbyły się 15. światowe warsztaty harmonizujące ocenę cech liniowych krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
> Marek Solarek
Uczestnikami byli klasyfikatorzy z 27 państw całego świata, od odległej Australii i Japonii po egzotyczną Kolumbię i Republikę Południowej Afryki. Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 50 osób. Uczestnikami z Polski byli doradcy ds. hodowli: Jarosław Pindel i Marek Solarek.
Warsztaty, podobnie jak w poprzednich edycjach, odbywały się w dwóch sesjach: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polegała na analizie danych dotyczącej cech liniowych typu i budowy krów pierwiastek z każdego kraju – uczestnika warsztatów. Cechy przekonwertowane przez Interbull (do korelacji między krajami) pozwalają podjąć decyzję, które z nich powinny być harmonizowane na zajęciach praktycznych, tak aby powtarzalność oceny danej cechy liniowej między poszczególnymi krajami była najwyższa. Tym razem były to: szerokość klatki piersiowej, charakter mleczny, nogi tylne (widok z tyłu), kąt racicy oraz lokomocja.
Warsztaty objęły także ćwiczenia z oceny nowych cech liniowych: ustawienie przednich racic oraz balans wymienia. Należy podkreślić, że Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka od 1 kwietnia 2024 roku wprowadziła do standardowej oceny cechę „balans wymienia”. O metodyce oraz sposobie oceny wszystkich cech liniowych, które zawarte są w polskich programach hodowlanych dla bydła mlecznego, można dowiedzieć się na stronie internetowej PFHBiPM.
Jak widać, dążenie do uzyskania funkcjonalnej populacji nie stoi w miejscu, a harmonizacja pokroju przyszłej krowy to cały czas istotna sprawa dla hodowców na całym świecie.