Dni Otwartych Drzwi w Kobiernie
Hodowcy z Regionu Oceny Poznań, którzy dotychczas nie współpracowali z Polską Federacją, w końcu października br. mieli możliwość zapoznać się z zakresem świadczonych usług przez naszą organizację. Była to również okazja do zwiedzania laboratoriów mieszczących się w Kobiernie.
Tekst i zdjęcia: Ryszard Lesiakowski
Pomysł otwartych drzwi ma na celu popularyzowanie działalności różnych firm i instytucji. Wpisujemy się w konwencję tych imprez, dlatego zaprosiliśmy do siedziby Regionu Oceny Poznań w Kobiernie hodowców z województw: wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego, którzy są skłonni z nami współpracować. Pracujemy dla hodowców i zmieniamy się dla hodowców, nadążając za ich oczekiwaniami i postępem technologicznym – powiedział, witając gości, zastępca dyrektora ds. Oceny PFHBiPM Regionu Oceny Poznań Mariusz Chrobot.
O usługach świadczonych przez Polską Federację informował Marcin Zwoliński, doradca ogólny, pracujący w Regionie Oceny Poznań. Podkreślał ich międzynarodowy standard, potwierdzony stosownymi certyfikatami. Przekonywał, że więcej rzetelnych informacji o krowach ułatwia podejmowanie trafnych decyzji, co przekłada się na uzyskiwane efekty ekonomiczne z produkcji mleka. Ewidentnym tego przykładem jest wyższa o ok. 3 tys. kg mleka średnioroczna wydajność mleczna krów uzyskiwana w stadach objętych oceną użytkowości mlecznej w porównaniu do mlecznic z obór nieprowadzących takiej oceny. Przybyłych do Kobierna hodowców szczególnie zainteresowała aplikacja na urządzania mobilne – Stado OnLine (SOL), stanowiąca praktycznie podręczne biuro, do którego prowadzenia wystarczy smartfon z dostępem do Internetu. Nie lada gratką okazało się zwiedzanie laboratoriów w Kobiernie. – Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do badania próbek mleka. Wyniki do naszych hodowców docierają średnio w ciągu 1,5 dnia – informował kierownik laboratorium w Kobiernie Roman Kręciołek. Równie nowoczesne jest wyposażenie laboratorium do badania pasz, z którego usług korzystają nie tylko hodowcy, ale także firmy paszowe. Pozytywne wrażenie robi sam budynek, w którym mieszczą się laboratoria i siedziba Regionu Oceny Poznań. – Cały obiekt, a więc budynek wraz działką i wyposażeniem, jest własnością polskich hodowców – podkreślił kierownik laboratorium w Kobiernie. Zaproszeni do Kobierna potencjalni odbiorcy usług Polskiej Federacji, jako pierwsi hodowcy zwiedzili laboratorium do badania cielności krów na podstawie próbki mleka. – Usługa będzie świadczona od 1 stycznia 2019 r., a obecnie trwają ostatnie testy tej metody. Cielność można stwierdzić u krowy, jeśli od wycielenia minęło co najmniej 60 dni, a od pokrycia upłynęło co najmniej 28 dni – informował Roman Kręciołek. Zaproszeni hodowcy mogli dostarczyć do laboratorium próbki mleka pobrane od swoich krów oraz próbki pasz. – W ramach wizyty podczas otwartych drzwi analizy mleka i pasz wykonamy bezpłatnie, wyniki dostarczą do gospodarstw pracownicy Polskiej Federacji i pomogą je zinterpretować – informował Mariusz Chrobot. Popularyzowanie działalności Polskiej Federacji wśród hodowców nie jest celem samym w sobie. Przyświeca temu aspekt ekonomiczny, im świadczone usługi są powszechniejsze, tym większa jest ich dostępność, ponieważ stają się tańsze.