Doskonała NIKA ze Stadniny Koni „Pępowo”
W listopadzie ubiegłego roku grupa doradców hodowlanych gościła w Stadninie Koni „Pępowo” sp. z o.o. Jest to jedyne przedsiębiorstwo, w którym produkcja mleka na tak dużą skalę jest realizowana dzięki stadom krów dwóch ras: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej i simentalskiej. W liczących po kilkaset zwierząt oborach można było w świetnych warunkach i na reprezentatywnych krowach obu ras PHF i SM przeprowadzić ćwiczenia harmonizujące ocenę typu i budowy, z czego Dział Hodowli skwapliwie skorzystał.
tekst: Anna Siekierska, Zdjęcie: Photo Team
W obu oborach, w których są utrzymywane krowy dojne na Fermie Bydła w Pępowie, można spotkać wysokoprodukcyjne i piękne zwierzęta, a ponieważ te o najlepszym pokroju są pokazywane przez hodowcę na wystawach regionalnych oraz o zasięgu krajowym, niektóre z nich mieliśmy okazję już prezentować na łamach HiChB, częściej nawet te należące do rasy SM. Dziś jednak skupimy naszą uwagę na przedstawicielce rasy PHF, którą można było zobaczyć na ringu w Sielinku podczas II Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w czerwcu 2022 roku. Krowa Nika PL005515478498 wczesną wiosną tamtego roku, będąc w drugiej laktacji, została zreklasyfikowana pod względem typu i budowy, wyróżniając się ramą ciała ze świetnie zbudowanym zadem i wyraźnie wysklepionymi płaskimi żebrami, kształtującymi odpowiednio głęboki tułów. Oko klasyfikatora zapewne przyciągnęło i ucieszyło szerokie, wysoko położone wymię, z prawidłowo ustawionymi, niezbyt długimi przednimi strzykami. Nika wyróżniała się charakterem mlecznym i prawidłową kondycją, a oborę przemierzała swobodnie na nogach, z tyłu z ustawieniem dającym sporo miejsca dla wymienia. W efekcie tego przeglądu krowa otrzymała ocenę doskonałą EX = 90 pkt, na którą złożyły się oceny za: ramę ciała = 92 pkt, siłę mleczności = 91 pkt, nogi i racice = 89 pkt i wymię = 90 pkt. Zdjęcie będące ilustracją tego felietonu zostało wykonane w maju 2022 roku, gdy Nika była cztery miesiące po swoim drugim wycieleniu. Na początku lutego 2023 roku krowa ta urodziła bliźnięta, niestety różnopłciowe, co dało początek trzeciej laktacji. Krowa Nika PL005515478498 wykazuje się imponującą produkcją mleka. Wynik jej dotychczas maksymalnej drugiej laktacji, wynoszącej 13 755 kg mleka, w obecnie trwającej 274 dni trzeciej laktacji już został pobity o ponad 900 kg mleka. Można więc sądzić, że zanim Nika w marcu tego roku ocieli się po raz czwarty, jej życiowa produkcja już sięgnie 40 tys. kg mleka.
Do tej pory rodzina krów, z której wywodzi się Nika PL005515478498, nie zachwycała długowiecznością. Zapewne także stąd wynikał wybór rozpłodnika do pokrycia jej matki. Amerykański buhaj Lotto charakteryzuje się bowiem ponadprzeciętną wartością hodowlaną dla tej cechy, podobnie jak jego ojciec Jedi. Z pewnością dzięki temu kojarzeniu do genotypu Niki zostały wprowadzone korzystne geny dające predyspozycje do dłuższego życia. Biorąc pod uwagę wysoki poziom dobrostanu i opiekę, jaką otacza się krowy na fermie w Pępowie, można liczyć na to, że hodowca doczeka się jeszcze niejednej jałówki, która podtrzyma ciągłość rodziny o nazwie Nika. A jeśli wierzyć opinii moich kolegów z Działu Hodowli – pod względem pokroju czas łagodnie obchodzi się z tą krową.