SOL dla wtajemniczonych – sekrety i zaawansowane funkcje programu
Wiele programów, niezależnie od ich zastosowania, ma bardzo rozbudowaną konstrukcję. Dostęp do licznych funkcji sprawia, że z niektórych możliwości nie korzystamy. W ramach codziennego użytkowania programu ograniczamy się do pracy na określonych funkcjach, nie wiedząc, jak wykorzystywać jego pełne możliwości. I właśnie dlatego w tym artykule przedstawię kilka funkcji i możliwości programu SOL, z których korzysta małe grono użytkowników.
tekst: Kacper Sadowski
SOL jest rozbudowanym programem do zarządzania stadem. Jego złożoność wynika z pobierania danych z próbnego doju. Na podstawie wybranych wyników zwierząt program tworzy analizy, które dają hodowcom podstawę do podejmowania decyzji w sprawie hodowli zwierząt. Oferuje także przekazywanie zgłoszeń w module do ARiMR, rejestrację zabiegów weterynaryjnych, terapii i chorób w module „Zdrowie”, a także przekazywanie inseminacji do naszego głównego systemu za pomocą modułu „Inseminator”. Moduły to jedne z popularniejszych funkcji programu. Przejdźmy więc teraz do sekretów, jakie skrywa SOL.
Ikony w górnej części ekranu
Wielu użytkownikom na pewno znane są znaki graficzne (logo) występujące w górnej części panelu programu. Niewielu jednak wie, że służą one jako przyciski. Kliknięcie w logo spowoduje, że w nowej karcie przeglądarki otworzy się adekwatna strona.
Korzystając z tych skrótów, możemy szybko i łatwo przenosić się między stronami za pomocą jednego kliknięcia.
Logo PFHB24 przenosi nas do programu służącego do przeglądania dokumentów, które otrzymał hodowca. Podczas korzystania z programu w tym miejscu widoczne jest pole, które także jest interaktywne.
Logo CGen przenosi nas na główną stronę Centrum Genetycznego PFHBiPM. Strona może posłużyć do wyszukiwania buhajów dopuszczonych do rozrodu i przeglądania ich indeksów.
Ikona PFHBiPM przenosi nas na stronę Federacji, gdzie znajduje się wiele informacji dotyczących naszych usług, takich jak cennik.
Inbred, czyli spokrewnienie
Przy dobieraniu zwierząt do kojarzenia każdy, kto zajmuje się hodowlą, powinien brać pod uwagę inbred, który prezentuje się w procentach. Jest to procent określający możliwość wystąpienia tych samych genów u potomstwa. Dla wymagających użytkowników udostępniliśmy w programie kalkulator rodowodowy. Pomaga on zweryfikować poziom spokrewnienia rodziców i oszacować współczynnik inbredu potomstwa.
Aby skorzystać z kalkulatora, który oferuje Centrum Genetyczne (CGen), należy odnaleźć w menu programu SOL zakładkę „Hodowla”. Po jej rozwinięciu ukaże się kalkulator inbredu. Po kliknięciu w kalkulator w przeglądarce otworzy się strona z gotowym kalkulatorem. Po chwili powinny ukazać się pola, w które można wprowadzić numer kolczyków samicy i samca, a system wyliczy inbred.
Należy pamiętać, że inbred w hodowli zwierząt jest niepożądany. Trzeba dobierać osobniki o możliwie najniższym poziomie spokrewnienia, w czym może pomóc właśnie taki kalkulator.
Udostępnianie danych ubyłych zwierząt
Podczas wprowadzania ubycia w formatce mamy możliwość określenia poziomu zgody. Ktoś mógłby zapytać, po co ten poziom zgody. Otóż kiedy ubywamy zwierzę w programie, możemy udostępnić nowemu właścicielowi informacje o tym zwierzęciu. To, jak szeroki zakres informacji zostanie udostępniony, leży w gestii sprzedającego. Każdy z tych poziomów definiuje inny zakres danych, który pojawi się wraz z przybyciem zwierzęcia do nowego gospodarstwa.
Rodzaj przekazywanych informacji w zależności od poziomu zgody wygląda następująco:
- Dane identyfikacyjne obejmują jedynie numer kolczyka, nazwę, datę urodzenia i rodzaj zwierzęcia.
- Dane podstawowe obejmują dane identyfikacyjne oraz rodowód zwierzęcia.
- Dane rozszerzone obejmują dane podstawowe oraz
– wydajności laktacyjne,
– wartości hodowlane zwierzęcia i jego przodków,
– dane o potomstwie (daty urodzenia i numery),
– dane o inseminacjach (data i numer rozpłodnika). - Dane pełne obejmują wszystkie dane dotyczące danego zwierzęcia, jakimi dysponuje system SOL. Poza wymienionymi wcześniej obejmują one także wyniki próbnych dojów, a ponadto informacje, które nie są gromadzone w systemie FedInfo, takie jak zdarzenia weterynaryjne, oceny kondycji (BCS), notatki itp.
Aby udostępnianie informacji odbyło się prawidłowo, hodowca, który pozbywa się zwierzęcia ze swojego gospodarstwa, musi jako pierwszy ten fakt zarejestrować. Hodowca, do którego trafi zwierzę, otrzyma je w alarmach jako „Przesłane Ci zwierzęta” / „Przybyłe z innego gospodarstwa”. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, hodowca otrzyma „dane podstawowe”.
Ustawienia ARiMR
SOL, jako jedna z nielicznych aplikacji, posiada bezpośrednie połączenie z portalem IRZplus, które pozwala na przesyłanie zgłoszeń. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy najpierw uruchomić moduł (Gospodarstwo / Moduły programu), przejść w menu do zakładki „Zgłoszenia do ARiMR”, a następnie „Rejestr zgłoszeń do ARiMR”.
W momencie gdy wprowadzimy zdarzenie w programie, takie jak wycielenie (z rejestracją numeru cielaka), ubycie, przemieszczenie, to system automatycznie utworzy odpowiedni rodzaj zgłoszenia do Agencji. Wysyłka zgłoszenia oczekuje na decyzję użytkownika. Aby ją wykonać, należy zaznaczyć zgłoszenie, klikając w kwadracik przy zgłoszeniu (lub kilku zgłoszeniach) i kliknąć przycisk „Zgłoś do ARiMR”.
Dla ułatwienia wysyłki zgłoszeń rekomendujemy skorzystanie z ustawień w module. Pozwolą one na usprawnienie przesyłania zgłoszeń poprzez ustawienie automatycznej wysyłki po upływie określonej liczby dni, ustalenie przesyłania informacji o ojcu przy zgłaszaniu urodzeń czy ustawienie środka identyfikacji przy zgłaszaniu urodzenia.
Korzystanie z zaawansowanych funkcji programu SOL może usprawnić Twoją codzienną pracę z programem i skrócić jej czas. Od narzędzi automatyzujących rutynowe zadania po zaawansowane opcje analizy danych – SOL oferuje wiele możliwości, które czekają na odkrycie. Zachęcamy do eksperymentowania z tymi funkcjami i dostosowywania ich do własnych potrzeb. Wykorzystując pełny potencjał programu SOL, możesz usprawnić swoją pracę.