Świąteczno-noworoczne obrady Zarządu PFHBiPM
Podwarszawskie Radziejowice były miejscem świąteczno-noworocznego posiedzenia Zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. 12 grudnia 2024 roku jego członkowie obradowali m.in. nad aktualizacją cen za oferowane usługi czy przyznaniem Złotych Honorowych Odznak PFHBiPM.
tekst i zdjęcia: Michał Krukowski
Pomimo że trwa napięty przedświąteczny okres, frekwencja na posiedzeniu była wysoka, a członkowie zarządu obradowali nad kwestiami finansowo-organizacyjnymi. Na początku Dyrektor ds. oceny Elżbieta Matuszewska przedłożyła propozycje, polegające na udostępnieniu metody B wszystkim hodowcom zrzeszonym w PFHBiPM. Obecnie metoda ta jest dostępna wyłącznie dla właścicieli robotów udojowych oraz skomputeryzowanych, zautomatyzowanych hal udojowych. Dyrektor podkreśliła, że nie ma obaw o jakość wykonywanej oceny, gdyż jest ona powszechnie uznawana przez Międzynarodowy Komitet do Spraw Oceny Użytkowości Zwierząt (ICAR) oraz na bieżąco audytowana raportem walidacyjnym oceniającym poprawność wprowadzanych danych przez hodowcę. Warto nadmienić, że w metodzie B występuje konieczność podawania ilości mleka sprzedawanego do mleczarni. Zmiany są po to, by podnieść kompleksowość usług oraz zwiększyć poziom swobody wyboru metody oceny prowadzonej przez PFHBiPM.
Przedłożono również Zarządowi informację dotyczącą zmian w cenniku dostarczania raportów wynikowych oraz faktur po próbnym doju.
Zgodnie z nową propozycją hodowca w ramach podstawowej odpłatności za ocenę zyska gwarancję dostarczenia dokumentów drogą elektroniczną – na podany adres mailowy lub z użyciem platformy PFHB24 – co jest najszybszą formą dostarczania informacji. Federacja, idąc z duchem czasu, ogranicza papierowy wydruk i tradycyjną wysyłkę na rzecz elektronicznej dystrybucji danych wynikowych. Z myślą o tradycjonalistach, którzy chcą otrzymywać wyniki wyłącznie drogą pocztową, pozostanie taka możliwość, jednak za opłatą w wysokości 30 groszy za każdą ocenianą sztukę – płatność do każdej faktury za ocenę. Dla lepszego zobrazowania: płatność przy stadzie liczącym 40 sztuk będzie wynosiła ok. 12 złotych, zaś przy stadzie liczącym 100 sztuk – ok. 30 złotych. Celem propozycji jest mobilizacja hodowców do wyboru elektronicznych i jednocześnie najszybszych form dostarczania informacji z OWUB oraz pokrycie kosztów związanych z wysyłką: druku, eksploatacji urządzeń, zakupu kopert czy usług pocztowych.
Nastąpiły też zmiany w cenniku usług dot. doradztwa somatycznego i żywieniowego. Zarówno usługi specjalistów PFHBiPM w zakresie zdrowotności wymion i dobrostanu, jak i niezależne, bazujące na zasobach paszowych hodowców doradztwo żywieniowe jest czymś niezwykle wartościowym na wysoce skomercjalizowanym rynku paszowym. W głosowaniu przyjęto przedstawione rozwiązania stosunkiem głosów 26 za i 1 przeciw.
Następnie obrady poświęcono kwestiom organizacyjnym. Wprowadzona statutem możliwość wykorzystywania środków porozumiewania się na odległość i podejmowania w ten sposób uchwał znalazła uszczegółowienie w regulaminie prac zarządu.
Ponadto przyjęto uchwałę o przyznaniu Złotych Honorowych Odznak PFHBiPM. Dyrektor PFHBiPM Stanisław Kautz poinformował o planowanych wydarzeniach w związku z rozpoczynającym się jubileuszem 30-lecia PFHBiPM. Dodał, że Federacja skutecznie zawiązuje partnerstwo z firmami, które przy tej okazji chcą świętować razem z hodowcami z PFHBiPM.
Odnośnie do spraw bieżących Prezydent Leszek Hądzlik, w odpowiedzi na pytanie z sali, przekonywał, że zarówno Federacja jako instytucja, jak i osobiste zaangażowanie członków władz pozwala reagować na sprawy dotyczące spraw ważnych dla hodowców i wsłuchać się w ich codzienny głos. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą o wsparcie. Dodał, że jesteśmy aktywni w obronie interesów polskich hodowców na różnych płaszczyznach, począwszy od spraw Ukrainy i Mercosuru, poprzez zielony ład, a skończywszy na dobrostanie czy ustawie łańcuchowej. Podzielił się również ciekawym wnioskiem: w Polsce spożycie mleka na jednego mieszkańca wzrosło z 251 litrów w 2020 roku do 276 litrów w roku 2024. Oznacza to, że działania promocyjne PFHBiPM, jak na przykład prowadzona w trakcie pandemii akcja „Dziękujemy, że pijecie mleko”, przynoszą realny efekt. Na koniec Prezydent życzył wszystkim obecnym radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym w nadchodzącym 2025 roku.