Webinar „HiChB” z Głównym Lekarzem Weterynarii. Hodowcy i lekarze weterynarii wobec nowego prawa dotyczącego leczenia zwierząt
Redakcja „Hodowli i Chowu Bydła” zorganizowała webinar dotyczący nowych przepisów o farmakoterapii zwierząt (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z 11 grudnia 2018 r.), w którym uczestniczył dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. Oprócz niego w dyskusji udział wzięli: Przemysław Jagła, prezes WZHiPB, dr Krzysztof Słoniewski z PFHBiPM oraz dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu. Webinar prowadził Radosław Iwański, redaktor naczelny miesięcznika „Hodowla i Chów Bydła”
28 stycznia 2022 r. wejdą w życie przepisy Komisji Europejskiej w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/6 ustanawia przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu, wytwarzania, przywozu, wywozu, dostarczania, dystrybucji, nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, kontroli i stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych. Środki przeciwdrobnoustrojowe, czyli antybiotyki, będzie można nadal stosować w leczeniu zwierząt, ale nie w sposób rutynowy. Przeciwdrobnoustrojowe produkty lecznicze nie będą mogły być stosowane rutynowo ani wykorzystywane w celu zrekompensowania niedostatecznej higieny, niewłaściwej hodowli zwierząt, braku opieki lub nieodpowiedniego zarządzania gospodarstwem rolnym. Poza tym nie będą mogły być stosowane u zwierząt w celu wspierania ich wzrostu lub zwiększania wydajności. Informacje o ich stosowaniu będą gromadzone w bazach danych krajów członkowskich, co pozwoli na monitorowanie ich zużycia na terytorium każdego z tych państw z podziałem na gatunki zwierząt, co dotychczas nie miało miejsca. Skoro informacje te będą ogólnodostępne, to czy na ich podstawie konsumenci będą wyrabiali sobie zdanie na temat jakości żywności produkowanej w państwach członkowskich UE?
W dyskusji postawionych zostało wiele pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi.
Oto niektóre z nich:
- Od kiedy hodowcy bydła i producenci mleka oraz lekarze weterynarii będą raportować stosowanie antybiotyków w leczeniu krów?
- W jaki sposób będą to robili?
- Jakie informatyczne rozwiązania będą ich wspomagać?
- Czy nowe prawo oznacza redukcję stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w leczeniu zwierząt?
- Czy dedykowany Inspekcji Weterynaryjnej system informatyczny będzie otwarty na zewnętrzne systemy zarządzania, takie jakie Stado OnLine (SOL) dedykowany hodowcom przez PFHBiPM?
- Czy zaostrzy się konkurencja pomiędzy państwami członkowskimi UE o konsumentów?
Jak wykorzystać szanse związane z nowym prawodawstwem?