Chojnice po raz trzeci
15 lutego w Hali Sportowej CP w Chojnicach odbyła się III Konferencja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zorganizowana przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek i Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka pod hasłem „Przez tradycję do nowoczesności”.
Tekst i zdjęcia: Regina Stefańska, PFHBiPM
Spomlek wpisał się już na dobre w kalendarz szkoleń organizowanych dla hodowców i producentów mleka. W spotkaniu uczestniczyli hodowcy z województwa pomorskiego, a także z województw kujawsko-pomorskiego i oddalonego warmińsko‑mazurskiego. Frekwencja dopisała – udział wzięło niespełna 300 osób. Otwarcia konferencji dokonał dyrektor oddziału Chojnice Mleczarni Spomlek Damian Kożuch wraz z kierownikiem Biura RO Bydgoszcz PFHBiPM Januszem Nalewalskim.
Spotkanie rozpoczęła krótka prezentacja, przygotowana przez prezesa zarządu Spomleku Edwarda Bajko, nt. produkcji serów żółtych i proszków mlecznych w zakładach Spółdzielni Spomlek, które znajdują się w czterech lokalizacjach: Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Młynarach i Chojnicach. Prezes zaprosił słuchaczy na wirtualną wycieczkę, dzięki której zapoznali się z procesem produkcyjnym wyrobów: zaczynając od przyjęcia mleka poprzez produkcję serów, ich ręczną pielęgnację i dojrzewanie aż po gotowy produkt na półce. Spółdzielnia jest jednym z największych w Polsce producentów serów dojrzewających – liderem w kategorii serów szlachetnych marki Skarby Serowara: Bursztyn, Rubin i Szafir. Trzeba zaznaczyć, że jakością serów, organizacją pracy oraz od lat budowanym wizerunkiem firmy i marek serowych systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku, realizując wytyczony 10 lat temu cel. Spomlek jest też uznaną spółdzielnią wśród hodowców – dostawców mleka.
Bogatą ofertę przedstawiła Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Na jej stoisku odwiedzający mogli porozmawiać na tematy związane z OWUB, zaopatrzyć się w broszury tematyczne i zapoznać się z najnowszymi ofertami hodowlanymi. Z ramienia Federacji Krzysztof Słoniewski zaprezentował autorski program do zarządzania stadem – Stado OnLine.
Wachlarz tematów omawianych podczas szkolenia był bardzo szeroki. Poruszane były zagadnienia dotyczące zapalenia wymion, mastitis i jego leczenia, odchowu cieląt i gospodarki na użytkach zielonych.