Rubicon Elka z Gałowa – doskonała gwiazda swojej rodziny
Fosfor jest niezbędnym minerałem, którego krowy potrzebują dla dobrej ogólnej kondycji, optymalnego zdrowia racic i dobrych parametrów płodności. Dlatego bardzo ważne jest zrozumienie pobrania fosforu z dawki pokarmowej i wydalania go wraz z wyprodukowanym mlekiem. W tym artykule opowiemy Ci więcej na ten temat.
tekst: Anna Siekierska zdjęcia: Photo Team
Około 40 km na północny zachód od Poznania, o krok od miasta powiatowego Szamotuły, znajduje się Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane „Gałopol” sp. z o.o. Spółka ta, należąca do polskich przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla rolnictwa, gospodaruje na obszarze ponad 3,2 tys. ha, a jej główną gałęzią produkcji zwierzęcej jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. Utrzymuje się tu obecnie ok. 850 krów rasy PHF.
Na fermie w Gałowie 22 listopada 2018 roku urodziła się Elka PL005323462429, której historię dziś poznamy. Słowa „historia” użyłam nieprzypadkowo, gdyż już wcześniej zdarzało mi się w tej rubryce przywoływać powiązania rodzinne, choćby między matką i córką, jako dowód na to, że warto się przykładać do selekcji w obrębie rodziny, co może dać w przyszłości świetne rezultaty. Taki wniosek nasuwa się też po analizie rodowodu krowy Elka PL005323462429, której rodzina istnieje od ponad czterech dekad i jest przez te wszystkie lata nierozerwalnie związana z Gałowem, a dziś opisywana Elka jest jedenastym pokoleniem w tej rodzinie krów!
Pierwszy zapis w księdze hodowlanej dotyczy założycielki rodu o nazwie Elka, która urodziła się w lipcu 1985 roku, wydała na świat pięcioro cieląt, wśród nich jedną jałówkę, a swoimi wynikami z pięciu ukończonych laktacji zasłużyła na zapis w Rejestrze Wysokiej Wydajności, tzw. RWW, rozdziale niegdyś prowadzonym w naszych księgach hodowlanych. Warto jednak podkreślić, że nie tylko wysoka produkcja, ale też dobra płodność i długowieczność to silne strony rodziny krowy Elka, dzięki którym istnieje ona do dziś.
Rubicon Elka PL005323462429 zaś zaistniała wśród jej żeńskich przedstawicielek w szczególny sposób. Stało się to za sprawą pokroju, na który zwrócił uwagę hodowca, typując tę krowę na XXX NWZH w maju 2023 roku. Elka PL005323462429 była wówczas pół roku po trzecim wycieleniu. Na ringu w Poznaniu konkurowała z dziesięcioma innymi krowami rasy PHF odmiany czarno-białej w kategorii krów w laktacjach trzeciej i dalszych. Niemiecki sędzia Torben Melbaum nie miał najmniejszych wątpliwości, stawiając krowę Rubicon Elka na czele tej wyrównanej stawki. Kilka tygodni później taką samą decyzję podjął na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sielinku sędzia Radek Słupikowski, przydzielając Elce już drugi w sezonie tytuł czempiona. W dniu 23 czerwca 2023 roku krowa Elka PL005323462429 została oceniona przez specjalistę OTiB na ocenę doskonałą EX = 90 pkt, na którą złożyły się oceny: za ramę ciała – 91 pkt, siłę mleczności – 90 pkt, nogi i racice – 88 pkt i wymię 90 pkt. Prezentowane obok zdjęcie zostało wykonane w tym samym dniu.
Dzisiaj krowa Rubicon Elka PL005323462429 ma za sobą cztery wycielenia. Dobrze, że podczas poprzednich trzech urodziła jałówki, bo rodzina będzie miała kontynuację, czego nie gwarantują dwupłciowe bliźnięta, które powiększyły grono jej potomstwa we wrześniu 2023 roku. W życiowej produkcji mleka Elka zbliża się do 40 tys. kg. Z taką wydajnością i pokrojem to zapewne tylko kwestia czasu, żeby Elka PL005323462429 dołączyła do prestiżowej grupy stutysięcznic!