Okęda z Pępowa krowa doskonała z rodzinną historią wystawową
tekst: Anna Siekierska; zdjęcie: Photo Team
Nie ulega wątpliwości, że dla hodowcy – dla którego produkcja mleka jest sprawą pierwszorzędną, ale który jest też entuzjastą wystaw i chętnie pokazuje swój dorobek na ringu – posiadanie krowy wysokowydajnej, o przepięknym pokroju jest sytuacją niemal idealną. Taki właśnie stan rzeczy znajdujemy w stadzie pana Artura Klupsia w Pępowie (woj. wielkopolskie) za sprawą krowy Okęda PL005308202897.
W oborze pana Klupsia, liczącej obecnie 45 dojnic, od 10 lat stopniowo przybywało krów, jednak czynnikiem ograniczającym jest tu niedostępność ziemi na powiększenie areału gospodarstwa. Rosnąca z roku na rok średnia wydajność krów jest efektem korzystania z najnowszych technologii, umożliwiających intensyfikację gospodarki paszowej. Z pewnością też niebagatelne znaczenie ma praca hodowlana, której pan Artur poświęca się z prawdziwym oddaniem odkąd przejął w końcu lat 80. oborę od rodziców. Hodowca szczególnie dba o selekcję rodzinową, chcąc wykorzystać potencjał genetyczny swoich najlepszych krów. W tym stadzie dwie z nich zasługują na wzmiankę: są to Marta PL005066764163 (o. Marty, ur. w 2003 r., produkowała 7 laktacji) i Okęda PL005187320576 (o. Okendo, ur. w 2007 r., produkowała 8 laktacji) – obie przekroczyły życiową produkcję 100 000 kg mleka i pozostawiły w stadzie kilka córek. Krowy te charakteryzowały się rekordową produkcją i dobrym pokrojem i były pokazywane na wystawach. Warto powiedzieć zwłaszcza o rodzinie krowy Okędy senior (tak ją nazwę na użytek tej publikacji, aby odróżnić ją od naszej bohaterki), której matka Jabota zapoczątkowała rodzinną karierę wystawową w 2008 r. w Pudliszkach i w 2009 r. na V Ogólnopolskiej Wystawie Bydła Hodowlanego w Sielinku. Okęda senior, pierwsza córka Jaboty, dwukrotnie odniosła sukcesy na wystawach regionalnych w Pudliszkach: w 2010 r. jako pierwiastka zdobyła tytuł wiceczempiona, a dwa lata później wygrała w kategorii krów starszych, będąc w trzeciej laktacji. Trzeba podkreślić, że od drugiej laktacji wydajność krowy oscylowała w granicach 14 000 kg mleka.
Okęda PL005308202897 urodziła się 10 grudnia 2014 r. jako szóste cielę Okędy senior. W 2016 wzięła udział w trzech wystawach w kategorii „jałówka cielna”: na regionalnej w Sielinku, na IX Ogólnopolskiej w Minikowie i na regionalnej w Pudliszkach, gdzie uzyskała tytuł wiceczempiona. Wycieliła się dokładnie w wieku dwóch lat. Już jako pierwiastka została oceniona pod względem typu i budowy na ocenę bardzo dobrą. Pierwszą laktację 305-dniową ukończyła produkując blisko 11 000 kg mleka (3,90% tłuszczu, 3,15% białka). W drugiej laktacji została zaprezentowana na wystawie w Pudliszkach. Okęda cały czas jest kojarzona z buhajami należącymi do czołówki pod względem wartości hodowlanych wyrażanych indeksem PF. Hodowca przy kojarzeniach zwracał szczególną uwagę na parametry eksterieru buhajów, w nadziei na podtrzymanie wybitnych pokrojowych walorów tej rodziny. Najstarsza córka Okędy (po buhaju Doorsopen) już potwierdziła wypełnienie zamierzeń hodowcy, podtrzymując karierę wystawową tej cennej dla stada pana Klupsia rodziny występem na ringach w Sielinku i w Pudliszkach, gdzie zdobyła tytuł wiceczempiona w swojej kategorii.
Okęda PL005308202897 po trzecim wycieleniu została ponownie oceniona pod względem pokroju i otrzymała ocenę doskonałą EX 91 pkt. Złożyły się na nią oceny za ramę ciała – 91 pkt, siłę mleczności – 91 pkt, nogi i racice – 89 pkt i wymię – 91 pkt. Jako ciekawostka: Okęda z Pępowa jest półsiostrą tegorocznego Grand Czempiona Europy – krowy Heline ze Szwajcarii, po wspólnym ojcu – kanadyjskim buhaju Chelios.