Mlecznica z Jurkowic
tekst: Mateusz Uciński; zdjęcie: Photo Team
Czasem sława przychodzi zupełnie niespodziewanie, chociaż zdecydowanie zasłużenie. Tak też było z krową Fią (PL-005218352682), należącą do GR „Agrofarm” sp. z o.o., która zdobyła laur excellent dzięki dość fortunnemu porównaniu z innymi zagranicznymi sztukami o podobnej punktacji, pokazywanymi podczas hodowlanego szkolenia. Właśnie wtedy zootechnik gospodarstwa Jarosław Chrust zwrócił uwagę, że w jego stadzie jest sztuka o podobnych walorach i prezencji. Z tą jednak różnicą, że Fia osiągnęła już ósmą laktację – co nie odbiło się zbytnio ani na jej kondycji, ani na wyglądzie – podczas gdy prezentowane zwierzęta, zdobywczynie wielu nagród na międzynarodowych wystawach, były w drugiej i trzeciej laktacji. Po powrocie do rodzimych Jurkowic zaproszono selekcjonera PFHBiPM, który potwierdził obserwacje pana Chrusta, a wspomniana sztuka otrzymała 93 punkty i tytuł krowy excellent!
Nasza bohaterka urodziła się w jurkowickim gospodarstwie z matki o imieniu Fia (SE-0243230991). Ojcem był buhaj o numerze SE-179311321, syn słynnego byka Justice. Jak się okazało, doskonałe geny zrobiły swoje, a zwierzę idealnie zadomowiło się w jurkowickiej hodowli, nie przysparzając swoim właścicielom żadnych problemów. Fia nigdy nie chorowała przewlekle, omijały ją także zapalenia wymion, dzięki czemu poziom komórek somatycznych w udojonym mleku jest bardzo niski. Trzeba zaznaczyć, że w swoim życiu, w ósmej laktacji, przekroczyła magiczną liczbę 100 000 kg wyprodukowanego mleka.
Zdaniem Jarosława Chrusta mlecznica reprezentuje klasyczny typ krowy mlecznej, o czym świadczy choćby pięknie zawieszone i równe wymię, mimo ósmej laktacji, a także prosta linia grzbietu, zaznaczone wyraźnie trzy żebra i dół głodowy. Gdy dodamy do tego doskonale osadzone nogi, otrzymujemy idealnie wyważone mleczne zwierzę, które – co podkreśla sam zootechnik hodowli – nigdy nie sprawiało kłopotów w utrzymaniu ani w użytkowaniu. Nie wystąpiły również żadne komplikacje w jego rozrodzie. Fia urodziła w ciągu swojego życia trzy jałówki oraz pięć byczków. Trzeba podkreślić, że opisywana krowa nigdy nie uczestniczyła w wystawach i jest sztuką typowo produkcyjną. Jej średnia wydajność za 305 dni w siódmej laktacji wynosiła 14 255 kg mleka, natomiast wydajność za siódmą, pełną (389-dniową) laktację, wyniosła 16 498 kg surowca.
Hodowla w Jurkowicach ma dalekosiężne plany dotyczące swojej excellentki. Wiadomo, że taką linię warto zachować w stadzie, dlatego Fia poddawana jest procesowi pozyskiwania oocytów, przenoszone od niej zarodki mają przyspieszyć proces „powielania” tej świetnej sztuki w stadzie. W gospodarstwie znajduje się także córka opisywanej krowy, która odziedziczyła po matce między innymi bardzo dobrą wydajność mleczną. Teraz pozostaje czekać na kolejne potomkinie i trzymać kciuki, aby były co najmniej tak doskonałe jak Fia! Jeżeli to się uda, GR „Agrofarm” sp. z o.o. będzie mogło poszczycić się doskonałą linią krów, łączących znakomicie zbilansowany charakter mleczy z wzorcowo pokrojowym wyglądem.