Dolny Śląsk nagradza – zdecydowało zaangażowanie i dobrostan
W ubiegłym roku hodowcy z województwa dolnośląskiego zajęli 3. miejsce w Polsce pod względem wydajności kilogramów mleka. Średnia wydajność ocenianych krów wyniosła 10 496 kg mleka od krowy za 2024 r.
tekst i zdjęcia: Paweł Reszel
Wyróżnikiem województwa dolnośląskiego jest wielkostadna hodowla krów mlecznych. W jego obrębie oceną wartości użytkowej krów mlecznych PFHBiPM objęte było w 2024 r. 134 stada ze średnim pogłowiem 104 krowy. Na tegorocznych Mlecznych Laurach Województwa Dolnośląskiego, które odbyły się 12 maja br. w Jaworze, prócz znakomitego grona hodowców, znaleźli się również m.in. Piotr Doligalski, wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i Elżbieta Matuszewska, dyrektor ds. oceny Polskiej Federacji Hodowców i Producentów Mleka. Podobnie jak w poprzednich latach głównym punktem spotkania było wręczenie nagród za najlepsze wyniki w zakresie wydajności mlecznej krów w danych przedziałach wielkości stad. Jak wynikało z rozmów, choć każdy hodowca ma jeden cel – wyprodukować jak najwięcej jak najlepszego białego surowca – to jednak droga, która do niego wiedzie, ma zupełnie innych charakter.
Najlepsze wyniki i ich geneza
W województwie dolnośląskim najwyższą wydajność mleczną uzyskały zwierzęta w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym Milk Sp. z o.o. Średnia wydajność 13 400 kg mleka od krowy to wynik doskonały, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę pogłowie zwierząt, tj. 426,7 krów mlecznych (wg PFHBiPM, dane za 2024 r.). W wywiadzie hodowca tłumaczy, że wysoka wydajność mleczna krów to wynik pracowitości, codziennego zaangażowania i dobrej współpracy. Kluczowe znaczenie ma także możliwie najlepszy dobrostan zwierząt. Hodowca podkreśla również, jak ważna jest współpraca z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a zwłaszcza korzyści, jakie dają raporty wynikowe. – We współpracy z PFHBiPM najbardziej cenię sobie terminowość i krótki czas otrzymywania raportów wynikowych – wskazywał przedstawiciel gospodarstwa.
Najwyższą wydajność pod względem suchej masy uzyskało w 2024 r. gospodarstwo Gero Dairy sp. z o.o. Na uzyskany rezultat 968 kg suchej masy złożyło się wiele elementów. Jak zwracał uwagę hodowca, wysoką wydajność mleczną krów zawdzięcza nie tylko odpowiedniemu żywieniu, opiece weterynaryjnej i dobrej genetyce, ale przede wszystkim ciężkiej pracy osób zaangażowanych w hodowlę, które dbają o dobrostan krów i najwyższą jakość gospodarstwa.
Wydajność laktacyjna i życiowa
W kolejnej części uroczystości przedstawiono wyróżnienia dla hodowców, których krowy uzyskały najwyższą wydajność laktacyjną. Krowa o imieniu JOSKA 4 dała bagatela 20 338 kg mleka! Jej właścicielem jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowicki sp. z o.o.
Nagrodzone zostały także trzy najlepsze krowy pod względem wydajności życiowej. W tym rankingu najwyższą wydajność życiową uzyskała krowa o imieniu ASIA ze wspomnianego już Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Milk sp. z o.o. Jej wynik to 129 916 kg mleka!
W ostatniej części w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia powstania Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka był czas dla firm partnerskich, jak również okazja do wręczenia wyróżnień w postaci Złotej Honorowej Odznaki PFHBiPM, które otrzymali hodowcy bydła mlecznego.