ŁÓDŹ NIE FABRYCZNA, A ROLNICZA
Tekst i zdjęcia: Mateusz Uciński
Trzeba być na bieżąco! To hasło mogłoby przyświecać tegorocznym targom Ferma, które miały miejsce w dniach 16–18 lutego w łódzkiej Hali Expo. W ramach wydarzenia odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu. Trzeba przyznać, że kompleksowość zaprezentowanej tematyki była naprawdę imponująca. Na imprezie nie zabrakło Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która przedstawiła odwiedzającym swoje najnowsze osiągnięcia.
Ferma Bydła 2018 – to ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy, rozlokowanych na powierzchni wystawowej 15 000 m2, którą w targowy weekend odwiedziło około 30 tysięcy hodowców z całej Polski. Tym, co je wyróżnia, jest nacisk na wiedzę i wymianę doświadczeń, ponieważ ekspozycji firm towarzyszą m.in. konferencje i panele dyskusyjne, podczas których można się zapoznać z wieloma ciekawymi i aktualnymi zagadnieniami z szeroko pojętej branży rolniczej. W tym roku odbyły się fora hodowli drobiu, trzody chlewnej, a także krów mięsnych i bydła mlecznego. Ciekawie prezentowała się oferta debat i forów dyskusyjnych, podczas których rozmawiano o kondycji współczesnego rolnictwa, uważanego w naszym kraju za energię napędzającą gospodarkę, a także o nowym prawie wodnym i jego wymaganiach dla gospodarstw rolnych. Swoistym znakiem czasu było forum polsko‑ukraińskie. Tu rozmawiano o perspektywach rozwoju współpracy między naszymi krajami, inwestycji w polskie rolnictwo, a także o korzyściach, jakie płyną dla obydwu stron.
Bardzo bogatą ofertę przedstawiła w tym roku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Na naszym głównym stoisku odwiedzający mogli zapoznać się z korzyściami, jakie niesie ze sobą ocena wartości użytkowej bydła, zwłaszcza w kontekście niedawnych zmian cennikowych, które w elastyczny sposób dopasowują się do potrzeb i możliwości hodowców, a także wprowadzenie nowych metod oceny dostosowanych do robotów i hal udojowych. Nasi pracownicy odpowiadali m.in. na pytania dotyczące pomocy doradców żywieniowych oraz niedawno uruchomionego doradztwa ogólnego, które w kompleksowy sposób zajmuje się wieloma kwestiami kluczowymi dla funkcjonowania i, co ważniejsze, rentowności gospodarstw hodujących bydło i produkujących mleko. Tuż obok, na oddzielnym stoisku, Federacja zaprezentowała swoje najnowsze „dziecko”, czyli w pełni autorski program do zarządzania stadem – Stado OnLine. Mimo że pisaliśmy o nim już wielokrotnie, to warto przypomnieć, że umożliwia on prowadzenie przejrzystych zapisów dotyczących zdarzeń w oborze i usprawnia organizację i planowanie pracy, a dzięki wbudowanym analizom ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących naszego stada. O skuteczności programu może świadczyć stale rosnąca liczba jego użytkowników, a także bardzo pozytywne komentarze płynące z całego kraju. Na łódzkich targach twórcy aplikacji – Krzysztof Słoniewski i Piotr Goździkiewicz – poprowadzili serię wykładów, podczas których zaprezentowali możliwości programu, a także wskazali korzyści płynące z jego użytkowania.
Targi Ferma 2018 to zdecydowanie jeden z najjaśniejszych punktów w kalendarzu imprez rolniczych i dla każdego nowoczesnego hodowcy obecność na nich powinna być obowiązkowa, ponieważ wachlarz tematyki prezentowanej podczas wydarzenia był przebogaty. W kolejnym numerze naszego czasopisma postaramy się przybliżyć Państwu zagadnienia poruszane w salach wykładowych – naprawdę było czego posłuchać.