Łódź pełna mleka
Mleczne Laury przyznane zostały także hodowcom z województwa łódzkiego. Chociaż region ten kojarzony jest bardziej z przemysłem, to patrząc na zeszłoroczne wyniki, trzeba przyznać, że mleczna produkcja ma się tam całkiem nieźle, a i rezultatom pracy hodowlanej nic nie można zarzucić.
tekst: Mateusz Uciński, zdjęcia: PFHBiPM
Mleczne Laury województwa łódzkiego odbyły się 27 kwietnia w hotelu „Dobieszków” w Dobieszkowie. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa łódzkiego. Podczas uroczystości najlepszych hodowców z regionu uhonorowano pamiątkowymi statuetkami i dyplomami. Trzeba podkreślić, że udział populacji ocenianej w pogłowiu krów mlecznych ogółem na koniec 2021 roku w woj. łódzkim wyniósł 29,84%. Oceną wartości użytkowej bydła na tamtych terenach objęto 45 233 krowy, zgromadzone w 1319 stadach, których przeciętna wielkość wynosiła 34,3 sztuki. Przeciętna wydajność mleczna krów w woj. łódzkim w 2021 roku była na poziomie 8649 kg mleka.
Władze Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka podczas uroczystości reprezentowali prezydent Leszek Hądzlik oraz dyrektorzy Stanisław Kautz i Ewa Kłębukowska. Wśród gości zasiedli także radny sejmiku wojewódzkiego i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Waldemar Wojciechowski, prezes Łódzkiego Związku Hodowców Bydła Włodzimierz Pabin oraz przedstawiciele izb rolniczych, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i mleczarni.
Po emocjach związanych z ogłoszeniem wyników i przyznaniem nagród dla najlepszych hodowców województwa łódzkiego na zgromadzonych w hotelu „Dobieszków” czekała miła muzyczna niespodzianka.
Organizację Mlecznych Laurów województwa łódzkiego wsparły firmy z branży rolniczej i mleczarskiej, takie jak: OSM Łowicz, Mlekovita, SM Spomlek, OSM Włoszczowa, OSM Wart-Milk, Mleczarnia Turek, GEA, Josera, Animal Health Vision, ETOS, Stabilero, Agrocentrum, De Heus, Biofeed, Dairymaster, BNP Paribas i Hymon Fotowoltaika.
Nagrodzonym hodowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!