Pańskie oko konia tuczy
Gospodarskie odwiedziny placu budowy w Niemcach połączone z wigilijnym spotkaniem LZHBiPM
tekst i zdjęcia: Michał Krukowski
Ostatni miesiąc w roku kojarzy się głównie z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Czas ten zdecydowanie wolimy spędzać w gronie rodzinnym, ale okres przedświąteczny obfituje przez to w szereg spotkań w gremiach i środowiskach, w których funkcjonujemy na co dzień. Dlatego też Lubelski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka zorganizował opłatkowe posiedzenie zarządu już na początku grudnia. Podsumowano sukcesy i zaplanowano działania na 2025 rok.
Zanim jednak uczestnicy przełamali się opłatkiem, w myśl powiedzenia „pańskie oko konia tuczy”, Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik, Dyrektor PFHBiPM Stanisław Kautz oraz Prezes i członkowie związku odwiedzili plac budowy nowej siedziby PFHBiPM w Niemcach. W niedalekiej przyszłości będzie ona także siedzibą Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Po gospodarskiej wizycie rozpoczęło się już właściwe posiedzenie, które otworzył Prezes LZHBiPM Henryk Domański. Powitał on Prezydenta, Dyrektorów, członków zarządu związku i pracowników federacji. Podziękował za zaangażowanie, które pomimo tak wielu, jak to określił „niewykorzystanych lat”, pozwoliło dziś rozmawiać na Lubelszczyźnie stricte o przyszłości hodowli, a nie o sporach personalnych. Dokonał podsumowania osiągnięć, wspomniał o wydarzeniach hodowlanych, w których brali udział członkowie związku. Dodał, że nadchodzący rok będzie wymagający, gdyż związek bierze aktywny udział w organizowaniu Szkoły Młodych Hodowców w Ułężu. Podziękował hodowcom, którzy wspierali go w szeregu zadań reprezentacyjnych mijającego roku, tj. w uczestnictwie w wystawach sąsiednich związków czy w imprezach dożynkowych zorganizowanych przez regionalne samorządy. Podziękował członkom związku za udział w protestach i wiecach, które licznie odbywały się w województwie lubelskim – głównie ze względu na fakt, że to właśnie lubelscy hodowcy jako pierwsi odczuwali skutki nadmiernego importu zbóż z Ukrainy i ich spadające ceny.
W posiedzeniu brali udział także przedstawiciele nauki, zaprzyjaźnieni z LZHBiPM – prof. UP w Lublinie dr hab. Witold Chabuz – Prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Białogrzbietego oraz prof. dr hab. Zbigniew Litwińczuk.