Polskie firmy na Agritechnice
SaMASZ z wieloma nowościami i nową kolorystyką maszyn
Podczas targów Agritechnica SaMASZ pokazał nową kolorystykę maszyn przygotowanych z okazji 40-lecia firmy i zaprezentował aż dziewięć nowości: kosiarkę czołową dyskową Alpina 262, kosiarki czołowe dyskowe XDF 341SH i XDF 341WH, kosiarkę tylną dyskową Samba 240W, kosiarkę dyskową tylną XT 340W, kosiarkę bijakową Mamut 860 Twin, przetrząsacz SaMASZ P12-1330T, zgrabiarkę grzebieniową Twist 700, zgrabiarkę 2-karuzelową Z2-960 (nowa linia). Hitem wystawy był zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH ISOBUS. Maszyna ta wprowadza SaMASZ do światowej ligi mistrzów elektroniki użytkowej maszyn rolniczych za sprawą certyfikacji AEF ISOBUS. SaMASZ należy również do Stowarzyszenia Przemysłu Inżynierii Mechanicznej – VDMA. Producent z Zabłudowa jest jedyną polską firmą należącą do stowarzyszeń AEF i VDMA.
Landstal zaprezentował ciężkie maszyny uprawowe
Jedną z nowości zaprezentowanych podczas targów Agritechnica 2023 był ciężki pług dłutowy Terraland XL 300 z hydrauliczną regulacją głębokości pracy, hydraulicznie składanymi ekranami i wałkami bocznymi. Zestaw od momentu zagregowania z traktorem pozwala na w pełni zdalną pracę maszyny. Na stoisku znajdowała się także brona talerzowa w wersji z homologacją, wyposażona w kolejną nowość – siewnik poplonu, a także popularny agregat do uprawy bezworkowej APB 300.
– Nasze stoisko odwiedziło bardzo dużo gości z kilkudziesięciu krajów, którym mogliśmy zaprezentować naszą firmę oraz produkty. Spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Była to też okazja do spotkań z naszymi obecnymi klientami z całego świata. Ta edycja utwierdziła nas, że branżę czeka dużo wyzwań, ale także pokazała nowe szanse i możliwości rozwoju – powiedział Robert Bartnik, współwłaściciel Landstalu.
Mzuri World – zaawansowane technologicznie siewniki do uprawy pasowej
W trakcie wydarzenia Mzuri World zaprezentowało trzy produkty: Mzuri ProTil Select 6T z ramą siewną Xzact, Mzuri 4Tx oraz Mzuri Rezult. Dodatkowo premierę miała platforma Mzuri WEB do rolnictwa 4.0, pozwalająca na bezpośrednią komunikację z siewnikiem w czasie rzeczywistym. Właściciel Mzuri World, dr Marek Różniak, podsumowując udział w targach, wyraził swoje zadowolenie z zainteresowania prezentowanymi nowościami oraz z wielu rzeczowych dyskusji z klientami.
– Targi Agritechnica 2023 okazały się dla nas ogromnym sukcesem. Mzuri World utrzymuje swoje zaangażowanie w dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań dla zrównoważonego rolnictwa, a targi Agritechnica 2023 potwierdzają pozycję lidera w produkcji siewników do uprawy pasowej. Nasze nowe rozwiązania spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a liczne rozmowy z klientami stanowiły inspirację dla kolejnych działań. Odczuwamy ducha innowacji w rolnictwie i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania! – podkreślił właściciel.
Wóz asenizacyjny Birtugan na stoisku Euromilk
– W Hanowerze firma Euromilk zaprezentowała zmodernizowaną wersję wozu asenizacyjnego Birtugan. Wśród wprowadzonych unowocześnień znajduje się m.in. nowy design zbiornika, który łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością, oraz innowacyjny system sterowania elektronicznego firmy Topcon. Firma Euromilk pokazała po raz pierwszy na targach wóz paszowy z homologacją europejską – jako jedyna w Polsce posiada taki certyfikat, a także jako nieliczna w Europie. Kolejną nowością, jaka pojawiła się w ofercie, jest rozrzutnik obornika z wymiennym adapterem. W zależności od rodzaju materiału, jaki będzie rozrzucany, można używać zamiennie adaptera pionowego lub poziomego. Rozrzutnik może spełniać również rolę przyczepy pojemnościowej. Targi przyciągnęły liczne osoby zainteresowane zarówno nabyciem, jak i dystrybucją produktów Euromilk – skomentował Robert Szepietowski, współwłaściciel firmy.
Zambrowski InterTech chce produkować maszyny przyjazne środowisku
Na Agritechnice swoją premierę miał ładowacz czołowy IT 1800 Green Power, będący dużym krokiem InterTech w kierunku produkcji maszyn przyjaznych środowisku. Nasza najnowsza maszyna w porównaniu z innymi produktami w klasie ładowności 1800 kg ma obniżoną wagę własną przy zachowaniu wytrzymałości konstrukcyjnych na wysokim poziomie. IT 1800 Green Power pozwoli gospodarstwom na redukcję kosztów eksploatacji maszyn poprzez m.in. zmniejszenie kosztów paliwa czy zwiększenie żywotności komponentów układu hydraulicznego, wpisując się tym samym w koncepcję projektu Rolnictwo 4.0.
– Targi Agritechnica InterTech już teraz może odbierać jako sukces. Obecni na miejscu przedstawiciele firmy nawiązali wiele istotnych relacji, które pozwolą nam postawić kolejne kroki na arenie międzynarodowej – powiedziała CEO InterTech Anna Jankowska.
Agrimet z bezorkowcami na Agritechnice
– Na Agritechnice z gamy naszych najnowszych produktów pokazujemy kultywator Fortis do intensywnej uprawy bezorkowej. Wcześniej mieliśmy w ofercie kultywatory zawieszane o szerokości 3 m i 4 m. Teraz są dostępne także maszyny ciągane, zaczepiane, z podwoziem z tyłu w szerokościach od 3 m do nawet 7 m oraz zawieszane od 3 m do 6 m. Kultywator zbudowany jest z trzech rzędów zębów na zabezpieczeniu hydraulicznym albo sprężynowym. Hydrauliczne pozwalają nam na większą siłę odchyłu, stosowane są na cięższych glebach. Z tyłu maszyny mamy do wyboru rodzaje wałów pojedynczych lub podwójnych, prętowe lub ceownikowe. Kultywatory ciągane posiadające podwozie jezdne z tyłu powodują, że sekcja uprawowa i wał są bliżej siebie. Maszyna wtedy lepiej kopiuje uprawiane pole i utrzymuje równą głębokość pracy – powiedział Michał Kołakowski, dyrektor sprzedaży w firmie Agrimet.
Sekcje siewników Czajkowski prezentowane w Hanowerze
– Firma Czajkowski Maszyny na targach Agritechnica zaprezentowała sekcję roboczą ST oraz sekcję przystawki siewnej PS. Sekcja ST jest tak naprawdę sercem maszyny, to ona odpowiada za odpowiednie przygotowanie gleby, tj. oczyszczenie pasa siewnego, uprawę pionową do głębokości 35 cm oraz aplikację jednego lub dwóch nawozów. Po sekcji ST umiejscowiona jest sekcja PS, zawieszona na równoległoboku, dzięki czemu możemy precyzyjnie kontrolować głębokość umieszczania nasion za pomocą redlic siewnych, co odróżnia nas od konkurencji, a sam proces kończy koło kopiująco-doprawiające wraz z broną posiewną. Targi były dla nas okazją do zaprezentowania firmy, wymiany poglądów i doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz pozyskania kolejnych rynków zbytu – przekazał Radosław Szczepański, Export Manager w firmie Czajkowski Maszyny.
WIELTON pokazał europejskim klientom swój najnowszy rozrzutnik
– Wielton Agro wystawił na tegorocznych targach najnowszą wersję rozrzutnika. Firma intensywnie pracuje nad poszerzeniem oferty handlowej, starając się idealnie dopasować produkty do wymagań rynkowych. Już w przyszłym roku spodziewana jest premiera kolejnych innowacji. Obecna trudna sytuacja stanowi dla Wieltonu wyzwanie, ale też okazję do opracowania nowych, jeszcze bardziej efektywnych rozwiązań. Ich celem jest dostarczanie produktów premium w przystępnych cenach. Sukces ten możliwy jest dzięki członkostwu w Wielton Group, której nowoczesne, zoptymalizowane fabryki stanowią solidne fundamenty dla tworzenia innowacyjnych maszyn rolniczych. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko na targach oraz naszym dostawcom za prezentację nowych technologii i rozwiązań – powiedział Marcin Topór, Export Menager z Wielton Agro.
Flagowe produkty marki na stoisku Metal-Fach
Metal-Fach na swoim stoisku zaprezentował automatyczną owijarkę Z693 o załadunku przednim, która jest innowacyjną maszyną wśród tego typu maszyn do bel okrągłych. Pozwala na automatyczny załadunek, owijanie, wyładunek bel o dużej masie (do 1200 kg) i średnicy do 1,6 m, dzięki czemu bez problemu współpracuje na łące z prasami zmienno-komorowymi. Taką też prasę zaprezentowano – model Z514, o bogatym wyposażeniu standardowym. Dodatkowo, wpisując się w nowe w rolnictwie nurty, wystawiono dla zwiedzających rozrzutnik z systemem nawożenia precyzyjnego MF-S-CONTROL wraz z adapterem ZENI 2.0, określone przez producenta mianem niezawodnego rozwiązania do monitorowania pracy w polu.
– Entuzjazm rolników wobec naszych innowacji przekracza nasze najśmielsze oczekiwania. To dla nas znak, że idziemy we właściwym kierunku, oferując produkty, które nie tylko ułatwiają pracę na polu, ale także przyczyniają się do zwiększenia wydajności i zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że będą one stanowić przełom i zrewolucjonizują branżę, otwierając nowe możliwości dla rolników na całym świecie. To dla nas ogromna satysfakcja i jednocześnie motywacja do dalszego działania i innowacji – powiedział Mariusz Maziarz, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Metal-Fach.