Polsko-duńska wymiana doświadczeń
Wiedzą, zwłaszcza tą hodowlaną, należy się dzielić! Dlatego właśnie Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii, zorganizowała we wrześniu warsztaty zrównoważonej, efektywnej i zasobooszczędnej produkcji bydła i produktów mlecznych.
tekst: Mateusz Uciński, PFHBiPM
Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Regionu Oceny Wschód, w Jeżewie Starym, omówione zostały kwestie związane z wyzwaniami klimatycznymi,systemami zarządzania stadem czy naturalnymi źródłami energii. Nadrzędnym celem warsztatów było podzielenie się z polskimi hodowcami technologicznymi nowinkami w hodowli bydła.
Główny punkt kolejnego dnia warsztatów stanowiła wizyta delegacji duńskiej w gospodarstwie Doroty i Leszka Gosk, hodowców z miejscowości Głodowo Dąb, w gminie Kołaki Kościelne, w powiecie zambrowskim. Trzeba podkreślić, że jest to hodowla z tradycjami, wielokrotnie nagradzana, wyróżniająca się roczną mleczną wydajnością na poziomie ponad 13 000 kg mleka. Do tego może się poszczycić doskonałą organizacją pracy, korzystaniem z usług genotypowania krów i modernizacją narzędzi, które są niezbędne w wysokowydajnej hodowli. Gospodarstwo odwiedzili przedstawiciele Ambasady Królestwa Danii, duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności oraz duńskie firmy, oferujące techniczne rozwiązania dla hodowców bydła.
Ostatniego dnia warsztatów odbyła się konferencja w Ambasadzie Królestwa Danii w Warszawie, gdzie zgromadzonych gości serdecznie powitał prezydent PFHBiPM, Leszek Hądzlik, który opowiedział przybyłym o działaniach Federacji, jej głównych zadaniach, a także planach na przyszłość. Część prelekcyjna tego spotkania skupiała się wokół tematów związanych m.in. ze zrównoważonym rolnictwem i produkcją mleka oraz innowacyjnym podejściem do hodowli.