Priorytet – dobrostan!
Otwarcie nowej obory, zawsze jest wielkim hodowlanym świętem i wspaniałą okazją do dzielenia się radością z innymi. Nie inaczej było pod koniec listopada w mazowieckiej miejscowości Milewo-Wypychy, gdzie rodzina Czyżewskich uroczyście zainaugurowała działanie nowego budynku gospodarskiego.
tekst, zdjęcia: Mateusz Uciński
22 listopada 2024 roku na długo zapadnie w pamięci Państwu Kindze i Jarosławowi Czyżewskim, którzy dokonali symbolicznego otwarcia nowej, wolnostanowiskowej obory, w której zaprezentowano najnowsze rozwiązania z zakresu hodowli bydła mlecznego. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że właściciele tego imponującego budynku, już podczas planowania, a następnie w trakcie samej budowy, postawili przede wszystkim na dobrostan utrzymywanych w gospodarstwie krów.
Nie dziwi zatem fakt, że w to słoneczne jesienne przedpołudnie wielu gości pojawiło się w Milewie-Wypychach, aby na własne oczy zobaczyć inwestycję, która z pewnością stanie się przyczynkiem do rozwoju rolnictwa w regionie północnego Mazowsza. W uroczystym otwarciu wzięli udział zarówno przedstawiciele lokalnych władz, jak i instytucji wspierających rozwój rejonów wiejskich. Nie zabrakło także przedstawiciela Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w osobie dyrektora Regionu Oceny Centrum, pana Michała Rodaka.
Po uroczystym przecięciu wstęgi i symbolicznym wyświęceniu budynku zaproszono do niego przybyłych gości, na których pytania odpowiadali zarówno gospodarze, jak również przedstawiciele firm biorących udział w wykonaniu inwestycji.
Sam budynek ma szerokość 29 m, długość 85 m, a wysokość w kalenicy to 10,5 m. Kalenica jest otwarta przez cały czas. Na bokach obiektu zamontowano kurtyny z trzymetrowym prześwitem, kierowane stacją pogodową, której czujniki umiejscowiono ok. metra nad świetlikiem. Znajdują się w nim legowiska dla 235 zwierząt. Ich środkowe rzędy mają długość 5 m, a przylegające do ściany – 2,7 m i pokryte są materacami bezściółkowymi. Podłoga w oborze oparta jest na rusztach, po których porusza się robot sprzątający. Kanały gnojowe zaopatrzono w dwa mieszadła oraz dwa oddzielne obiegi.
Za udój odpowiadają 2 roboty udojowe firmy DeLaval. Urządzenia te są zaprojektowane z myślą o dobrostanie krów, co przekłada się na ich zdrowie i wydajność. Dzięki inteligentnym systemom monitorowania każdy etap dojenia jest precyzyjnie kontrolowany, co pozwala na uzyskanie mleka najwyższej jakości.
W obiekcie zainstalowano poidła z obiegiem wody umożliwiającym jej podgrzewanie w chłodniejsze dni. Stół paszowy jest przestronny, o szerokości ok. 6 m, porusza się po nim robot do podgarniania paszy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mleko jest przechowywane w optymalnych warunkach na zewnątrz budynku, w zbiorniku wieżowym o pojemności 15 000 litrów, co zapewnia jego świeżość i bezpieczeństwo. Systemy chłodzenia i monitorowania jakości mleka działają w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastowe reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. W oborze wydzielono także miejsce, które może być izolatką lub pomieszczeniem do wykonywania różnorakich zabiegów.
Warto także wspomnieć, że budowę rozpoczęto na początku czerwca i zakończono w połowie listopada 2024 roku. Jak zapewnia pan Czyżewski, w nowej oborze utrzymywane będą tylko krowy dojne.
My, całą Redakcją, serdecznie gratulujemy pomyślnego zakończenia inwestycji i życzymy, aby przyniosła ona jak najwięcej korzyści dla całej rodziny Państwa Czyżewskich.
Sławomir Okoniecki
regionalny dyrektor sprzedaży DeLaval
Mazowsze Północne
W dniu 22 listopada 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej obory u Państwa Kingi i Jarosława Czyżewskich w miejscowości Milewo-Wypychy na północnym Mazowszu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zaprezentowano najnowsze rozwiązania z zakresu doju, w tym 2 roboty udojowe DeLaval VMS V300 oraz nowoczesny zbiornik wieżowy DX3S z chłodzeniem mleka w przepływie. Podczas planowania budowy obory właściciele mieli kilka priorytetów, z których najważniejszy był dobrostan krów. W obiekcie zastosowano materace legowiskowe o grubości 5 cm, podłogi rusztowe o szerokości 4 m oraz aktywne czochradła DeLaval SCB. Komfort zapewniają krowom także duże poidła. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system analizy zachowania BA300 firmy DeLaval, który monitoruje parametry, takie jak przeżuwanie, lokalizacja, wykrywanie rui oraz czas pobierania paszy.
Serdecznie gratulujemy inwestycji i życzymy samych sukcesów w produkcji mleka.