EuroTier 2016: zgłoszono 251 nowości ze 167 firm
Największe w Europie branżowe targi EuroTier są doskonałą okazją do przedstawienia publiczności przyszłościowych rozwiązań w produkcji zwierzęcej. Prezentujemy wybrane nowości z sektora hodowli bydła, które będzie można zobaczyć na hanowerskich targach w dniach 15–18 listopada 2015 r.
TEKST: RYSZARD LESIAKOWSKI; ZDJĘCIA: FIRMOWE
Mobilny poskrom bezpieczny dla ludzi i zwierząt
Wopa – holenderski dostawca sprzętu i akcesoriów do pielęgnacji racic wprowadzi na rynek swój najnowszy model poskromu dla bydła o handlowym symbolu SA0061 RS. Jest to urządzenie mobilne wyposażone w pompowane koła, jego przebudowa z wersji transportowej do roboczej i odwrotnie nie jest skomplikowana. Po odpięciu od haka holowniczego poskrom sam przemieszcza się w wyznaczone miejsce, posiada własny akumulatorowy napęd, steruje się nim za pomocą pilota. Zastosowane siłowniki hydrauliczne do sterowania blokadami unieruchamiającymi zwierzęta pracują cicho. W opinii producenta, hałas ogranicza także zastosowana w układzie hydraulicznym pompa śrubowa. Urządzenie jest dostosowane do czyszczenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Utrzymanie higieny ułatwia również uchylna podłoga. Producent zadbał także o komfort zwierząt. W wersji roboczej osie kół jezdnych są uniesione, dzięki temu obniża się poziom podłogi urządzenia. Jego tylna część znajduje się nieco niżej niż przednia, a to ułatwia zwierzętom wchodzenie do poskromu. Zdaniem producenta, krowy są spokojniejsze, jeśli przednie kończyny znajdują się nieco wyżej niż tylne. Wopa informuje o łatwym dostępie do elektrycznych części poskromu.
Bezpieczne korytarze spacerowe
Górna powierzchnia gumowych mat profiKURA firmy Kraiburg, przeznaczonych do wyłożenia korytarzy spacerowych, zapewnia krowom pewne stąpanie i ścieranie rogu racicowego. Jest to możliwe dzięki specyficznej teksturze powierzchni, która dodatkowo zawiera ceniony materiał ścierny, jakim jest korund. Maty wraz z 5-milimetrowymi guzełkami na spodniej powierzchni mają grubość 24 mm, oferowane są na różne posadzki. Na podłogi ażurowe przeznaczone są maty profiKura S, a na pełne, bez zgarniaków odchodów – profiKura Form. ProfiKura FLex dostępne są w wielu wymiarach, stosownie do wielkości przepędów, poczekalni i hal udojowych. Z kolei maty profiKura P oferowane są na korytarze spacerowe z pełną posadzką betonową, na których pracują zgarniaki odchodów.
Automatyczne odkrywanie silosów przejazdowych
Wybieranie kiszonek z silosów przejazdowych wymaga odsunięcia folii i ponownego zakrycia stogu kiszonkowego. Jest to dość uciążliwe i zabiera sporo czasu. Problem ten rozwiązała austriacka firma Wasserbauer, oferując innowacyjny automatyczny system odkrywania silosów przejazdowych o handlowej nazwie Wicky. Urządzenie zwija folię na całej szerokości silosu. Uruchomić je można z kabiny ciągnika za pomocą pilota, a po wybraniu kiszonki Wicky cofa się i ponownie zakrywa folią odsłoniętą część silosu. Systematyczne zakrywanie uprzednio odsłoniętej części kiszonki zapobiega jej zagrzewaniu się i zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi. Urządzenie składa się z modułów poruszających się na gąsienicy, ma napęd elektryczny, jest zasilane akumulatorem. Modułowa konstrukcja umożliwia zastosowanie tego systemu w silosach przejazdowych o szerokości do 9 m. System automatycznego zwijania folii w silosie o szerokości 5 m kosztuje ok. 6 tys. euro (ok. 26 tys. zł).
Stop infekcjom racic
Dobra zdrowotność racic u bydła mlecznego warunkuje rentowność tego kierunku produkcji. Jednym ze sposobów ograniczenia występowania chorób infekcyjnych racic jest systematyczna dezynfekcja. W tej profilaktyce wspiera hodowców firma DeLaval, oferując nowo opatentowany preparat do dezynfekcji racic o handlowej nawie EasyStride. Jest to biologiczny rozwór przeznaczony do pielęgnacji racic u bydła mlecznego. Jego zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się nowych infekcji bakteryjnych. Preparat może być stosowany w postaci kąpieli racic lub w sprayu. EasyStritde sporządzono na bazie roztworów kwasów organicznych, preparat nie zawiera metali ciężkich, formaldehydu i czwartorzędowych soli amonowych (QAC).
Zdrowie i płodność krów pod stałą kontrolą
Nowa aplikacja na urządzenia przenośne firmy Dairymaster o nazwie MooMonitor+ ułatwia zarządzanie stadem bydła mlecznego. Dzięki niej hodowca o każdej porze i w każdym miejscu może dowiedzieć się, czy pojedyncze zwierzę jest chore, czy też jest w rui lub jakie parametry odbiegają od średniego poziomu w grupie albo w stadzie. Wyniki przedstawione są w postaci przejrzystych diagramów i bardzo szybko można zorientować się, które zwierzęta odstają od średnich parametrów w stadzie. Informacja o wykrytych przez system odstępstwach od średnich natychmiast trafia na smartfon hodowcy w postaci wiadomości SMS lub e-mail. System analizuje typowe zachowania poszczególnych zwierząt, a więc czas pobierania paszy, czas spoczynku, przeżuwanie. Dzięki temu można wcześnie wykryć zaburzenia przemiany materii, ponadto czujnik aktywności ruchowej umożliwia wykrycie rui. Informacje z czujników zamocowanych na obroży przesyłane są bezprzewodowo do stacji bazowej i gromadzone w tzw. chmurze. Analizowane są co 15 minut i hodowca ma do nich zawsze dostęp. Zwierzęta podejrzane o chorobę lub w rui po zakończonym doju są automatycznie oddziealne od stada za pomocą tzw. bramki selekcyjnej. Aplikacja na urządzenia mobilne może pracować w systemach operacyjnych Apple i Android.
Poskrom z obrotową platformą
Kipp Top II to nowy poskrom austriackiej firmy Rosensteiner, który będzie pierwszy raz prezentowany na tegorocznych targach EuroTier. W opinii producenta, wprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt do poskromu oraz ich unieruchamianie zostało znacząco uproszczone w porównaniu do starszych wersji. Zwierzęta mogą swobodnie wchodzić pod poskrom, ponieważ od dołu przestrzeń jest otwarta, dzięki obrotowym jarzmom zakładanym na kończyny. Zastosowany system pasów do unieruchamiania zwierząt jest prosty w obsłudze. Sterowanie taśmą brzuszną jest tylko hydrauliczne. Po unieruchomieniu krowy w poskromie jego obrotowa platforma obraca się o 90o i zwierzę leży na boku. Urządzenie może być transportowane za pomocą ciągnika, ładowarki lub podnośnika widłowego. Kip top II kosztuje ok. 8,5 tys. euro netto (ok. 37 tys. zł).
Zwrotny, samojezdny wóz paszowy
W tym roku firma Sgariboldi przedstawi na targach EuroTier najmniejszy samojezdny wóz paszowy z serii 1000 o handlowej nazwie Squirrel. Wozy tej serii przeznaczone są dla gospodarstw położonych w trudno dostępnych rejonach górskich, gdzie dominują obory z wąskimi stołami paszowymi. Nowość ma objętość 5 m3, będzie oferowana zarówno z poziomym, jaki i pionowym systemem rozdrabniania i mieszania pasz. Producent zapowiada, że maszyna może być wyposażona w układ sterowania czterema kołami oraz w hamulce na cztery koła. Wysyp gotowego TMR-u może znajdować się po obu stronach lub z lewej albo prawej strony. Opcjonalnie wóz paszowy Squirrel może być wyposażony w blokadę mechanizmu różnicowego na drugim biegu jezdnym. Producent zapowiada, że w przyszłości spodziewać się można trójkołowych małych wozów paszowych.
Ładowarka teleskopowa z wygodną kabiną
Na EuroTier 2016 firma Schäffer przygotowała udoskonalone ładowarki teleskopowe klasy średniej. Ładowarki serii 3550 T, 4250 i 4350 Z wyposażono w nowe silniki Kubota. Zapewniają one wraz z elektronicznie sterowanym napędem najwyższy moment obrotowy wśród dostępnych na rynku ładowarek o mocy 50 KM. Producent zapewnia, że nowe silniki nie są łapczywe na paliwo. Ponadto ładowarki wyposażono w tempomat, który utrzymuje automatycznie stałą prędkość jazdy niezależnie od obrotów silnika, co zwiększa komfort podczas pracy z wykorzystaniem osprzętu do pobierania i dozowania pasz. Elektroniczne sterowanie oferuje ponadto wiele nowych funkcji bezpieczeństwa, np. ochronę przed przegrzaniem silnika, co zwiększa niezawodność tych maszyn. Producent zadbał także o komfort pracy operatora. Ładowarka teleskopowa 3550 T wyposażona jest w dużą kabinę, która dotychczas montowana była w maszynach serii 4000. Dzięki temu instrumenty do obsługi maszyny oraz wskaźniki kontrolne są przejrzyście rozmieszczone. Nowe kabiny do serii ładowarek 3000 mogą być wyposażone w klimatyzację.
Przezroczyste wiadro do pojenia cieląt
Czy można udoskonalić wiadro do pojenia cieląt? Firma HIKO udowodniła, że to jest możliwe. Oferowane przez nią wiadro o handlowym symbolu TK9, wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, umożliwia w każdej chwili bardzo szybkie sprawdzenie ilości wypitego przez cielęta pójła. Kontrolę ułatwia wyraźna, z daleka widoczna skala na wiaderku. Dotychczas oferowane wiaderka utrudniały szybkie sprawdzenie ilości wypitego pójła, ponieważ do każdego z nich hodowca musiał zajrzeć, co pochłaniało dużo czasu. Producent informuje, że wiaderko można szybko zamontować na ściance kojca dla cieląt, jest wyposażone w pokrywę. Firma HIKO oferuje także nowy smoczek z zaworem, składający się tylko z dwóch części. Smoczek również błyskawicznie można zamontować w wiaderku, co znacząco ułatwia gruntowne mycie sprzętu do pojenia cieląt. Tym samym nowy smoczek poprawia higienę pojenia młodych zwierząt. Dotychczas oferowane smoczki w wiaderkach do pojenia cieląt składają się z wielu części i praktycznie montowane są na stałe, co nie sprzyja higienie. Producent informuje, że nowe smoczki wykonane są z naturalnego, termoplastycznego kauczuku, a do produkcji zaworów zastosowano wysokiej jakości tworzywo sztuczne (niepochodzące z recyklingu). Wiaderko wraz ze smoczkiem i pokrywą kosztuje 11 euro (ok. 48 zł).
Innowacyjny elektryzator
Firma Patura wprowadzi na rynek zaawansowany technologicznie elektryzator do pastuchów elektrycznych o handlowej nazwie P8000 Tornado Power. Spełnia on normy stawiane tym urządzeniom, przede wszystkim ogranicza maksymalną energię impulsu do 15 J, oraz wymogi bezpieczeństwa przeciwporażeniowego. Maksymalne napięcie wyjściowe impulsu wynosi 12 000 V, a w starszej wersji P8000 było to 8000 V. Ochronę przeciwporażeniową zapewnia system bezstykowego przekazywania energii elektrycznej z gniazdka 220 V do urządzenia. Wraz z nowym elektryzatorem Patura oferuje bezprzewodowy system zarządzania pastuchem elektrycznym. Składa się on z centrali, kilku punktów pomiarów napięcia i włączników. Elementy te komunikują się bezprzewodowo. Informacje gromadzone są w tzw. chmurze i przekazywane do komputera lub na smartfon czy tablet. Dzięki temu hodowca może w każdej chwili sprawdzić na przykład, czy w instalacji nie ma nadmiernych spadków napięcia. System wysyła także alarmy o ewentualnych awariach. Za pomocą smartfona lub bezprzewodowego pilota można włączać lub wyłączać napięcie w ogrodzeniu poszczególnych pastwisk czy kwater. Za elektryzator P8000 Tornado Power trzeba zapłacić ok. 1500 euro (ok. 6,5 tys. zł).
Dwie folie w jednej
Böck Super7 to nowa folia kiszonkarska oferowana przez firmę Böck. Zastępuje ona zazwyczaj stosowane dwie folie: wierzchnią i spodnią. Dzięki temu znacznie skraca się czas okrywania silosów i pryzm. Ponadto mniejsze zużycie folii oznacza niższe koszty jej utylizacji. Böck Super7 składa się z 7 warstw o łącznej grubości 85 µm, strona wierzchnia jest biała, a spodnia – srebrna. Producent zapewnia, że produkt jest gazoszczelny, rozciągliwy i odporny na przebicia. Folii nie szkodzą temperatury od -50°C do +70°C, firma gwarantuje 18-miesięczną odporność na promieniowanie UV. Cena – 0,75 euro/m2 (3,23 zł/m2).