RIGA 22 ze Stadniny Koni Pępowo – czy historia Cindy się powtórzy?
Stadnina Koni w Pępowie ma głęboki rodowód rolniczy, sięgający czasów panowania króla Władysława Jagiełły. Później szesnastowieczni kronikarze pisywali o kwitnących i rosnących w siłę majątkach ziemskich, zarządzanych przez znane szlacheckie rody. Zamiłowanie ówczesnych właścicieli do koni sprawiło, że Pępowo zasłynęło z ich hodowli już w XVII wieku. W latach międzywojennych odnotowano okres świetności tej hodowli. Po II wojnie dwa najważniejsze folwarki – Pępowo oraz Gogolewo – stały się podstawą utworzenia stadniny koni, która po wielu etapach reorganizacji otrzymała ostateczny kształt i nazwę Stadnina Koni Pępowo, a ta na mapie hodowli tych zwierząt jest rozpoznawalna jako ośrodek zajmujący się końmi w typie wszechstronnie użytkowym. Jednak nie tylko z hodowli koni znane jest Pępowo.
tekst: Anna Siekierska
Od wielu lat drugim kierunkiem produkcji zwierzęcej jest tu produkcja mleka. W latach 80. XX wieku w Pępowie powstała ferma na 600 sztuk krów, a w Gogolewie krowy utrzymywane były (na głębokiej ściółce) w pamiętającym dawne czasy, ale zmodernizowanym budynku, z zadaszonym wybiegiem i zewnętrznym stołem paszowym. Oba obiekty zajmowały się hodowlą krów rasy czarno-białej. Wysoki poziom hodowli sprawiał, że SK Pępowo uczestniczyło w realizacji programu hodowlanego, posiadało matki buhajów, a pępowskie krowy i jałówki z sukcesami prezentowane były na wystawach hodowlanych.
Ktoś może zapytać, jak w Stadninie Koni Pępowo znalazły się krowy simentalskie. Otóż gdy w roku 2007 rozpoczęto proces eradykacji fermy w Pępowie, obiekt ten musiało opuścić wiele krów. Inspiracją do wprowadzenia tu hodowli bydła rasy simentalskiej była wizyta kierownictwa spółki w Bawarii, gdzie spotkano się z niezwykłą, jak na Niemców, gościnnością oraz entuzjastycznym podejściem Bawarczyków do hodowli bydła tej rasy. Właśnie ta podróż zaowocowała kontraktem, dzięki któremu zakupiono do Pępowa kilkaset sztuk simentalskich jałówek cielnych i krów. Przychodzące na świat potomstwo trafiało do już wyremontowanych budynków istniejącej fermy. Od 2008 roku stado simentalskie w Pępowie ukształtowało się na poziomie blisko 400 krów, z wydajnością (osiągniętą w 2020 r.) 9189 kg mleka o zawartości 4,06% tłuszczu i 3,64% białka. SK Pępowo jest jednym z większych ośrodków hodowli bydła simentalskiego w kraju, a dla stacji inseminacyjnych dużym partnerem w realizacji programu hodowlanego dla tej rasy. Okazało się też poważnym graczem na wystawach hodowlanych. Krowy simentalskie zajmują dziś budynki tzw. starej części fermy. W 2018 roku uruchomiono nowo wybudowaną oborę, wyposażoną w dojarnię karuzelową i mnóstwo nowoczesnego sprzętu. Zasiedlono ją krowami rasy PHF. Dziś utrzymuje się tu ponad 1000 krów tej rasy pod jednym dachem.
W 2018 roku (8 marca) na fermie w Pępowie urodziła się RIGA 22 PL00533563926-0. Niemiecka założycielka tej rodziny przyjechała do stadniny w 2008 roku. W ciągu pięciu wycieleń wydała na świat sześcioro cieląt i wyprodukowała blisko 49 tys. kg mleka. RIGA 22 jest jej praprawnuczką, a więc czwartym pokoleniem w tej rodzinie, które urodziło się w Polsce. Matka jej została wpisana do klasy Elita w księdze głównej rasy SM. To nie przypadek, że oprócz wymaganej wartości hodowlanej osiągnęła również dobre parametry pokrojowe, gdyż jej ojcem jest buhaj Romario. Ten sam rozpłodnik prawdopodobnie jest ojcem pierwszej tak znanej i uznanej krowy simentalskiej z Pępowa – Cindy, zwanej Zośką, która zdobyła na wystawach siedem tytułów czempiona i dwa superczempiona, a teraz jest w szóstej laktacji. RIGA 22 PL005335639260 swoją wystawową karierę rozpoczęła od wielkiego sukcesu na Krajowej Wystawie Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej w 2021 roku, zdobywając tytuł czempiona w kategorii krów w drugiej laktacji oraz honorowy tytuł superczempiona – najpiękniejszej krowy tej wystawy. Uzyskała ogólną ocenę za pokrój EX = 90 pkt. Złożyły się na nią: kaliber – 91 pkt, typ i budowa – 90 pkt, nogi i racice – 91 pkt, wymię – 88 pkt i umięśnienie – 90 pkt.