Święto podlaskich hodowców
Średnio 15 278 kg mleka od krowy rocznie – to tegoroczny najlepszy wynik w woj. podlaskim. Na podium stanął Dawid Burzyński, który poprawił swój zeszłoroczny rezultat o prawie 1,4 tys. kg mleka.
tekst: Justyna Jankowska, zdjęcia: Martyna Mendza
VI Podlaskie Laury Mleczne okazały się wielkim wydarzeniem branżowym regionu. W Dworze Czarneckiego w Porosłach k. Białegostoku zebrała się śmietanka podlaskich hodowców bydła mlecznego, władz wojewódzkich oraz przedstawicieli instytucji branżowych. Przy wyjątkowej oprawie świętowano sukcesy hodowców, których stada są objęte oceną wartości użytkowej krów mlecznych PFHBiPM,
Idziemy do przodu
Uroczystość rozpoczął Jan Zawadzki, prezes Regionalnego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła na Podlasiu. Powitał przybyłych gości i podkreślił wagę Podlasia na mapie pogłowia bydła mlecznego w Polsce. Następnie głos zabrał Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM. W swoim przemówieniu pogratulował hodowcom znakomitych wyników i zaznaczył, jak wielką wielopokoleniową tradycją w naszym regionie jest hodowla krów mlecznych oraz produkcja mleka. Pokrótce przypomniał też historię PFHBiPM, podzielił się planami organizacji na przyszłość oraz wypunktował jej sukcesy na przestrzeni lat. Wspomniał o wyzwaniach, jakie czekają nas wszystkich w przyszłości, o zagrożeniach dla polskiej hodowli bydła oraz wyraził nadzieję, że duch w hodowcach pozostanie silny, rozważny, niezłomny i stanie się filarem dalszego rozwoju.
Znakomite wyniki
Mleczne Laury przyznano w 14 kategoriach w zależności od kilogramów uzyskanego mleka, ras bydła oraz wyników hodowlanych. Wręczono też cztery wyróżnienia specjalne związane z jubileuszem 30-lecia PFHBiPM.
Najwyższą wydajność w 2024 r. pod względem wyprodukowanego mleka wykazał Dawid Burzyński z miejscowości Kumiała, którego stado liczące 61 krów osiągnęło średnią wydajność 15 278 kg mleka To już drugi rok z rzędu, gdy Sylwia i Dawid Burzyńscy stanęli na czele województwa pod tym względem. Są młodymi i ambitnymi hodowcami, którzy planują w przyszłości nie tylko modernizację, ale również prace nad doskonaleniem stada.
Najwięcej tłuszczu i białka w minionym roku wyprodukowały krowy ze stada państwa Żochowskich z Kamińskich Wiktorów. Hodowcy rokrocznie zdobywają mnóstwo nagród za swoje znakomite stado. W ich oborze hodowane są krowy rasy PHF odmian czarno- i czerwono-białej. Od przeszło 30 lat pan Stanisław ogromny nacisk kładzie na postęp hodowlany, dobór kojarzeń, na wydajność i przede wszystkim najlepsze parametry pozyskiwanego mleka. Wspólnie z dziećmi – Anną i Maciejem – hodują stado 311 krów, które w tym roku zdobyło laury aż w 5 kategoriach: najwyższa wydajność w przedziale pogłowia krów od 300,1–500 sztuk na poziomie 13 224 kg mleka, najwyższa produkcja suchej masy oraz najwyższa wydajność rasy PHF RW – 12 821 kg mleka, najwyższy Indeks Ekonomiczny w rasie PHF HO, a także drugie miejsce dla krowy z najwyższą wydajnością laktacyjną. Krowa należąca do pana Macieja, Romina 7, uzyskała wydajność 18 535 kg mleka.
Laureaci w poszczególnych kategoriach
W kategorii stad do 20 szt. pierwsze miejsce na podium zdobył Sławomir Koneszko z miejscowości Łumbie za wydajność stada 11 923 kg. W przedziale 20,1–50 szt. najwyższą wydajność osiągnęły krowy ze stada Bogdana Wnorowskiego z Nowego Garbowa. Wśród stad od 50,1–150 krów zwyciężył wspomniany Dawid Burzyński. Z kolei najwyższą wydajnością w stadach od 150,1–300 krów może się pochwalić Walenty Wałejko z miejscowości Leszkiemie. Jego krowy wyprodukowały średnio 13 731 kg mleka. Państwo Wałejko zostali również nagrodzeni w kategorii najwyższych wydajności laktacyjnych – i to za swoje dwie krowy: Jankę, która wyprodukowała 18 504 kg mleka, oraz Słonko, najbardziej wydajną krowę 2024 r. na Podlasiu z wynikiem 21 051 kg mleka. W przedziale stad 500,1–1000 krów pierwsze miejsce należy do Waldemara i Krzysztofa Kosińskich z miejscowości Rudka (wydajność ich stada to 11 160 kg mleka). W kategorii największych stad, tj. powyżej tysiąca krów, nagrodzone zostało stado Straduny należące do Stanisława i Adama Pietruszyńskich z wydajnością 11 674 kg mleka. Pietruszyńscy są także właścicielami stada Lachowo, w którym wydajność wyniosła 10 922 kg, co dało im drugie miejsce w przedziale wielkościowym stad 500,1–1000 szt. Na ich ręce został przekazany również laur za wysoki Indeks Ekonomiczny w stadzie Straduny.
Ponadto najlepszymi w kategorii rasowej zostali: Wojciech Giełażewski za wynik średnio 4801 kg mleka od krowy rocznie (rasa białogrzbieta) i Tomasz Twarowski za wynik 7232 kg średnio od krowy na rok (rasa polska czarno-biała). Oprócz stad państwa Żochowskich i Pietruszyńskich nagrodę za wysoki Indeks Ekonomiczny w rasie PFH RW zdobył też Wojciech Łuba.
Puchary na 30-lecie
W 30. rocznicę powołania PFHBiPM wręczone zostały także wyróżnienia. Puchar Prezydenta PFHBiPM został przyznany za wielki wkład pracy w rozwój hodowli bydła mlecznego na Podlasiu Pawłowi Kuleszy z Rębiszewa-Zegadły. Puchar Prezesa RZPMiHB na Podlasiu za ogromne zaangażowanie w działalność statutową trafił do rąk Marka Burzyńskiego z Bronowa. Puchar Prezesa Polskiego Związku Bydła Białogrzbietego za zaangażowanie w działalność statutową PZBB został przekazany Marcinowi Dobrzyckiemu z miejscowości Konopki Białystok. Kryształowe Wyróżnienia zostały złożone na ręce Anety Zawadzkiej-Karwowskiej, Tadeusza Olszewskiego oraz Wojciecha Kowalewskiego.
Ostatnim punktem programu było zapoznanie się z partnerami jubileuszu, którzy w krótkich słowach zachęcili do korzystania z ich oferty. Gratulujemy wspaniałych wyników i nie ukrywamy, że spodziewamy się kolejnych. Do zobaczenia za rok!