Przepis Na sukces – mleczne Laury na Śląsku
Śląsk nie tylko węglem stoi. W regionie tym mamy wielu hodowców bydła, którzy prowadzą produkcję mleka na najwyższym poziomie!
tekst i zdjęcia: Paweł Reszel
W 2024 r. hodowcy z województwa śląskiego przekroczyli granicę progu wydajności 10 000 kg. Średnia wydajność krów ocenianych w roku 2024 wyniosła 10 133 kg mleka. We wspomnianym województwie przeciętnie w 2024 r. pod oceną było 19 931 krów, co stanowiło 47% pogłowia ogółem.
Najwyższa wydajność
Mleczne Laury województwa śląskiego rozpoczął Marcin Sikora, prezes Śląskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który powitał przybyłych gości oraz zaznaczył, jak ważna jest współpraca hodowców z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ale też wieloma firmami, które gościły na spotkaniu, by wspólnie celebrować obchody jubileuszu 30-lecia powstania PFHBiPM.
– Dziękuję wszystkim firmom partnerskim, które na co dzień pomagają hodowcom w produkcji mleka, jak również wspierają działalność zarówno PFHBiPM, jak i Regionalnych Związków Hodowców, tworzących Polską Federację – mówił Marcin Sikora.
Podczas uroczystości, która odbyła się 22 kwietnia br., podsumowano ogólne wyniki oceny wartości użytkowej bydła, jakie hodowcy uzyskali w 2024 r. za co zostali uhonorowani statuetkami według rankingów. Najwyższą wydajność z wynikiem 13 587 kg uzyskały krowy w gospodarstwie rolnym Martin Pawełczyk i Rajmund Pawełczyk z miejscowości Skrzydłowice. Jak podkreślali laureaci, wysoka wydajność mleczna ich krów to wynik precyzyjnego zarządzania na każdym etapie życia krowy – od cielęcia po dojrzałą krowę mleczną.
– Tylko kompleksowe podejście pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Produkcja mleka jest na tyle złożonym procesem, że nie zależy tylko od jednego czy dwóch czynników. Na sukces składa się wiele elementów, które muszą ze sobą współgrać – komentowali nagrodzeni hodowcy.
Najwyższy wynik pod względem suchej masy uzyskały krowy z gospodarstwa Romana Wiencierza z miejscowości Budziska. Średnia wydajność kg tłuszczu + kg białka od krowy wynosiła 1053 kg.
Imponująca wydajność laktacyjna i życiowa
Na Mlecznych Laurach województwa śląskiego hodowcy zostali nagrodzeni według kilku kategorii. Pierwsza i największa grupa hodowców nagrodzonych to ranking hodowców według wydajności kilogramów mleka z podziałem na kategorie wielkości stad. Wyróżnienie otrzymał także hodowca z najwyższą wydajnością suchej masy. W kolejnej części przedstawiono wyróżnienia dla hodowców, których krowy uzyskały najwyższą wydajność laktacyjną. Krowa o imieniu OSKA 2 uzyskała imponującą wydajność laktacyjną 19 739 kg mleka! Jej właścicielem jest wspomniany wcześniej Rajmund Pawełczyk.
Nagrodzone zostały także 3 najlepsze krowy pod względem wydajności życiowej. W tym rankingu najwyższą wydajność życiową uzyskała krowa z gospodarstwa Romana Wiencierza – ASIA z wynikiem 131 092 kg mleka!
Podczas spotkania wręczono również wyróżnienia hodowlane, które otrzymały gospodarstwa Marcina Sikory oraz Mikołaja Rymorza. Wyróżnienie hodowcy otrzymali za uzyskanie najwyższego wyniku wartości hodowlanej pod względem Indeksu Ekonomicznego.
PFHBiPM ma 30 lat
W kolejnej części uroczystości przedstawiono szczegóły jubileuszu 30-lecia powstania Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Prowadzący nakreślił historię powstania Federacji, jak również etapy rozwoju i wdrażania kolejnych gałęzi działalności (utworzenie laboratorium, powołanie doradców). Obchody jubileuszu to także okazja do uhonorowania hodowców. Wręczono dwie Złote Honorowe Odznaki, które decyzją Zarządu WZHiPB zostały nadane za działalność na rzecz hodowców i hodowli bydła mlecznego.
Spotkanie, jakim są Mleczne Laury, to nie tylko podsumowanie wyników i wręczanie wyróżnień. Takie spotkanie to wyjątkowa okazja do wymiany poglądów i doświadczeń między hodowcami, do dyskusji na temat produkcji mleka oraz do zapoznania się z ofertą firm uczestniczących w spotkaniu, które oferują rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii pozyskiwania mleka.
W wydarzeniu z ramienia Zarządu PFHBiPM uczestniczył dr Dariusz Piątek, który pogratulował hodowcom uzyskanych wyników. Na spotkanie oprócz licznego grona hodowców przybył też Michał Klimaszewski, zastępca dyrektora PFHBiPM, a także Dyrekcja Regionu Oceny Zachód wraz z pracownikami terenowymi, którzy na co dzień wspierają hodowców.