XX jubileuszowa konferencja Blattin Polska
W lutym br. firma Blattin Polska po raz dwudziesty zorganizowała w sześciu lokalizacjach naszego kraju konferencję pod hasłem „Wysokowydajna krowa – jak ją zrozumieć i wspomagać w produkcji?”.
tekst i zdjęcia: Ryszard Lesiakowski
Tematyka tegorocznych prelekcji dotyczyła zagadnień precyzyjnego bilansowania dziennych dawek pokarmowych dla krów mlecznych w celu wykorzystania w pełni ich genetycznych predyspozycji do produkcji mleka. Hodowcy z okolic Opola, Okrzei (woj. lubelskie), Rojewa (woj. kujawsko-pomorskie), Rawicza (woj. wielopolskie), Włoszczowy (woj. świętokrzyskie), Łomży (woj. podlaskie) mieli możliwość wysłuchania następujących prezentacji zagranicznych i krajowych ekspertów.
• Witaminy z grupy B: ich kluczowa rola w poprawie reprodukcji, wydajności mlecznej i efektywności żywienia bydła mlecznego – Dominique Bouchut, menadżer techniczny ds. przeżuwaczy w firmie Jefo (Francja);
• Przyczyny zbyt niskiej zawartości tłuszczu w mleku – prof. Zygmunt Maciej Kowalski, kierownik Katedry Żywienia Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa UR w Krakowie;
• Wpływ bilansowania aminokwasów na wydajność i parametry mleka – dr Laurent Thiaucourt, konsultant w firmie Adisseo (Francja) oraz Łukasz Puławski (Adisseo).
Trzeba przyznać, że tegoroczna edycja konferencji, organizowana przez firmę Blattin Polska, cieszyła się dużym zainteresowaniem hodowców. Łącznie w sześciu spotkaniach prelekcji wysłuchało ok. 850 osób. – Nasze konferencje mają na celu wyznaczenie kierunku, w którym trzeba podążać, aby zwiększać efektywność i rentowność produkcji mleka. Na tych spotkaniach wspólnie się uczymy, wymieniamy się informacjami – powiedział Andrzej Mirek, współwłaściciel firmy Blattin Polska i doradca ds. żywienia bydła w jednej osobie, otwierając konferencję 10 lutego br. w Dębnie Polskim (k. Rawicza).
Wygłoszone prelekcje wykazały, że wysokowydajne krowy wymagają bardzo precyzyjnego pokrywania potrzeb pokarmowych w zakresie witamin z grupy B oraz aminokwasów, zwłaszcza metioniny. Niska zawartość tłuszczu w mleku – jak wyjaśnił prof. Kowalski – to efekt tzw. syndromu niskiej zawartości tłuszczu w mleku. Przeciwdziałanie temu zjawisku polega także na precyzyjnym żywieniu, zwłaszcza w zakresie zaopatrzenia w kwasy tłuszczowe. O szczegółach proponowanych przez wspomnianych ekspertów metod żywienia krów mlecznych będziemy informowali w kolejnych wydaniach naszego miesięcznika.