Razem od piętnastu lat
22 listopada 2017 r. hodowcy i zaproszeni goście świętowali jubileusz XV-lecia istnienia Galicyjskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła. Spotkanie było okazją do wspominania wspólnie przeżytych chwil i nakreślenia perspektyw rozwoju na przyszłość.
Tekst i zdjęcia: Wojciech Rasiński, przedstawicielstwo PFHBiPM w Krakowie zs. w Zabierzowie
W imieniu władz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka życzenia i gratulacje składali: Edgar Beneš – członek Prezydium Zarządu PFHBiPM, Adam Kamiński – dyrektor Regionu Oceny Parzniew, Zbigniew Młyński – prezes Małopolskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Wacław Drożdż – prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Szczyrzycu, Janusz Czubski – prezes Podkarpackiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Obecni byli Wojciech Rasiński z przedstawicielstwa PFHBiPM w Krakowie i Andrzej Kruk z przedstawicielstwa w Rzeszowie.
Życzenia od władz samorządowych składał starosta gorlicki Karol Górski, wójtowie gmin, reprezentanci i delegaci organizacji samorządowych, agencji rządowych działających na rzecz rolnictwa. Obecne były podmioty skupujące mleko: ZPM „Dominik”, OSM Nowy Sącz i OSM Radomsko – ZPM w Nowym Targu. Uczestnicy jubileuszu mogli skosztować niepowtarzalnych, wyjątkowo smacznych wyrobów z mleka krów rodzimych ras mlecznych hodowanych na terenie działalności Związku.
Jan Dubec, prezes Galicyjskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła, podziękował szczególnie za otrzymany od nieobecnego na uroczystości prezydenta PFHBiPM Leszka Hądzlika pamiątkowy plafon, który wręczył w jego imieniu dyrektor Adam Kamiński. Eugeniusz Królikowski, delegat do Zarządu PFHBiPM, przekazał serdeczne słowa od prezydenta, podkreślając wagę, jaką przywiązuje on do wspólnej, zgodnej działalności związków tworzących Federację.
W 2001 r. w Gorlicach, na zebraniu założycielskim, utworzono Związek Hodowców i Producentów Bydła Ziemi Gorlickiej. Inicjatorami jego powstania byli hodowcy, a także osoby wchodzące w skład Komisji Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu w Gorlicach. Należy podkreślić, że od początku istnienia został on otoczony szczególną opieką przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach, otrzymując niezmiennie wsparcie merytoryczne i prawne. W lutym 2002 r. oficjalnie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, a na walnym zjeździe wybrano jego pierwsze władze. Prezesem zarządu został wówczas Wacław Korbelak z Gorlic, wiceprezesem – Eugeniusz Królikowski z Bednarki, sekretarzem – Leszek Rafa z Łużnej, skarbnikiem – Piotr Bołdyś z Koniecznej, członkiem zarządu – Piotr Wasula ze Zdyni, przewodniczącym komisji rewizyjnej – Jan Dubec z Hańczowej.
W niedługim czasie ponad pięćdziesięciu rolników z powiatu gorlickiego złożyło deklarację przystąpienia do Związku. Z czasem jego działalność zaczęła oddziaływać na sąsiednie powiaty i województwa, co miało wpływ na wstąpienie w jego szeregi rolników z innych terenów. Hodowcy uznali więc za zasadne umieszczenie w jego nazwie określenia „Galicyjski”, odnoszącego do historycznej nazwy ziem polskich pod zaborem austriackim w latach 1772–1918, a obejmujących dzisiejsze tereny województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Wtedy to na tych ziemiach, w ramach „autonomii galicyjskiej”, tworzono pierwsze związki hodowców, koła kontroli obór oraz spółdzielnie mleczarskie. Podczas obchodów XV-lecia z dumą prezentowano nowe logo Związku, nawiązujące do tej tradycji. Wyraźnie zaznaczone są na nim granice historycznej Galicji.
Aby mieć większy wpływ na sprawy hodowców i hodowli bydła mlecznego w Polsce, zarząd Związku w 2004 r. złożył deklarację przystąpienia do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która została przyjęta. Do zarządu delegowano Eugeniusza Królikowskiego, który z dumą reprezentuje Związek we władzach Federacji.
Wraz z pozostałymi dziewięcioma związkami z regionu Polski południowej utworzono w 2008 r. Spółdzielnię Hodowców i Producentów Zwierząt Gospodarskich w Krasnem. Głównym zadaniem Spółdzielni jest udział w prywatyzacji Małopolskiego Centrum Biotechniki, tak aby hodowcy mieli też bezpośredni wpływ na jakość nasienia używanego do inseminacji ich stad hodowlanych. W 2011, w czasie Walnego Zjazdu, prezesem Związku został Jan Dubec z Hańczowej.
Podczas uroczystości hodowcy i osoby zasłużone dla jego powstania i działalności otrzymali z rąk Edgara Beneša i Adama Kamińskiego Złote Honorowe Odznaki PFHBiPM. Byli to: Bohdan Rydzanicz, Jan Dubec, Wacław Kmak, Dorota Telep-Michalak, Wacław Korbelak, Alicja Plata, Leszek Rafa, Piotr Bołdyś, Barbara Jerzak, Alicja Wacek, Andrzej Tylawski, Piotr Wasula i Aleksander Pabis. W imieniu odznaczonych podziękowania złożył wójt gminy Uście Gorlickie Bohdan Rydzanicz, biorący aktywny udział w pracach Związku od początku jego istnienia.
Podstawowym zadaniem Związku jest reprezentowanie hodowców i obrona ich interesów ekonomicznych. Występuje, jako reprezentant rolników, z petycjami do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu poprawy warunków gospodarowania na terenie Polski południowej, daje aktywnie przykład i zachęca do wspólnego działania. Wspiera rozwój hodowli bydła mlecznego na terenie Polski południowo‑wschodniej w oparciu o programy hodowlane i programy ochrony zasobów genetycznych ras polskiej czerwonej i polskiej czerwono-białej. Związek zrzesza hodowców różnych narodowości i wyznań, żyjących na terenie jego funkcjonowania. Unikalnym przedmiotem działalności Związku jest wspólne zaopatrywanie w środki produkcji, np. folię do sporządzania sianokiszonek, oraz sprzedaż przetworzonych produktów zwierzęcych. Własne cele hodowcy chcą realizować działając wspólnie z Federacją, Małopolską Izbą Rolniczą, Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz MCB w Krasnem – ze wszystkimi, którym najbardziej zależy na poprawie warunków życia rolnika-hodowcy.
Jubileuszową uroczystość uświetnił występ chóru dziecięcego, który w strojach ludowych wykonał wiązankę tradycyjnych pieśni Łemków, żyjących od wieków na terenie powiatu gorlickiego.