Zapraszamy na Forum do Poznania
Dobrostan będzie tu wymieniany przez wszystkie przypadki. Jeśli szukasz inspiracji, przyjedź na Forum Zootechniczno-Weterynaryjne do stolicy Wielkopolski.
Marcin Jajor
Przed nami XIX Forum Zootechniczno-Weterynaryjne, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Dobrostan – kluczowy element nowoczesnej hodowli i zdrowia zwierząt”. Jak podkreślają organizatorzy, dobrostan nie tylko bezpośrednio wpływa na zdrowie zwierząt i jakość produkcji, lecz także odgrywa kluczową rolę w budowaniu zrównoważonego rolnictwa. Głównym celem spotkania jest więc inspiracja do stosowania innowacyjnych rozwiązań, sprzyjających poprawie dobrostanu zwierząt gospodarskich.
Swoje prelekcje zapowiedzieli wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, w tym z Hiszpanii, Szwajcarii i Turcji. Eksperci będą mówić m.in. o: społecznym postrzeganiu dobrostanu i zawodu zootechnika, wpływie dodatków paszowych na procesy odpornościowe, a w ramach sesji poświęconej bydłu – zdrowiu, jako kluczowym elemencie dobrostanu i optymalnych warunkach utrzymywania krów w okresie okołoporodowym. Ciekawie zapowiada się także występ dr Katarzyny Rzewuskiej z PFHBiPM, która podpowie – jak skoncentrować się na krowach i przekładać ich sygnały na zapewnienie dobrostanu.
Tradycyjnie integralną częścią konferencji będą praktyczne warsztaty, które w tym roku (zgodnie z informacją organizatorów) – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych, w tym pryszczycy – odbędą się na terenie kampusu UP w Poznaniu. Uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. o: dobrostanie w kontekście automatyzacji żywienia i doju, żywieniu precyzyjnym, nowoczesnych metodach odchowu cieląt, sekretach genetyki czy wykorzystaniu pasz objętościowych z traw i lucerny. Na warsztatach będzie można również posłuchać Emilii Zawadzkiej z PFHBiPM, która opowie o praktycznym wykorzystaniu sygnałów krów.
XIX Forum odbędzie się 24–25 kwietnia br. na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w tym pierwszego dnia zostaną przeprowadzone warsztaty (w pobliżu centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt – ul. Wołyńska 43a, a drugiego – sesja plenarna w budynku Biocentrum (ul. Dojazd 11).
Spotkanie jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego oraz Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Hodowla i Chów Bydła objęło spotkanie patronatem medialnym.