25-lecie Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego
Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej – to impreza cykliczna, która odbywa się co roku w ostatni weekend wakacji. Tego lata, w dniach 27–29 sierpnia odbyła się jej XX, jubileuszowa edycja. Wydarzeniu towarzyszyły XVI Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia powstania Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego.
tekst: Małgorzata Szota, zdjęcia: Michał Rodak
Obchody związane z jubileuszem powstania Związku zostały przeniesione z roku 2020 na obecny (2021) z powodu obostrzeń pandemicznych. Po prezentacji zwierząt rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe, w ramach których zorganizowane zostało sympozjum tematyczne. Doktor Władysław Brejta – prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, a zarazem komisarz wystawy – przedstawił historię minionych edycji wystaw. Podkreślił, że było wiele trudnych momentów, czasem zabawnych, zawsze jednak organizatorom przyświecała idea integracji środowiska hodowców bydła rasy simentalskiej.
Głos zabrał również wieloletni prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego Edgar Beneš. Wspomniał początki osadnictwa Polaków z Zaolzia na terenie dawnych wsi łemkowskich. Opowiedział, jak wyglądało przystąpienie do Europejskiej Federacji Związku Simentalskiego oraz do Światowej Federacji Hodowców Bydła Fleckvieh i Simmental. Skierował słowa podziękowania i uznania dla Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Podkreślił, że odkąd Federacja przejęła prowadzenie ksiąg hodowlanych, znacznie zwiększyła się populacja rasy simentalskiej, a realizacja programu hodowlanego stała się efektywniejsza. Kończąc swoją wypowiedź, wspomniał przebieg 21. Kongresu Światowej Federacji Bydła Simentalskiego, wydarzenia zorganizowanego na Podkarpaciu.
Sympozjum poświęcone jubileuszowi zakończyło się wykładem prof. Wojciecha Jagusiaka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przedstawił on referat na temat trendów hodowlanych w populacji bydła simentalskiego oraz wskazał na zagrożenia, jakie wynikają z pracy na populacji mało licznej. Zaznaczył, że obecna sytuacja uniemożliwia nam uczestnictwo w wymianie informacji na platformie Interbull, a także szacowanie wartości hodowlanej na podstawie genomu. Postulował podjęcie działań pozwalających na nominalne przyłączenie naszej populacji simentalskiej do europejskiej poprzez powiększanie kolekcji zgenomowanych zwierząt tej rasy. Podkreślił, że rasa simentalska ma duże znaczenie gospodarcze i nie powinna być marginalizowana.
Podczas sympozjum odbyła się premiera jednego z czterech filmów zrealizowanych ze środków Funduszu Promocji Mleka. Przedstawia on historię rasy bydła simentalskiego na ziemiach polskich.
Z okazji jubileuszu wszystkim hodowcom bydła simentalskiego życzymy powodzenia, satysfakcji i motywacji do realizacji zamierzonych celów.