Ocena w PFHBiPM!
Rok 2021 jest dla naszej organizacji rokiem jubileuszowym, świętujemy w nim bowiem 15-lecie jednej z kluczowych usług – OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ – świadczonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka od 2006 r. Dla pracowników Oceny i całej firmy to wielkie święto!
tekst: Joanna Pośniak-Sobczyńska
Okrągły jubileusz jest zawsze powodem do dumy i dobrym momentem do podsumowań, a także szczególną okazją do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia wstecz. Zaczynaliśmy skromnie, ale mimo wszystko odważnie patrzyliśmy w przyszłość. Od początku Ocena postawiła na współpracę i połączenie sił z hodowcami, co skutkuje stworzeniem kompleksowej oferty usług wspomagających skuteczne zarządzanie stadem. Szanujemy tradycje, ale umiejętnie łączymy je ze zrównoważonym rozwojem, innowacyjnością i nowymi technologiami. Odwaga i nieszablonowe myślenie towarzyszyły Ocenie przez wszystkie 15 lat działalności. Rozumiemy swoje miejsce na rynku, odpowiedzialnie ustalamy priorytety, a kolejne lata przynoszą nowe doświadczenia i coraz śmielsze wyzwania. Pewne jest, że w żadnym razie Ocena nie stoi w miejscu, lecz odpowiedzialnie buduje lepsze jutro zarówno dla hodowców, jak i PFHBiPM.
2006 ROK
Lipiec
Na mocy ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich z 1997 r. oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26.10.2005 r. PFHBiPM przejmuje zadania z zakresu oceny wartości użytkowej bydła ras mlecznych wraz z laboratoriami oceny mleka oraz prowadzeniem systemu teleinformatycznego Symlek.
W Polsce i na świecie
• Andrzej Lepper został powołany na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
• Do Polski przyleciały pierwsze samoloty F-16 dla polskiej armii.
• Powstał polski serwis społecznościowy Nasza Klasa.
• Światowa premiera filmu „Casino Royale”. W rolę agenta 007 wcielił się nowy odtwórca, Daniel Craig.
2007 ROK
Maj
PFHBiPM zostaje oficjalnym członkiem ICAR – Międzynarodowego Komitetu ds. Oceny Wartości Użytkowej Zwierząt Gospodarskich. Pracownicy Oceny mogą aktywnie uczestniczyć w pracach ICAR na rzecz wyznaczania standardów prowadzenia usług z zakresu oceny oraz stają się głosem polskich hodowców na branżowej arenie międzynarodowej.
W Polsce i na świecie
• Przedterminowe wybory parlamentarne i zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska.
• Polska przystąpiła do strefy Schengen.
• Odbyła się światowa premiera iPhone’a.
• W kierunku Marsa wysłano bezzałogowy lądownik Phoenix.
2008 ROK
Lipiec
W strukturach PFHBiPM zostaje powołana Grupa Doradców Żywieniowych. Zaczynaliśmy od sześciu, obecnie grupa liczy trzynastu specjalistów. Wysokiej klasy praktycy wywodzą się z Oceny, dlatego umiejętnie łączą swoje doświadczenie z teorią i praktyką. Przez lata zbudowaliśmy autorytet wśród hodowców, a usługa cieszy się wysoką renomą na rynku ze względu na jej niezależność i indywidualne podejście do konkretnych potrzeb klienta.
W Polsce i na świecie
• Książeczkowe dowody osobiste nieważne na terenie Rzeczypospolitej.
• Oddano do użytku pierwszy obiekt sportowy wybudowany w ramach programu Orlik 2012.
2009 ROK
Marzec
Uruchomione zostało pierwsze laboratorium badania pasz w Regionie Oceny Poznań – laboratorium w Krotoszynie. Usługa o zasięgu ogólnopolskim stanowi wsparcie, a wręcz uzupełnienie zadań realizowanych przez Grupę Doradców Żywieniowych.
Kwiecień
Raporty Wynikowe w nowej, bardziej funkcjonalnej odsłonie. Wprowadzenie użyteczniejszej prezentacji było koniecznością i wreszcie stało się faktem. Ważne, że w pracach nad formą i zakresem danych Ocena połączyła siły z hodowcami i światem nauki.
W Polsce i na świecie
• 44. Prezydentem Stanów Zjednoczonych został Barack Obama.
• Jerzy Buzek został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
• Miała miejsce polska premiera filmu Avatar.
2010 ROK
Grudzień
Otrzymujemy akredytację na doradztwo cross-compliance. Mamy nasz pierwszy Certyfikat Jakości ICAR, czyli pomyślnie przeszliśmy bardzo drobiazgowy, specjalistyczny audyt. Dla Oceny jest to świadectwo, że spełniamy międzynarodowe standardy gwarantujące najwyższą jakość usług w zakresie:
• prowadzenia oceny wartości użytkowej bydła mlecznego,
• systemu identyfikacji bydła mlecznego,
• analiz laboratoryjnych,
• przetwarzania danych z oceny.
W Polsce i na świecie
• W obwodzie smoleńskim Rosji rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią oraz 94 innymi osobami na pokładzie.
• Wybuchła afera WikiLeaks.
2011 ROK
Styczeń
Zaczynamy pracę na urządzeniach PDA. Ten mały przenośny komputer osobisty zrewolucjonizował pracę w Ocenie. Zastąpił, a wręcz wyeliminował, konieczność prowadzenia dokumentacji papierowej, co więcej – dał możliwość automatyzacji transferu danych z próbnego doju. Eliminacja błędów, szybkość przekazu danych, wygoda! Wprowadzenie PDA to prawdziwy przełom w pracy terenowca, można wręcz uznać, że początek nowego w Ocenie.
Kwiecień
Kolejny krok milowy, ale tym razem dla naszych hodowców. Uruchomiliśmy Hodowcę OnLine – darmowy, internetowy program do bieżącego monitorowania i analizy wyników stada korzystającego z usług z zakresu oceny. Wielki sukces dla Oceny i rok pod znakiem nowych technologii.
W Polsce i na świecie
• Odbył się Narodowy Spis Powszechny.
• Wydano oficjalnie grę Minecraft.
• Rozpoczęła się Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
2012 ROK
Lipiec
Uruchomienie DoKo – autorskiego programu komputerowego do kojarzeń. Bez zbytniej przesady możemy uznać, że jest to prawdziwa perełka na polskim rynku. Oryginalny, wykorzystujący dane zgromadzone w systemie Symlek program zawierający informacje o rozpłodnikach wykorzystywanych w inseminacji oraz o samicach wraz z ich wartością hodowlaną i informacją rodowodową. W tym miejscu trzeba dodać, że DoKo to owoc współpracy specjalistów z Oceny i Hodowli, pracujących ramię w ramię nad projektem.
W Polsce i na świecie
• Otwarto Stadion Narodowy w Warszawie.
• Odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012.
• Zatonął włoski statek wycieczkowy Costa Concordia.
2013 ROK
Kwiecień
Pierwsi na świecie oznaczamy subkliniczną ketozę! Bez dodatkowych opłat, na podstawie analiz prób mleka, określamy prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u krów i w stadzie. Kojarzycie symbol „K!” w Raportach Wynikowych RW-1 STADO i RW-2 PRÓBA? Życzymy sobie i Wam, abyśmy go mogli widywać jak najrzadziej!
Premiera Raportu Wynikowego RW-11 ŻYWIENIE. Z obecnej perspektywy, należy tylko żałować, że w tamtym czasie RW-11 dostępne było jedynie dla użytkowników programu Hodowca OnLine. Cóż, pierwsze koty za płoty. Widząc użyteczność narzędzia oraz jak genialnie sprawdza się w analizie stada pod kątem prawidłowości żywienia krów, pracowaliśmy nad jego wdrożeniem do powszechnego użytku w stadach pod oceną.
W Polsce i na świecie
• Pierwszy polski satelita naukowy Lem wyruszył w kosmos.
• Kopalnia soli w Bochni została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
• Prezydent USA Barack Obama został zaprzysiężony na drugą kadencję.
• Papież Benedykt XVI zakończył swój pontyfikat, papieżem został Franciszek.
2014 ROK
Styczeń
Przejmujemy odpowiedzialność za transport skrzynek z próbami mleka. Dla Oceny był to czas wyzwań zarówno pod kątem finansowym, jak i logistycznym – tworzenie tzw. tras zwózki skrzynek, współpraca z zewnętrznymi firmami kurierskimi. I tym razem sprawdziło się powiedzenie: cel uświęca środki. Co więcej, nabrało pozytywnego znaczenia. Po raz pierwszy od lat wskaźnik określający czas dostarczenia hodowcy informacji zwrotnej po próbnym doju osiągnął wartość czterech dni!
Kwiecień
Pierwsza edycja Mlecznej Gali – wydarzenia honorującego osiągnięcia najlepszych w Polsce hodowców bydła mlecznego.
W Polsce i na świecie
• Dymisja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby, powołanie Marka Sawickiego na szefa resortu.
• Sonda Voyager 1 weszła w przestrzeń międzygwiezdną, tego ludzkość jeszcze nigdy nie osiągnęła.
• Drugi polski satelita Heweliusz znalazł się w kosmosie.
2015 ROK
Październik
Ruszamy z oceną cech produkcji mięsa w stadach bydła rasy simentalskiej. Na mocy upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęliśmy współpracę z hodowcami bydła simentalskiego (dwukierunkowy typ użytkowy) i rozpoczęliśmy realizację usługi opartej na założeniach Metody C.
Test pierwszego uniwersalnego urządzenia do pobierania próbek mleka w gospodarstwach wyposażonych w roboty udojowe. Przystawka o nazwie Ori-collector (wprowadzona do powszechnego użytku w 2016 r.) dzięki kompatybilności z robotami Lely, DeLaval i Gea staje się idealnym narzędziem pracy zootechnika oceny. Dla Oceny nowa jakość pracy dzięki łatwej obsłudze próbnych dojów.
W Polsce i na świecie
• Kandydat PiS Andrzej Duda został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.
• Zaprzysiężenie Rady Ministrów Beaty Szydło i inauguracyjne posiedzenie rządu PiS.
• Oscary – w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego zwyciężył polski dramat „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
2016 ROK
Styczeń
Ocena, stawiając na ekologię i elektroniczny obieg informacji, idzie z duchem czasu. Wprowadzając do cennika usług z zakresu oceny pakiet e-Dokumenty (e-RW + e-faktura), połączyliśmy trzy ważne dla nas i hodowców wartości: szybkość docierania informacji, wygodną formę plików cyfrowych oraz korzyść finansową w postaci rabatu. Dokładając do tego jeszcze aspekt ekologiczny, oceniamy, że e-Dokumenty to same korzyści i zysk!
Kwiecień
Oznaczamy zawartość kazeiny w mleku! Kolejny użyteczny parametr w katalogu analizowanych cech składu mleka, co więcej – udostępniony hodowcom w Raportach Wynikowych STADO i PRÓBA bez dodatkowych opłat.
Listopad
Metamorfoza Raportu Wynikowego RW-11 ŻYWIENIE. Zmiany w dokumencie zainicjowała Grupa Doradców Żywieniowych, w porozumieniu i zgodnie z oczekiwaniami hodowców wykorzystujących go w pracy ze stadem. Ten wyjątkowo intuicyjny raport, rozbudowany graficznie i zawierający liczne wskazówki dotyczące monitoringu stada w kierunku jakości żywienia krów mlecznych, stał się ogólnie powszechny – dostępny w programie Hodowca OnLine i w wersji papierowej (odpłatnie).
Laboratorium badania pasz w Jeżewie Starym rusza z realizacją usług analitycznych.
W Polsce i na świecie
• 45. Prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump.
• Odbyło się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które zapoczątkowało brexit.
• Oddano do użytku ostatni odcinek autostrady A4.
• Netflix dostępny także w Polsce.
2017 ROK
Styczeń
Uruchamiamy doradztwo ogólne – bezpłatne, kompleksowe wsparcie hodowców bydła mlecznego w optymalnym wykorzystaniu wyników oceny wartości użytkowej w procesie efektywnej produkcji mleka i sprawnym chowie krów.
Zaczynamy realizację usługi oceny wartości użytkowej w zakresie cech produkcji mięsa w trzydziestu stadach bydła rasy polskiej czerwonej.
Marzec/Maj
Wprowadzamy dla hodowców możliwość korzystania z usługi według założeń metod oceny AR (dla stad wyposażonych w roboty udojowe) i AZ (dla stad z elektronicznymi systemami do pomiaru mleka w halach udojowych). Obie nowe metody, poza funkcjonalnością, mają preferencyjną cenę za ocenę wartości użytkowej krów.
Wrzesień
Nasze laboratoria paszowe rozszerzają usługi analityczne o kwas mlekowy, kwas octowy, azot amoniakalny, alkohol, ADIN (azot nierozpuszczalny w kwaśnym detergencie), czyli parametry istotne w przypadku oceny jakości kiszonek.
W Polsce i na świecie
• Protesty w Polsce przeciwko reformie sądownictwa.
• Mateusz Morawiecki został nowym Prezesem Rady Ministrów.
• Android (a tym samym Linux) został uznany za najpopularniejszy system operacyjny na świecie.
• Na aukcji w Nowym Jorku obraz Leonarda da Vinci „Zbawiciel świata” sprzedano za 450 mln dolarów.
2018 ROK
Styczeń
Wychodząc z założenia, że bieżąca informacja jest podstawą odpowiednich działań w stadzie, uruchomiliśmy nowoczesną aplikację internetową do monitoringu, organizacji i planowania wszelkich prac przy użytkowanych krowach – Stado OnLine. W odróżnieniu od programu Hodowca OnLine, w SOL użytkownik sam może rejestrować pewne dane oraz decydować, co i w jakim zakresie chce monitorować lub jak dokładne mają być generowane zestawienia. W programie można korzystać z kalendarza prac i zabiegów w stadzie, z atrakcyjnej graficznie i zawsze aktualnej Karty Jałówki/Krowy oraz – co najważniejsze – z wyników próbnych dojów i interaktywnego raportu ŻYWIENIE.
Nie boimy się wyzwań i debiutujemy w roli organizatora profesjonalnych, specjalistycznych konferencji przeznaczonych dla hodowców. Celem jesiennych konferencji naukowych jest dzielenie się wiedzą nie tylko merytoryczną, ale także praktyczną. Naszą kadrę dydaktyczną tworzą doświadczeni wykładowcy i szkoleniowcy, specjaliści uznani w swoich dziedzinach, a jednocześnie praktycy. Równie istotna jest dla nas budowa dobrych relacji z uczestnikami, stawiamy na interakcję z prelegentami oraz użyteczność materiałów szkoleniowych, możliwość ich późniejszego wykorzystania.
W Polsce i na świecie
• Wprowadzono ograniczenie handlu w niedzielę.
• „Czarny piątek” – ogólnokrajowy protest kobiet.
• Dymisja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, następcą został Jan Krzysztof Ardanowski.
• Brytyjski książę Harry i Meghan Markle złożyli przysięgę małżeńską.
2019 ROK
Styczeń
Czy można wyczytać jeszcze coś więcej z mleka? Można! Wprowadzamy do oferty odpłatną możliwość analizy cielności z próbek mleka – Testy PAG. Ta nowa, nieinwazyjna dla zwierząt i wygodna, bo realizowana podczas próbnych udojów, metoda jest wyjątkowo czułym (skuteczność 98%) narzędziem nadzoru wskaźników płodności i organizacji rozrodu w stadzie.
Wypłynęliśmy na szerokie wody Internetu. Stawiamy na autopromocję i marketing naszych usług i wartości, ale też chcemy dzielić się z hodowcami naszymi spostrzeżeniami, pomysłami i wiedzą. Dlatego postanowiliśmy dotrzeć z przekazem do jak największej liczby odbiorców, współpracujących z nami hodowców i potencjalnych przyszłych klientów. Postawiliśmy na funkcjonalność strony internetowej PFHBiPM, e-mail marketing oraz możliwości platformy YouTube.
W Polsce i na świecie
• Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.
• Pożar katedry Notre Dame w Paryżu.
• Pierwsze zachorowania na zakaźną chorobę COVID-19 w chińskim mieście Wuhan.
2020 ROK
Styczeń
Kolejne metody w metodologii oceny. Odpowiadamy na coraz bardziej zróżnicowane potrzeby hodowców i wprowadzamy metody z rozszerzeniem „6”, gdzie częstotliwość pobierania prób mleka odbywa się co sześć tygodni, przy minimalnej liczbie ośmiu próbnych dojów w roku. W dobie pandemii koronawirusa to mądry kompromis pomiędzy wysokością stawki za ocenianą sztukę, częstotliwością otrzymywania wyników z oceny a oczekiwaniami w kierunku podwyższenia standardów bezpieczeństwa.
Czerwiec
Dojrzeliśmy do liftingu Raportów Wynikowych STADO i PRÓBA i mamy kolejny sukces na koncie. Postawiliśmy w RW-1 i RW-2 na intuicyjność i przejrzystość prezentacji danych, grafy i czytelne tabele, a istotne zmiany wartości parametrów, dla wygody hodowcy, ilustrujemy sugestywnymi kolorami i strzałkami. Powstało oryginalne i innowacyjne narzędzie pracy z uporządkowanymi użytecznymi treściami, a do tego atrakcyjne wizualnie.
Ocena dysponuje ogromną wiedzą, danymi, narzędziami analitycznymi i zespołem doskonałych specjalistów, dlatego w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć, podjęliśmy się nowej usługi o nazwie Nadzór Somatyczny Stada. To skomasowane działanie ma na celu wsparcie hodowców poprzez prewencję mastitis. Skupiamy się na wczesnym rozpoznawaniu przyczyn występowania choroby, analizie objawów i interpretacji raportów z oceny, optymalizujemy żywienie, udzielamy porad odnośnie do warunków utrzymania lub w zakresie środków do higieny doju.
W Polsce i na świecie
• W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego – ogłoszono pandemię koronawirusa.
• Andrzej Duda został Prezydentem RP po raz drugi.
• Wielka Brytania wystąpiła ze struktur wspólnotowych Unii Europejskiej.
• Intensywne pożary w Australii.
2021 ROK
Styczeń
Ocena implementuje innowacyjne i przede wszystkim skuteczne rozwiązania, porządkując i usprawniając pewne procesy w naszej codziennej pracy. Usprawnień technologicznych ciąg dalszy – wprowadzamy, jako narzędzie pracy pracownika terenowego, urządzenia mobilne. Tablety – lżejsze i poręczniejsze od laptopów, wykorzystujemy w pracy i podczas spotkań, z powodzeniem służą nam podczas wewnętrznych narad on-line lub do prowadzenia korespondencji służbowej.
Marzec/Kwiecień
Pandemia koronawirusa wymusiła na Ocenie ograniczenie kontaktów w systemie bezpośrednim. Każdy problem da się rozwiązać? Przy odpowiednim podejściu na pewno tak, a Ocena jest skuteczna i pełna inicjatyw! Przeszliśmy do środowiska Internetu. Fantastyczna reakcja i frekwencja odbiorców na pierwszych organizowanych na żywo webinariach dla pracowników i hodowców utwierdziła nas w przekonaniu, że jest to dobre podejście i warto tą drogą podążać.
Podsumowując
Powyższe zagadnienia są jednymi z wielu działań i projektów realizowanych przez Ocenę w trakcie 15 lat działalności w PFHBiPM. Pewne jest jedno – szukamy nowych i coraz aktualniejszych rozwiązań, tzw. złotego środka zarówno dla PFHBiPM, jak i jej klientów. Znamy branżę i bardzo angażujemy się w poznanie potrzeb klienta, skutecznie wykorzystujemy nasz potencjał. Podejmujemy działania, które z założenia przyniosą wartość dodaną – nam i hodowcom. Ocena w PFHBiPM określa tempo, styl i jakość życia wielu ludzi, i jesteśmy przekonani, że dajemy z siebie 110%.