Pięć cech najlepszego systemu monitorowania zwierząt gospodarskich – co warto rozważyć?
Opracowała: lek. wet. Malwina Jażdż, MSD Animal Health Carolien van Oijen (Unsplash)
Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie branży mleczarskiej systemami monitorowania zwierząt gospodarskich. Stale powiększa się też oferta producentów i dostępnych rozwiązań… Jak się w tym nie pogubić? Nie martw się! Pomożemy Ci wybrać właściwy system i nie utonąć w morzu możliwości.
Na początek odwiedź kilku zaprzyjaźnionych hodowców, którzy już stosują system monitorowania stada, i porusz z nimi tych pięć kluczowych kwestii:
1. Dokładność monitorowania
Czy system monitorowania wykrywa ruje, które normalnie zostałyby przeoczone, i pozwala uniezależnić się od tradycyjnych metod, takich jak programy synchronizacji rui czy malowanie ogonów? Ile wynosił wskaźnik ciąż (PR) przed wprowadzeniem systemu i po jego wprowadzeniu? Skoncentruj się na konkretnych liczbach, nie na subiektywnych odczuciach hodowcy.
- Łatwość użytkowania
Dobry system monitorowania zwierząt musi być łatwy w obsłudze, działać szybko i przedstawiać dane w czasie rzeczywistym niezależnie od pory dnia. Zapytaj hodowcę, ile czasu zajmuje mu uzyskanie dostępu do wszystkich potrzebnych informacji. - Upewnij się, że będzie
to przydatne narzędzie
zarówno teraz, jak i w PRZYSZŁOŚCI
Wykrywanie rui i bieżące kontrolowanie zdrowia zwierząt to największe wyzwania, przed jakimi stoi każdy hodowca niemający do dyspozycji systemu monitorowania stada. Wachlarz dostępnych ułatwień i rozwiązań na tym się jednak nie kończy. Rozbudowane narzędzia i funkcje aplikacji systemu monitorowania stwarzają wprost nieograniczone możliwości jeszcze lepszego i wydajniejszego zarządzania zwierzętami gospodarskimi – od kontroli codziennych zachowań, takich jak przeżuwanie i aktywność, po zautomatyzowanie bieżących procesów za pomocą bramek sortujących czy robotów udojowych. A to wszystko w czasie rzeczywistym – dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, z każdego miejsca na świecie. Upewnij się, że wybierasz właściwy system, aby móc rozwinąć swoje zarządzanie stadem i przenieść je na jeszcze wyższy poziom. - Wsparcie zarządzania gospodarstwem
Droga do zwiększenia zwrotu z inwestycji często nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości konieczne może się okazać wypracowanie zupełnie nowego sposobu zarządzania, całkowicie odmiennego od tego, który stosowałeś od lat. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie system monitorowania zapewni Ci właściwe wsparcie i pomoc specjalistów, których możesz potrzebować przy wdrażaniu zmian. - Pomoc techniczna
Jak wszystkim innym urządzeniom technicznym, również systemom monitoringu zwierząt zdarzają się usterki, na które nie masz wpływu. To, na co masz wpływ, to wybór producenta, który nie zostawi Cię samego z tym problemem i przywróci uszkodzony system do pracy najszybciej, jak to możliwe. Przed zakupem sprawdź dokładnie, na jakie wsparcie techniczne możesz liczyć w przypadku awarii lub problemów z działaniem.
Pamiętaj – sięgając po najlepszy system monitorowania, masz szansę osiągnąć maksymalny możliwy zwrot z inwestycji. Upewnij się więc, że rozwiązanie, które teraz wybierzesz, zaspokoi wszystkie obecne i przyszłe potrzeby Twojego gospodarstwa.