BIAŁOGRZBIETE MOCNE WEJŚCIE NA WYSTAWOWY RING
20–21 maja br. w Ułężu na Lubelszczyźnie po raz pierwszy odbyła się nowa wystawa zwierząt hodowlanych. Wystawowe piękności prezentowano w trakcie renomowanego wydarzenia Zielone AGRO SHOW, które od tego roku przybrało nową formułę, dlatego zmieniono nazwę na Zielone AGRO SHOW & Animal SHOW.
tekst: Witold Chabuz, Wioletta Sawicka-Zugaj
Zielone AGRO SHOW & Animal SHOW – wystawa w nowej formule
Moto Park Ułęż jest już dobrze znanym miejscem wszystkm, którzy związani są z hodowlą bydła lub produkcją mleka, z uwagi na Zielone AGRO SHOW – pokaz maszyn i urządzeń rolniczych do zbioru i konserwacji zielonek, którego organizatorem jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 150 firm. Bardzo ważnym elementem wydarzenia była prezentacja maszyn zielonkowych w trakcie pracy. Pokazy w Ułężu są największym wydarzeniem tego typu w Polsce. W żadnym innym miejscu w kraju nie można zobaczyć na jednym polu w tym samym czasie tak dużej liczby pracującego sprzętu. W tym roku zaprezentowano 43 zestawy maszyn. Podobnie jak w poprzednich latach pokazy podzielone były na dwie części. W pierwszej prezentowano kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki oraz agregaty do użytków zielonych, w drugiej: prasy, praso-owijarki, owijarki, przyczepy zbierające, sieczkarnie.
W tym roku po raz pierwszy impreza została wzbogacona o wystawy zwierząt – Animal SHOW, którego elementami były:
- I Krajowa Wystawa Bydła Białogrzbietego organizowana przez Polski Związek Hodowców Bydła Białogrzbietego i Katedrę Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
- I Regionalna Wystawa Bydła Mlecznego organizowana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
- I Regionalna Wystawa Rodzimych Ras Koni organizowana przez Lubelski Związek Hodowców Koni;
- Pokaz lokalnych ras owiec i kóz organizowany przez Katedrę Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zwierzęta zaprezentowało łącznie 12 hodowców bydła białogrzbietego z 5 województw (lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie i wielkopolskie), 19 hodowców bydła holsztyńsko-fryzyjskiego z północno-zachodnich powiatów Lubelszczyzny oraz 6 hodowców koni.
W I krajowej wystawie bydła białogrzbietego wystawiono łącznie 30 sztuk zwierząt w 5 kategoriach (po 6 sztuk w każdej). Krowy podzielono na 3 grupy:
- krowy w okresie trwania I laktacji,
- krowy w okresie trwania II–III laktacji,
- krowy w okresie trwania laktacji IV i dalszych.
- W obrębie jałowic zaprezentowano 2 grupy:
- jałowice w wieku 12–16 mies.,
- jałowice w wieku 18–23 mies.
W I regionalnej wystawie bydła mlecznego uczestniczyło 25 zwierząt podzielonych na 4 grupy, w tym 3 grupy jałowic:
- jałowice w wieku 11–13 mies. (6 szt.),
- jałowice w wieku 14–16 mies. (7 szt.),
- jałowice w wieku 17–20 mies. (8 szt.),
- oraz jedna grupa krów:
- krowy w I laktacji (4 szt.).
Pierwszego dnia wystawy zwierzęta zostały wycenione na ringu przez sędziego głównego, Piotra Kowola, i asystenta, Damiana Cholewę.
W drugim dniu Zielonego AGRO SHOW & Animal SHOW na ringu zaprezentowano najpiękniejsze zwierzęta, które zdobyły tytuły czempiona i superczempiona wystaw, oraz przeprowadzono Konkurs Młodego Hodowcy, w którym dzieci hodowców prezentowały małe cieliczki białogrzbiete i holsztyńsko-fryzyjskie. Konkurs, współorganizowany przez Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Jak twierdzi Wojciech Bury, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych: – Organizacja wystaw zwierząt to bardzo dobry pomysł. Już pierwsza edycja przyciągnęła wielu zwiedzających. Pokazy zwierząt cieszyły się dużym zainteresowaniem i na pewno przyczyniły się do zwiększenia frekwencji. Robiliśmy to pierwszy raz, więc była to dla nas też swego rodzaju szkoła. Organizacyjnie pokazy przebiegły sprawnie, ale my już wiemy, co poprawić i zrobić lepiej, aby w przyszłym roku Animal SHOW było na jeszcze wyższym poziomie.
W tym roku szczęście nie ominęło organizatorów. Mimo niepewnej pogody w dniach poprzedzających wystawę pogoda w weekend była wręcz wymarzona. To zapewne również miało wpływ na bardzo dużą frekwencję. Tradycyjnie już w Ułężu w sobotę jest mniejsza frekwencja. To doskonały czas, aby na spokojnie i bez większych tłumów obejrzeć oferowane produkty. To też dobry dzień na spokojniejsze rozmowy rolników z przedstawicielami firm. W niedzielę tradycyjnie zwiedzających było więcej. W tym roku rekordowo dużo, do tego stopnia, że organizator musiał uruchamiać dodatkowe parkingi rezerwowe, aby pomieścić wszystkich, którzy przybyli na wystawę. Według szacunków wystawę mogło odwiedzić ok. 25 tys. osób.
Honorowy patronat nad tegoroczną imprezą objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek województwa lubelskiego oraz JM rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.