Jaki ma być perfekcyjny TMR? – konferencje Blattin Polska
Koniec lutego w wielu miejscach Polski upłynął pod znakiem TMR-u, o co zadbała firma Blattin Polska, organizując już po raz dwudziesty pierwszy szereg konferencji dot. żywienia bydła. Od 19 do 23 lutego kolejno w Łukowie, Drohiczynie, Piszu, Lipnie i Poznaniu hodowcy i producenci mleka szukali wraz ze specjalistami z firmy oraz m.in. z prof. dr. hab. inż. Zygmuntem Maciejem Kowalskim, kierownikiem Katedry Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa UR w Krakowie, odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być strukturalnie i fizycznie najlepszy TMR oraz jakie musi mieć właściwości, aby nie tylko pomagał w odchowie i hodowli zwierząt, ale również pozwolił zaoszczędzić właścicielowi gospodarstwa czas i pieniądze. W wielu z tych miejsc hodowcom towarzyszyła Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
tekst i zdjęcia: Michał Krukowski
Nasza redakcja odwiedziła jedną z konferencji, konkretnie w Zajęcznikach nieopodal Drohiczyna, i gospodarstwo rolno-hodowlane pana Bogdana Ciupińskiego w miejscowości Smorczewo. W części teoretycznej prof. Kowalski mówił o strukturze fizycznej TMR-u i jej znaczeniu w żywieniu krów mlecznych. Na co zwracał audytorium szczególną uwagę? Na to, żeby dbać o odpowiednią zawartość białka i skrobi w dawce, ale też kontrolować jej fizyczny wygląd, frakcje i strukturę na sitach. Podkreślał, jak ważna jest analiza wzrokowa i obserwacja TMR-u, aby był on jak najlepszy i dobrze przyswajalny dla krów. Mieszanka nie powinna być sortowana przez zwierzę, nie może ono omijać dłuższych frakcji, a każdy pobrany kęs powinien być w zasadzie taki sam. Struktura TMR-u ma istotny wpływ na ślinienie się, przeżuwanie oraz prawidłową funkcję żwacza. Reasumując, wysokoprodukcyjnym krowom należy zagwarantować nie tylko komfortowe warunki mikrobiologiczne w oborze, czyste i higieniczne dojenie, przewiew, dostępny stół paszowy itd.– czyli to, na co hodowcy zwracają największą uwagę – ale także wysoką jakość przygotowania i poboru TMR-u. Wykłady uzupełniali specjaliści z firmy Blattin Polska.
Część praktyczna w gospodarstwie Ciupińskich obejmowała prezentację przygotowania TMR-u i pracy wozu paszowego poziomego Blattin King oraz samojezdnego Blattin King Lion. Producent opowiedział o ekonomice użytkowania wozów, uwzględniając czas przygotowania TMR-u i zużycia paliwa, a także analizował dawkę, zwracając uwagę na jakość pocięcia i wymieszania oraz równomierny rozkład na stole paszowym. W pierwszej części przygotowano suchy TMR dla cieląt oraz omówiono jego wygląd. Hodowcy mogli zabrać próbkę gotowej dawki do własnego gospodarstwa. W trakcie wydarzenia mogli skorzystać z doradztwa pracowników Federacji oraz zbadać paszę w mobilnym laboratorium paszowym PFHBiPM.