Piękności na Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
W połowie maja br. w Poznaniu odbyła się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, będąca kontynuacją dotychczasowych 28 edycji Krajowych Wystaw Zwierząt Hodowlanych. Tegoroczna nazwa wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
tekst i zdjęcia: RYSZARD LESIAKOWSKI
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka aktywnie zaangażowała się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, współuczestnicząc w organizacji ubiegłorocznej Narodowej Wystawy Rolniczej i tegorocznej Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Podczas tej wyjątkowej edycji swoje osiągnięcia prezentowało 29 hodowców bydła mlecznego. Komisja sędziowska pod przewodnictwem Marka Nutsforda (Wielka Brytania), w asyście Romana Januszewskiego (PFHBiPM) i Marka Solarka (PFHBiMP), oceniła łączenie 135 sztuk bydła ras mlecznych, wśród których były 74 krowy i 61 jałówek.
Ring zdominowały przedstawicielki rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, ponadto prezentowane były zwierzęta ras: polskiej czerwonej, jeresy, simentalskiej i montbeliarde. Samice były wystawiane na ringu w 15 grupach, spośród których wyłoniono czempiona i wiceczempiona. W rywalizacji o zaszczytne laury stanęli hodowcy indywidualni oraz tzw. hodowle wielkostadne. Listę laureatów Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przedstawia poniższa tabela.
Wybór superczempionów
Kulminacją rywalizacji hodowców o najwyższe laury był wybór trzech superczempionów spośród krów rasy PHF, jałówek rasy PHF oraz krów tzw. ras kolorowych. Z każdej grupy zagraniczny sędzia typował 3–4 potencjalne pretendentki do najwyższego tytułu, a następnie, wspierany oklaskami publiczności, dokonywał ostatecznego wyboru.
Najpiękniejszą krową rasy holsztyńsko-fryzyjskiej okazała się mlecznica w drugiej laktacji o imieniu ISKRA, po buhaju DEFENDER, wyhodowana w OHZ „Żołędnica” sp. z o.o. Przyszła na świat w listopadzie 2015 roku, jako pierwiastka wyprodukowała 11 866 kg mleka zawierającego 3,66% tłuszczu i 3,21% białka. – W tej kategorii wybór superczempiona był łatwy, ponieważ ISKRA jest wyjątkowym okazem, takie zwierzę chciałbym mieć u siebie w stadzie – przekonywał Mark Nutsford.
Natomiast tytuł superczempiona w kategorii jałówek rasy HF przypadł jałowicy o imieniu SOLANA, po buhaju DENVER, urodzonej w sierpniu 2018 roku. Najpiękniejsza jałówka pochodzi z Gospodarstwa Rolnego Artur Marek Klupś, Pępowo. Matka jałowicy uzyskała najwyższą wydajność, na poziomie 11 980 kg mleka, zawierającego 4% tłuszczu i 3,2% białka. Zdaniem sędziego z Wielkiej Brytanii jałowica zachwyca poprawnymi proporcjami budowy poszczególnych partii ciała i rokuje dużo nadziei na bardzo dobrą mlecznicę w przyszłości.
Wśród tzw. ras kolorowych tytuł superczempiona przypadł krowie rasy jersey o imieniu JASNOŚĆ 98, po buhaju DJ ZUMA, wyhodowanej w Stadninie Koni Iwno sp. z o.o. Samica urodziła się w październiku 2013 roku, najwyższa wydajność własna wyniosła 8944 kg mleka zawierającego 5,47% tłuszczu i 3,98% białka. JASNOŚĆ 98 urzekła zagranicznego jurora harmonijną budową i mlecznym charakterem.
Nie mamy się czego wstydzić!
Spytaliśmy sędziego z Wielkiej Brytanii o wrażenia na poznańskim ringu. W jego opinii Polska może być dumna z tego, co zaprezentowała na wystawie. – Krowa, której przyznałem tytuł superczempiona, może być wystawiana na europejskich ringach. Pozytywne wrażenie zrobiła na mnie grupa krów w 3. laktacji i dalszych. Jednak, moim zdaniem, młodsze pokolenia krów były lepsze. Zauważalny jest duży postęp, zwłaszcza w zakresie poprawnej budowy nóg i racic. Wysoka jakość młodzieży hodowlanej dowodzi prowadzenia hodowli w dobrym kierunku, dowodem jest jałówka z tytułem superczempiona – powiedział Mark Nutsford. Potwierdził, że superczempion w kategorii krów rasy HF mógłby odnieść sukces na europejskich ringach, a polscy hodowcy mają u siebie w kraju punkt odniesienia. Mlecznica ta prezentuje typ zwierzęcia ekonomicznego, czyli charakteryzuje się wysoką produkcją, poprawnym pokrojem oraz cechami wpływającymi pozytywnie na długowieczność. Przyjazd Marka Nutsforda do Polski był nie lada gratką. W drugim dniu wystawy zainteresowane osoby mogły uczestniczyć w prowadzonym przez zagranicznego jurora szkoleniu z zakresu oceny typu i budowy bydła mlecznego. Brytyjczyk jest hodowcą, posiada 140 krów, w swoim stadzie ma m.in. krowę z tytułem superczempiona w Wielkiej Brytanii.
Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych cieszyła się dużym zainteresowaniem. – Wczoraj, tj. w pierwszym dniu wystawy, byliśmy zaskoczeni liczbą zwiedzających, która była większa od tej sprzed dwóch lat aż o 40% – informował Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.