Sunrise Sale 25 – nowa forma aukcji
Sunrise Sale 25 zamiast odświętnej jubileuszowej aukcji, z powodu pandemii stała się pierwszą wirtualną aukcją w hodowli bydła holsztyńsko‑fryzyjskiego w Europie.
tekst: Ryszard Lesiakowski, zdjęcia: M. Wollert
Licytacje i prezentacje oferowanych zwierząt podczas siedemnastu poprzednich edycji aukcji Sunrise Sale odbyły się w Karowie. W tym roku po raz pierwszy sprzedawane zwierzęta przebywały w swoich oborach. Oczywiście zostały przygotowane do sprzedaży przez fitterów. Oferowanym jałówkom zrobiono zdjęcia i nakręcono filmy. Zainteresowani kupnem mogli się zarejestrować i obejrzeć zwierzęta na stronie internetowej 27 marca bieżącego roku od godziny 8.00. Tego samego dnia od 19.00 trwała licytacja. Sprzedano łącznie 41 jałowic w średniej cenie 8410 euro (ok. 36,2 tys. zł). W aukcji online uczestniczyło 97 osób, a transmisję licytacji na żywo oglądało w serwisie YouTube ponad 600 osób. Nabywcy zwierząt pochodzą z Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Anglii, Włoch, Irlandii, Francji i Luksemburga.
Najwyższą cenę, tj. 27,5 tys. euro (ok. 118,25 tys. zł), wylicytowano za jałówkę Norwegen z hodowli Güldenpfennig & Herrmann GbR, Dahrenstedt. Najlepiej sprzedana jałówka prezentuje bardzo wysoką wartość hodowlaną, mierzoną indeksami gRZG (niemiecki) i gTPI (amerykański), oraz doskonałe pochodzenie. Na aukcji online Sunrise Sale 25 za drugą rekordową kwotę, tj. 24 tys. euro (ok. 103,2 tys. zł), właściciela zmieniła jałówka Holunder (hodowca Milchhof Gut Bandelstorf GbR, Dummerstorf). Za podobną sumę, tj. 23,4 tys. euro (100,6 tys. zł), sprzedano jałówkę Imani P z hodowli Grüpa-Hof GbR, Zehdenick.