Ciężko zastąpić krowie mleko w diecie
Konsumenci szukają alternatywnego źródła białka wytwarzanego ze źródeł roślinnych, takich jak owies, soja lub migdały. Jednak nie zapewniają one tych samych wartości odżywczych co mleko krowie. Jest ono ważnym źródłem wapnia i witaminy D. Są to składniki określone w wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020-2025 jako te, które w przypadku niedostatecznego spożycia stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. To świadczy o tym, że niedobory mleka w diecie to często ukryte koszty rządów poniesione na ochronę zdrowia i leczenie osób, które z różnych powodów rezygnują z mleka w diecie. Substytuty muszą być ulepszane, by dorównały oryginałowi.
Tekst: Michał Krukowski
Aby ocenić, w jaki sposób zawartość składników odżywczych roślinnych zamienników mleka wypada w porównaniu z mlekiem krowim, naukowcy zbadali ponad 200 roślinnych alternatywnych produktów mlecznych sprzedawanych w USA w 2023 r. W porównaniu z mlekiem krowim tylko 12% alternatywnych produktów mlecznych zawierało porównywalne lub większe ilości wszystkich trzech badanych składników odżywczych tj. wapnia, witaminy D i białka. Abigail Johnson, zastępca dyrektora Centrum Koordynacji Żywienia Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Minnesocie, przedstawił odkrycia na lipcowym NUTRITION 2023 w Bostonie, czyli dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia. Prelegent powiedział, że konsumenci wybierają więcej alternatyw roślinnych dla mleka, a samo badanie miało na celu zwiększenie liczby tych alternatyw.
Badanie obejmowało przegląd etykiet produktów oraz informacje o składach 233 alternatyw roślinnych dla produktów mlecznych od 23 różnych amerykańskich producentów. Każdy produkt pod kątem składu badano na specjalnie przygotowanym programie. Następnie porównano zawartość odżywczą różnych produktów w ramach jednej kategorii – na przykład mleko migdałowe, mleko owsiane i mleko sojowe porównywano do siebie i do krowiego mleka. Okazało się, że porównaniu z oryginałem tylko 28 alternatywnych produktów roślinnych miało podobny lub większy skład wapnia, witaminy D i białka.
Prawie dwie trzecie produktów objętych badaniem zostało wyprodukowanych z migdałów, owsa lub soi. Naukowcy odkryli, że 170 roślinnych zamienników mleka było wzbogacane zarówno wapniem, jak i witaminą D, a poziom wzbogacenia był próbował dorównać wartościom odżywczym mleka krowiego. Konkretnie, 76% produktów na bazie owsa, 69% produktów na bazie soi i 66% alternatywnych produktów na bazie migdałów zostało wzbogaconych zarówno wapniem, jak i witaminą D. Tylko 16% zbadanych zamienników mleka miało poziom białka wyższy lub równy niż mleko konwencjonalne.
„Nasze odkrycia wskazują na potrzebę upewnienia się, że konsumenci są świadomi, że wiele roślinnych alternatywnych produktów mlecznych dostępnych obecnie na rynku nie jest równie odżywczych co krowie mleko.”– powiedział Johnson, autor badania.