DDGS – dlaczego kolor ma znaczenie?
Wywar kukurydziany jest chętnie stosowany zarówno w żywieniu krów mlecznych jak i bydła opasowego.
tekst: Sebastian Michalak dyrektor ds. Marketingu Strategicznego i Technologii dla bydła – Europa Wschodnia Cargill, ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Charakteryzuje się wysoką zawartością białka o niskim rozkładzie w żwaczu, co jest szczególnie ważne w żywieniu krów o wysokiej wydajności mlecznej. Jest paszą smakowitą, chętnie pobieraną przez zwierzęta. Ponadto, wysoka zawartość energii, białka i fosforu w DDGS sprawiają, że jest także bardzo atrakcyjny, jako częściowy zamiennik innych surowców tj.: kukurydza czy poekstrakcyjna śruta sojowa.
Przed zakupem DDGS-u, poza sprawdzeniem podstawowych parametrów takich jak: poziom białka, tłuszczu, NDF, makroelementów itp., powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na zawartość mikotoksyn i jego kolor.
Kolor stał się pewnym „wyznacznikiem jakości” oraz wartości DDGS. Jest on skorelowany z procesem produkcyjnym – przyjmuje się, że im wyższa temperatura suszenia tym ciemniejszy kolor. Określenie optymalnej temperatury suszenia ma kluczowe znaczenie dla strawności białka w całym przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Można bardzo łatwo „przypalić” wywar, uzyskując wysoką zawartość tzw. białka „by-pass”, które jest niestrawne w jelitach. Dlatego tak istotna jest nie tylko analiza ilości białka „by-pass”, ale także strawności białka w całym przewodzie pokarmowym. Oczywiście, kolor jest oceną subiektywną, ale bardzo pomocną w praktyce terenowej. Dla potwierdzenia jakości DDGS wykonujemy specjalistyczne analizy laboratoryjne.
Dodatkowo zwracamy uwagę na zawartość tłuszczu – szczególnie, że jego ilość w wywarze jest bardzo zróżnicowana. Zbyt wysoka zawartość tłuszczu surowego (nienasyconych kwasów tłuszczowych) w dawce pokarmowej może wpłynąć na obniżenie zawartości tłuszczu w mleku.