HiChB 2020/06
Bezcenna wartość hodowlana
Należy zadać sobie pytanie, czy ratunkiem dla produkcji mleka i jej rosnących kosztów jest rozsądne programowanie wartości hodowlanej stad mlecznych? Oczywiście, że tak.
Wartość hodowlana nie istnieje bez oceny wartości użytkowej bydła.
Im szybciej to zrozumieją producenci mleka w Polsce, tym szybciej ich produkcja stanie się bardziej zyskowna. Innej drogi nie ma. Albo podążymy tą, którą wytyczyli najodważniejsi, albo ugrzęźniemy na najbliższym zakręcie. Genetycy i specjaliści od hodowli nie mają złudzeń. Powyższą sentencję muszą sobie wziąć do serca wszyscy ci, którzy nie udają, że coś robią, lecz naprawdę zależy im na markowej hodowli bydła i produkcji mleka.
Właśnie dlatego Temat Miesiąca czerwcowego numeru naszego czasopisma poświęciliśmy właśnie wyliczaniu wartości hodowlanej i jej dokładnemu analizowaniu. Niezaprzeczalnie, jest to wiedza i umiejętność, która zaprocentuje w przyszłości i zapewni rentowność utrzymywanym w naszym kraju stadom.
W bloku artykułów, nasi czytelnicy mogą zapoznać się m.in. z podsumowaniem genotypowania opartym na Indeksie Ekonomicznym i indeksie PF rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, a także z analizą wyników kwietniowej oceny wartości hodowlanej buhajów rasy HF biorących udział w polskich programach selekcji buhajów.
Oprócz tego w numerze 6. Hodowli i Chowu Bydła pokazujemy warszawską inicjatywę „Prosto z rynku”, w której stołeczni przedsiębiorcy utworzyli sklep, do którego zaopatrują się bezpośrednio od hodowców i rolników, a także komentujemy ostatnie poczynania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Naturalnie nie może w naszym miesięczniku nie zabraknie informacji o zdrowiu, żywieniu i ekonomice chowu bydła, a także nowinek z hodowlanego świata.
Serdecznie zapraszamy do lektury!