Czy rolnicy – przedsiębiorcy będą musieli przenieść się z KRUS do ZUS
Autor: Mateusz Uciński
Jak donosi „Rzeczpospolita”, gazecie tej udało się dotrzeć do projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, dotyczącego min. nowych składek ubezpieczeń. Niestety, w myśl nowych regulacji ustawowych, rząd ma w planach przeniesienie rolników prowadzących działalność gospodarczą z KRUS-u do ZUS-u. Czyli zamiast 700 kwartalnie, będą musieli oni płacić 1400 złotych składki miesięcznie.
Warto przypomnieć, że chociaż rolnicy-przedsiębiorcy płacą w KRUS-ie podwyższone składki z tytułu posiadania gospodarstwa i prowadzenia działalności gospodarczej, to wciąż są one niższe niż w przypadku pozostałych przedsiębiorców. To 708 zł na kwartał od osoby w przypadku gospodarstwa do 50 hektarów, oraz 1059 złotych powyżej tego limitu.
Rząd planuje wykreślić z ustawy art. 5a, który daje rolnikom prawo prowadzenia działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS-ie.
Głównym celem tego rozwiązania jest walka z fikcyjnymi rolnikami, którzy prowadzą działalność w mieście, ale przez związki z rolnictwem obchodzą prawo w celu obniżenia składek. Jednak, warto zauważyć, że takie przepisy mogą także uderzyć w prawdziwych rolników, prowadzących niewielkie biznesy, np. wiejskie sklepiki, gospodarstwa agroturystyczne, serowarnie czy przydomowe mleczarnie.
W ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników. Po zmianach, jeśli nadal będą chcieli prowadzić swoją działalność, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS.
Wszystko wskazuje na to, że te zmiany są nieuniknione i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Kwestia rolnicza nie jest jedyną w nich poruszaną, przewidywane jest również oskładkowanie około 900 tys. osób zatrudnionych na zleceniu. Projekt zostanie niebawem wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wtedy też rozpoczną się konsultacje społeczne.