Sylwia Mucharska: Ponad połowa przypadków mastitis ma początek w okresie zasuszenia
Zasuszenie krowy to ważny okres, który nie powinien być pomijany. W tym czasie organizm przygotowuje się bowiem do kolejnego cyklu produkcyjnego. Jest to jednak także okres, kiedy krowa jest szczególnie wrażliwa na występowanie różnych infekcji.
Autor: Mateusz Uciński
Podczas niejednokrotnie już wspominanego na naszych łamach webinarium odnośnie zasuszania krów mlecznych, nie mogło zabraknąć także tematu zagrożeń dla zdrowia krów w tym okresie i sposobach zapobiegania infekcjom, o czym opowiedziała Sylwia Mucharska – Doradca Ogólny PFHBiPM
Zwróciła ona uwagę, że zasuszenie to początek kolejnej laktacji i czas na dogłębną regenerację wymienia. Zasuszenia dokonuje się na okres około 6-8 tygodni. Należy wtedy odpowiednio wcześnie zmienić żywienie, żeby obniżyć produkcję mleka, a także mieć pewność, że samica jest cielna, na przykład wykonując test cielności z mleka metodą oznaczania glikoprotein PAG. Żeby wiedzieć kiedy zasuszyć daną sztukę trzeba koniecznie znać datę inseminacji, chociażby analizując raport wynikowy Próba.
Prelegentka zwróciła także uwagę, na czas występowania infekcji w okresie zasuszenia. Kluczowe są graniczne ramy czasowe, czyli:
- Pierwsze 2 tygodnie zasuszenia, kiedy otwarty jest kanał strzykowy, nawet do 6 tygodni i występuje częsty brak wytworzonego czopu keratynowego. Zdecydowanie więcej infekcji jest, gdy zasuszamy na ponad 25 kg mleka w dniu zasuszenia. Przykładowo ćwiartka z uszkodzonym strzykiem na skutek np. niewłaściwego doju jest dwa razy bardziej podatna na zakażenie w zasuszeniu.
- Ostatnie 2 tygodnie zasuszenia, kiedy jest słabsze działanie antybiotyku i istnieje presja środowiska na strzyki i ćwiartki, w których trwa siarogeneza. Poza tym, krowy narażone są na zakażenia spowodowane przez patogeny środowiskowe takie jak paciorkowiec wymieniowy, czy Escherichia coli.
Zauważyć należy, że 56% przypadków klinicznego mastitis powodowanych przez Streptococcus uberis
ma swój początek w okresie zasuszenia.
Pani Mucharska, przedstawiła także konkretne zalecenia dotyczące profilaktyki zasuszenia, które ujęła w kilku prostych punktach:
- Zadbaj o sprawny system odpornościowy krowy.
- Zadbaj o czyste i suche środowisko.
- Nakładaj dipping na strzyki przez pierwsze trzy dni zasuszenia oraz w ostatnim tygodniu przed wycieleniem.
- Zabezpiecz strzyki stosując sztuczne czopy strzykowe.
- Stosuj repelenty odstraszające muchy.
- Stosuj szczepienia.
Tym, na co prelegentka zwróciła szczególną uwagę jest to, aby zachować wysoki stopień sterylności podczas aplikacji tubostrzykawek na zasuszenie.
Co zatem zrobić kiedy się zauważy stan zapalny ćwiartki w zasuszeniu u krowy? Należy wtedy, z pomocą lekarza leczyć taką chorą ćwiartkę., chociaż trzeba się liczyć z ryzykiem braku siary po wycieleniu. Przyczyną takich stanów często jest obsysanie przez drugie zwierzę. Jako, że takie zwierzę może się rozdoić, więc należy zwracać uwagę na karencję na mleko (antybiotyk w zasuszeniu)!
Jeśli zauważymy stan zapalny lub obrzęk ćwiartki u jałówki, podobnie jak w poprzednim przypadku, leczymy chorą ćwiartkę pod okiem weterynarza. Jeśli mamy czas, to po terapii LC podajemy tubki zasuszeniowe DC. Podczas leczenie należy zachować sterylność aplikacji tubek na najwyższym poziomie. Jeśli w stadzie pierwiastki po wycieleniu mają wysoką somatykę, wtedy warto jałówkom cielnym aplikować czopy dowymieniowe.