Tania termowizja w wykrywaniu kulawizn bydła mlecznego
Badanie prowadzone przez londyńskie Royal Veterinary College wykazało, że tanie urządzenia do obrazowania termicznego mogą być równie skuteczne w wykrywaniu kulawizny u bydła mlecznego w porównaniu z droższymi urządzeniami.
Tekst: Mateusz Uciński na podstawie vattimes.com
Badanie , opublikowane w Veterinary Sciences, podkreśliło skuteczność tańszych urządzeń termowizyjnych na podczerwień w identyfikowaniu schorzenia i może doprowadzić do jeszcze szerszego wykorzystania urządzeń przez rolników, weterynarzy i trymerów racic, aby umożliwić wcześniejszą identyfikację schorzenia.
Szacuje się, że kulawizna może dotknąć od 20% do 25% krów mlecznych w całej Wielkiej Brytanii i kosztuje przemysł około 53,5 miliona funtów rocznie.
Badanie zostało przeprowadzone przez studenta weterynarii RVC, Aidana Coe, który wraz z Nicolą Blackie, wykładowcą nauk o zwierzętach produkcyjnych w RVC, porównał obrazy termiczne tylnych nóg 83 krów, zarejestrowane za pomocą zarówno drogich, jak i tanich urządzeń termowizyjnych .
Niewielka różnica została zidentyfikowana w wydajności i jakości urządzeń, mimo że koszt jednego wyniósł 2% kosztu urządzenia drogiego. Przechwycone obrazy sugerowały, że tanie urządzenia termowizyjne byłyby najbardziej opłacalnym wyborem pomagającym w identyfikacji kulawizny.
Aidan Coe zaznaczył, że istnieje taka możliwość, iż tanie urządzenia termowizyjne na podczerwień mogłyby zostać wykorzystane jako obiektywna, opłacalna metoda oceny kulawizny krajowego stada, która może okazać się przydatnym uzupełnieniem do obecnych metod wykrywania kulawizn. Dr Blackie dodała, że projekt ma potencjał, aby wczesne wykrycie kulawizny u bydła stało się dostępne dla większej liczby hodowców, co przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne i dobrostanowe, gdyż wykazując prawie równą skuteczność tańszych urządzeń termowizyjnych do droższych odpowiedników, badanie to pomaga udostępnić tę technologię znacznie większej liczbie rolników.