Utrzymuj pierwiastki w oddzielnej grupie
Osobno utrzymywane pierwiastki produkują do 9% mleka więcej niż sztuki utrzymywane razem ze starszymi krowami – do takiego wniosku doszli naukowcy z flamandzkiego instytutu badawczego ILVO po analizie wielu publikacji naukowych.
Tekst i zdjęcie: Ryszard Lesiakowski, źródło: veeteelt.nl
Jeśli pierwiastki są trzymane oddzielnie, to są mniej narażone na stres. Spędzają dziewięć procent więcej czasu na pobieraniu paszy, a także częściej jedzą. W rezultacie pobierają o dwanaście procent więcej suchej masy pasz niż jałówki, które przebywają razem z krowami starszymi. Ponadto pierwiastki trzymane osobno częściej kładą się i dłużej przeżuwają.
Lepsze zdrowie
Według różnych publikacji naukowych, u dłużej odpoczywających pierwiastek obserwuje się: stabilniejszy metabolizm, mniejszą utratę masy ciała, lepsze wykorzystanie paszy, mniej problemów zdrowotnych i chorób racic oraz lepszą płodność. Efektem jest wzrost produkcji mleka do 9 procent dziennie i w całej laktacji. Naukowcy zwracają również uwagę, że istnieją przesłanki do stwierdzenia, iż wyższa produkcja pierwiastek wiąże się z wyższą wydajnością mleczną w kolejnych laktacjach.